Vlaňajšok bol pre Oblastné reštaurátorské ateliéry v Levoči najúspešnejším za ich tridsaťročnú existenciu. Ateliéry v uplynulom, jubilejnom roku získali tri najvyššie ocenenia v reštaurátorskej i pamiatkárskej oblasti. Najvýznamnejším počinom bolo zreštaurovanie oltárneho nadstavca hlavného oltára v Chráme sv. Jakuba v Levoči.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
LEVOČA. V uplynulom roku levočskí reštaurátori obnovili kultúrne a historické pamiatky v celkovom objeme viac ako 330-tisíc eur. Pracovali na pamiatkach na území celého Slovenska.
Ako informoval vedúci Oblastných reštaurátorských ateliérov (ORA) v Levoči Ivan Tkáč, v lete získali prvé ocenenie za najkrajšie zreštaurovanú fasádu meštianskeho domu na Novej ulici v Levoči.
Ďalším ocenením bola cena za najlepšie zreštaurovanú pamiatku - interiér svätyne kostola sv. Jakuba v Levoči.
Za túto pamiatku bola levočským reštaurátorom udelená aj cena Fénix z Ministerstva kultúry SR – kultúrna pamiatka roka 2012.
„Dá sa povedať, že to bol pre naše ateliéry najúspešnejší rok v celej ich tridsaťročnej histórii. Práve v uplynulom roku sme si pripomenuli 30. výročie vzniku. Ocenenia sú uznaním našej dlhoročnej práce, ostatné dve podčiarkujú význam aj hodnotu levočského kostola,“ zdôraznil I. Tkáč.
Sochy apoštolov odhalili časť tajomstva
Za najvýznamnejší počin roku 2013 považuje ukončenie prvej etapy reštaurovania hlavného oltára Majstra Pavla v chráme sv. Jakuba. Celkové náklady na prvú etapu predstavovali 123–tisíc eur.
Počas reštaurátorských prác pracovníci ORA zistili, že sochy apoštolov z nadstavca pochádzajú z iného, staršieho oltára, vyrobeného okolo roku 1370 a až neskôr boli vložené do oltára Majstra Pavla. Jeho vznik sa datuje do rokov 1507 až 1517. Autor sôch je nateraz neznámy.
Výskum ukázal, že na zadných stranách sôch sú písmená. Ich pôvod sa podujali odhaliť odborníci v oblasti písmoznalectva.
Ako aktuálne informoval I. Tkáč, písmená sú písané latinčinou, používanou niekedy v rokoch 1350 až 1450, čo potvrdzuje, že sochy pochádzajú z čias spred majstrovského diela Majstra Pavla z Levoče.

Druhá etapa obnovy oltára
Prvú etapu obnovy oltára ukončili pred Vianocami 2013. Tento rok plánujú pred Vianocami ukončiť aj druhú etapu reštaurovania.
Náklady na to I. Tkáč vyčíslil na 176-tisíc eur. Obnovu hlavnej časti oltára bude financovať Messerschmittova nadácia. Rímskokatolícky farský úrad v Levoči bude financovať lešenie a rôzne obslužné práce, súvisiace s obnovou oltára.
„Ešte v roku 2013 prešli rekonštrukčné práce na južnú fasádu kostola. Obnovou prešlo prvé okno na tejto južnej stene. Osadila sa vitráž. Postupne sa rozobralo ďalšie okno. Uvidíme, ako to bude v tomto roku s finančnými prostriedkami, v závislosti od nich sa bude pokračovať v prácach na južnej fasáde. Ukončený bol aj oltár dvoch Márií práve pod zreštaurovaným oknom južnej fasády. Do konca roka by sme chceli v rámci druhej etapy stihnúť zreštaurovať oltárnu skriňu, tabuľové maľby a sochársku výzdobu vrátane poslednej večere,“ doplnil vedúci ORA.
Pokračovanie v prácach na levočskom oltári je pre reštaurátorov prioritou číslo jeden v tomto roku.
Rovnako tak aj pokračovanie reštaurátorských prác v interiéri kostolov v Kostoľanoch pod Tríbečom a Kopčanoch. Obe predrománske pamiatky sa považujú za najstaršie datované kostoly na území Slovenska.
Obnovovacie práce na stredovekých nástenných maľbách v interiéri kostola sv. Margity v Kostoľanoch patrili v roku 2013 v objeme viac ako 105-tisíc eur k najnáročnejším.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš