Mestské zastupiteľstvo aktuálne schválilo doplnenie pamätihodností do zoznamu.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Návrh na vyhlásenie za pamätihodnosti mesta vyšiel z podnetu komisie pre historické a kultúrne pamiatky a pamätihodnosti.
Cintorínska kaplnka sv. Kríža a Pamätník bojov na Branisku – aj tieto pamätihodnosti, nachádzajúce sa na mestskom cintoríne, sa dostali do mestského zoznamu.
Baroková kaplnka sv. Kríža je z roku 1776, má pravouhlý pôdorys, ukončená je apsidou.
Medzi hrobmi významných osobností nájdeme mená miestneho i nadregionálneho významu – Harmattovci, Cselényiovci, Lexovci, Festovici a pod.
Ako uviedol predseda komisie Miroslav Varšo, cintorín, hroby významných osobností, cintorínsky múr, historicky hodnotné náhrobky a jeho pamiatky budú súčasťou samostatného spracovania.
„Rozdelené sú do dvoch kategórií na pamiatky a pamätihodnosti. Už niekoľko rokov sa tomu intenzívne venuje Peter Krúpa ml.,“ uviedol M. Varšo.
Do zoznamu sa dostalo aj niekoľko prícestných kaplniek i krížov či pamätných krížov, ale aj budova niekdajšieho okresného súdu na Prešovskej ulici.
Prírodný chladiaci systém
Mesto pod Spišským hradom má však ešte jednu zaujímavosť - mestské ľadovne. Postavené boli na prelome 18. a 19. storočia. Nachádzajú sa v severozápadnej časti mesta na súkromnom pozemku.
Ľadovne tvoria dva kamenné murované neomietnuté podzemné objekty samostatne prístupné zo západnej strany – od cesty na Galovej ulici. Vstup do severnej ľadovne je situovaný bližšie pri ceste v kamennom opornom múre, vstup do južnej ľadovne je situovaný ďalej od cesty a je zapustený do svahu.
Obidva vstupy sú zabezpečené jednokrídlovými dverami.
„Svojho času slúžili ako dômyselný chladiarenský systém v časoch, keď ešte neboli chladničky. Do týchto podzemných priestorov sa v zime nanosil sneh a ten vydržal až do mája. Udržiavala sa tu teplota na nule,“ uviedol M. Varšo.
Pravdepodobne sa týmto spôsobom v meste chladili potraviny.
Spišské Podhradie je známe ako kolíska spišských párkov. V ľadovniach mohli pokojne chladiť mäso aj miestni mäsiari.
V meste sa svojho času nachádzal aj pivovar. Ľadovne mohli slúžiť aj výrobcovi piva.
Pamiatkou je aj Harmattova továreň
V roku 1913 na území mesta postavili Harmattovu továreň. Z areálu na Štefánikovej ulici je dnes zachované len torzo pôvodných objektov, ktoré boli prestavané v druhej polovici 20. storočia. Zachované sú časť objektu kotolne s komínom a objekt dielne i časť rozvodne.
Z objektu mlyna na Jereňáši, západná strana hlavnej cesty v smere do Spišských Vlách, sa dnes zachovala len severná časť, aj tá je značne prestavaná a v havarijnom technickom stave. Dvojpodlažnú budovu mlyna postavili v 18. storočí.
K pamiatkam je zaradený aj súbor kaplniek na Pažici, známy ako Spišský jeruzalem, kúpele Sivá Brada, ale aj stavby v mestskej časti Katúň. Tu je zaujímavou obecná studňa, tzv. četereň, ale aj dve sýpky z 19. a 20. storočia.
V zozname sú aj udalosti
Spišské Podhradie si vlani pripomenulo 20. výročie zápisu do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO spolu so Spišskou Kapitulou, Spišským hradom a kostolíkom sv. Ducha v Žehre.
Aj táto udalosť má svoje miesto v zozname nehmotných pamätihodností.
Rovnako tak aj návšteva pápeža Jána Pavla II., ktorý v roku 1995 navštívil Spišskú Kapitulu, či oslobodenie mesta od nemeckej okupácie v januári 1945.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš