KEŽMAROK. Výstavu na počesť českej spisovateľky s názvom Božena Němcová a Slovensko vo výstavnej sieni v Kežmarku pripravilo Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so Slovenským národným literárnym múzeom v Martine. Pre návštevníkov bude prístupná až do konca januára.
Tento rok túto výstavu mohli ľudia vidieť už na troch miestach. Teraz sa medzi ne pridal aj Kežmarok.
Zameraná je na stopäťdesiatročnicu úmrtia významnej českej a slovenskej spisovateľky Boženy Nemcovej. Mapuje jej pobyty a vzťah k Slovensku, literárny i priateľský.
„Slovenské literárne múzeum pripravilo výstavu o štyroch cestách Boženy Němcovej na Slovensko formou dvadsiatich štyroch panelov a doplnilo ju aj originálnymi zbierkami, ktoré máme. Či už o korešpondenciu, knižné výbery, umelecké diela viažuce sa k rozprávkovej téme. Zaradili sme aj mladých tvorcov ilustrácií, ktorí pripravili maľby, ktoré tvoria podstatnú časť tejto expozície,“ informoval Jozef Beňovský, riaditeľ Slovenského národného literárneho múzea v Martine, kurátor výstavy.
Štyri cesty na Slovensko, štyri výstavné celky
Božena Němcová zorganizovala na Slovensko v čase Rakúsko-Uhorska štyri cesty. Výstava je aj preto rozdelená do štyroch celkov.
„Výstava je širokospektrálna, mapuje celý život Boženy Němcovej s umiestnením na Slovensko. Prvý celok zobrazuje všeobecne jej literárnu činnosť. Druhý je venovaný vrcholovému dielu - Babička. Ďalšia časť sú spomínané cesty na Slovensko, stretnutia s ľuďmi a to, ako ona vplývala na nich a ako zase oni na ňu. A posledné sú jej vydania rozprávok,“ objasnil Pavol Matúš, spoluorganizátor výstavy.
Prečo práve Němcová
Podľa spoluorganizátora výstavy bola táto spisovateľka až nadmieru emancipovaná žena, autorka fascinujúcej korešpondencie, povestí, poviedok.
„Ale čo je pre Slovákov veľmi dôležité, prakticky prvá vyslankyňa Slovenska v Čechách,“ uviedol Pavol Matúš.
Spisovateľka v druhej polovici 19. storočia chodila za svojím mužom a navštevovala Slovensko.
„V korešpondencii osobných stykov sa zoznámila s mnohými priateľmi. Aj so štúrovcami. Títo priatelia, ktorí boli zberatelia ľudovej slovesnosti, ktorú inkorporovali ako základ novej literatúry, ju vodili po jednotlivých obciach na Slovensku, kde počúvala rôzne rozprávky, ktoré si spisovala, a čo je zaujímavé, potom ich aj vydala. Vzala si ich na do Prahy na prepracovanie a vydala ich v českom jazyku,“ uviedol Jozef Beňovský.
Podľa slov literárneho múzea štúrovci ju považovali za prvú dámu českej literatúry. Túto výstavu si však zaslúžila aj láskou k našej vlasti.
„To Slovensko milovala, milovala ľud, národ, všetko. Chodila medzi ľudí, zapisovala a všetko to pretvárnila do krásnych slovenských povestí,“ dodal Matúš.
Slovenské národné literárne múzeum v Martine s mestom Kežmarok už spolupracovalo.
„V Kežmarku sme vystavovali už niekoľkokrát. Minulý rok sme tu boli so štúrovcami. A spolupracujeme aj pri príprave literárneho Kežmarku. Teraz bude 49. ročník. Múzeum tam pripravuje každý rok semináre. Takže znovu tu budeme v júli,“ informoval Beňovský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš