V priestoroch Multicentra na Nábreží Hornádu v Spišskej Novej Vsi si môžu návštevníci pozrieť ojedinelú výstavu Banícka tradícia v umeleckých prejavoch.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Návštevníci zväčša očakávajú, že v expozíciách baníckych múzeí je skôr prezentovaná podstata baníckej činnosti, ťažba a jej produkty a sprostredkovanou formou ukázaná technológia a technika v chronologickom vývoji.
Výstava Banícka tradícia v umeleckých prejavoch v Multicentre predstavuje druhú stránku života baníkov v umeleckom prejave.
„Snažili sme sa zachytiť skoro všetky žánre, banícke motívy v sakrálnej a svetskej architektúre, výtvarné stvárnenie, ľudovú tvorbu, banícke piesne, ľudovú slovesnosť a fotografiu,“ predstavuje výstavu kurátorka Dana Rosová.
Výstava je rozdelená tematicky a aj opticky do troch celkov. Do prvej sú zaradené exponáty zapožičané z Baníckeho múzea v Gelnici, ktoré sú z obdobia od 19. storočia do prvej polovice 20. storočia.
Banery predstavujú fotografiami a archívnymi záznamami históriu sochy baníka – dominantu Baníckeho námestia v Gelnici.
Bohatstvo v zemi
Podstatnou časťou je samostatná výstava autorských fotografií Miloša Greisela – Gotické podzemie.
„Milovníci banských štôlní a ťažobných podzemných priestorov na Spiši, ktoré zostali po našich predkoch a mnohé z nich sú desaťročia zabudnuté, sa takto dostávajú prostredníctvom fotografického obrazu sprostredkovane aj k divákovi,“ oboznamuje kurátorka.
Tretia časť vystavuje originály obrazov a sôch našich neprofesionálnych umelcov zoskupených v ART KLUBe, zastúpená jej aj ľudová tvorba. Svojou tvorbou prispel aj Novovešťan Tibor Gurin.
„Cítil som sa poctený, že som mohol prispieť svojou tvorbou aj ja. U nás sa baníctvo dedilo z generácie na generáciu. Môj dedo i otec boli baníkmi, ja sám som odpracoval v bani 34 rokov. Bohatstvo v zemi ukryté je nenapodobiteľným materiálom,“ nadchýna sa T. Gurin.
Kríže a náhrobné kamene
Banícke piesne boli vždy súčasťou mnohých slávností. „Nám sa podarilo vystaviť aj originály od skladateľa pôsobiaceho v našom meste Jána Móryho na texty Ľudovíta Tregera, tiež žijúceho v minulom storočí v Spišskej Novej Vsi. Zaujímavosťou je vystavená klopačka, ktorá pôvodne slúžila ako hudobný nástroj, až neskôr zvolávala baníkov do šichty,“ sprostredkováva výstavu D. Rosová.
Celý kolorit tejto časti uzatvárajú fotografie sakrálnych pamiatok, kostolov a kaplniek, ale aj krížov a náhrobných kameňov na cintorínoch a výzdoba svetských budov s motívom baníctva.
Výstava potrvá do konca marca 2014. Počas nej sa uskutočnia ďalšie sprievodné podujatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš