Zamagurská dedinka Jezersko sa po odstraňovaní kalamitnej situácie po júnovej povodni dostala do obrovských finančných problémov. Kým čakala na financie od štátu, dlhovala na všetky strany a hrozila jej nútená správa. Peňazí sa napokon dočkala v decembri minulého roka. Hrozba spláchnutia obce prívalovou vodou však nad Jezerskom stále visí.
JEZERSKO. Schválená finančná náhrada od štátu do obce Jezersko prišla až po šiestich mesiacoch od povodne,
„Nikto nevedel, kde tie peniaze sú. Boli síce na účte, ale na úrade v Prešove nevedeli platbu priradiť. Bol to balík financií pre niekoľko obcí naraz,“ opisoval dlhé čakanie na záchrannú injekciu starosta Jezerska Ľubomír Vnenčák (nez.).
Na peniaze tak čakali až do začiatku decembra, kým sa to podarilo za pomoci Okresného úradu v Kežmarku. Slovenská vláda financie pre Jezerčanov schválila na svojom rokovaní ešte 30. októbra 2013.
Tá poslala na úhradu zabezpečovacích a záchranných prác pri povodniach, ako aj na úhradu škôd spôsobených povodňami takmer 7 miliónov 200-tisíc eur na základe Správy o priebehu a následkoch povodní na území SR v období od septembra 2012 do júla 2013.
Do Prešovského kraja išlo na vyplatenie výdavkov súvisiacich s vykonávaním povodňových záchranných prác obcami takmer 220-tisíc eur. Peniaze sa mali do postihnutých oblastí dostať do polovice novembra 2013. Po novom tieto financie najprv dorazili na Okresný úrad v Prešove.
„Trvalo to príliš dlho, kým sme peniaze reálne dostali na účet a povyplácali z nich naše dlhy z likvidácie následkov ničivej búrky,“ kritizoval Vnenčák.
Bankrot obce sa nekonal
Jezerská samospráva sa tak už v októbri ocitla v ozdravnom režime. Ten si sama zaviedla, aby zvládla ťarchu podlžností. V nútenej správe sa napokon vyhla.
„Boli sme úplne na mizine, nemohli sme vôbec uhrádzať faktúry. V obci sme až neúmerne šetrili. Tieto opatrenia by nám v konečnom dôsledku aj tak nepomohli, pretože účet za záchranné práce bol na úrovni viac ako 50-tisíc eur. To by sme nesplatili ani za rok,“ povzdychol si starosta.
Vnenčák by privítal pružnejší systém výpomoci od štátu pri prírodných katastrofách: „Ak to má takto fungovať, tak v budúcnosti budem veľmi zvažovať, či niekoho zavolám na pomoc pri nejakej katastrofe. Na stole sa nám hromadili upomienky a návrhy na súdne vyrovnanie. Už to zažiť nechceme.“
Cestu opravili z darov a príspevkov
Celkové škody po letnej prívalovej búrke sa vyšplhali na čiastku 73-tisíc eur, záchranné práce stáli obec približne 53-tisíc eur. Jezerčania pritom hospodária s ročným rozpočtom okolo 30-tisíc eur.
Aktuálne samospráva uvažuje nad tým, ako prinavrátiť rázovitej obci pôvodný vzhľad. Voda im úplne odplavila cestu, koryto potoka sa rozlialo na všetky strany.
Súdržnosť v Zamagurí zafungovala aj tentoraz a okolité obce s mestami pomohli finančnými darmi a príspevkami. Za 12-tisíc eur tak v Jezersku opravili asfaltom polovicu zničenej obecnej cesty.
Zrejme bude nutné celé údolie zrevitalizovať, keďže sa okolité svahy posúvajú do dediny. Podľa starostu to vidieť na stromoch rastúcich na svahoch.
„Najprv rastú pod určitým uhlom, ale neskôr sa vyrovnajú a rastú rovno. Svojím tvarom pripomínajú fajku, čiže tento problém tu pretrváva už desaťročia,“ vysvetlil jednu z hrozieb pre Jezersko.
Problém násobí výrub okolitých lesov
Pôda sa tam posúva po šmykových vrstvách, ktoré ak nasiaknu vodou, na svojom podloží doslova plávajú.
„Ja osobne som v dedine napočítal 37 zosuvov. Technicky sa tento problém asi vyriešiť nedá,“ konštatoval k možnosti stavebných zásahov.
Revitalizácia územia by podľa Vnenčáka nepomohla pri bleskovej povodni spôsobenej ničivou búrkou, akú zažili v júni minulého roka.
„Problém je v tom, že sa už na svahoch a lúkach nad obcou negazduje. Ďalším fenomén je výrub lesov. V dôsledku toho sa zrýchľuje kolobeh vody,“ dodal na záver Ľubomír Vnenčák.
Ak sa budú v Zamagurí naďalej rúbať lesy, povodne podobné tej v Jezersku sa budú opakovať s čoraz väčšou intenzitou. Skúsenosti z posledných štyroch rokov to potvrdzujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš