Jedným z problémov, ktoré neustále trápia obyvateľov Starej Ľubovne, je skládka odpadu na Okružnej ulici dlhá takmer 400 metrov. Vyvážali tam odpad, ktorý sa hromadil pri búraní starých domov. Neskôr v lokalite postavili garáže, no problém sa tým nevyriešil. Odpad sa hromadil ďalej a prispievali k tomu i samotní obyvatelia mesta.
STARÁ ĽUBOVŇA. V roku 2010 Občianske združenie (OZ) Tatry podalo podnet na Obvodný úrad životného prostredia v Starej Ľubovni, aby sa problém s nelegálnou skládkou začal riešiť.
Obvodný úrad vydal v marci 2011 rozhodnutie s tým, že mesto má skládku odpadu do konca júna 2013 odstrániť.
„Dva roky sa nič nedialo, tak v marci 2013 členovia neformálneho združenia Zelená pre mesto petíciou oslovili ľudí z okolitých bytov. S problémom som vystúpil aj na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Konečne v máji 2013 mesto začalo s úpravou skládky. Pozbierali viditeľný odpad, navozili hlinu, postavili zábrany, s ktorými sa dá ľahko manipulovať, a umiestnili výstražné tabule. Sľúbená kamera, ktorá by mohla aspoň do istej miery pomôcť, tam nebola dodnes umiestnená,“ uviedol Slavomír Strakula, člen združenia Zelená pre mesto, ktorý pri skládke býva dlhé roky.
„Na snímke z januára 2014 môžeme vidieť, že sa odpad opäť hromadí. Oplotenie čiernej skládky možno zabránilo veľkému zanášaniu odpadom, no problém sa neodstránil,“ dodal. S. Strakula.
Hrozbou sú aj potkany
Prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Rudolf Žiak informoval, že ošetrenie skládky mesto financovalo na vlastné náklady, pretože stále čakajú na odsúhlasenie grantu z ministerstva vnútra.
Tým pádom nie je „čierna“ skládka dostatočne ohradená a neustále je riziko znečisťovania prostredia.
Po rozhodnutí mestskej polície boli pre nedostatok peňazí monitorovacie kamery umiestnené v iných lokalitách. Mestské policajné hliadky fyzicky neustrážia opätovné znečisťovanie lokality.
Skládka je na Okružnej ulici smerom na nový cintorín a je blízko ľudských obydlí. Pod skládkou je potok, hrozí prienik škodlivých látok.
Hrozbou sú tiež potkany, ktoré by mohol nalákať hromadiaci sa odpad. V potoku si zatiaľ našiel domov bobor.
Riešenie: zamykať kontajnery
Mesto netrápi len toto jediné miesto skladovania odpadu. Odpadky sú aj pri veľkých obchodných centrách, veľmi znečistené je i miesto za autobusovou stanicou. Odpad vídať aj v riečke Jakubianka, ktorá sa vlieva do rieky Poprad.
Ako by sa dalo predísť znečisťovaniu? Podľa S. Strakulu problém by sa čiastočne vyriešil tým, že by boli smetné kontajnery na sídliskách lepšie zabezpečené, napríklad uzamykateľné.
„Uzamykať alebo schovávať do dvorov smetné nádoby si môžu aj obyvatelia rodinných domov. Ďalšou radou je, aby občania svoj odpad vysypávali z igelitových vrecúšok priamo do kontajnera. Potom sa nemôže stať, že svoj odpad nájdu niekde pri moste, na lúke alebo v rieke. Bolo by dobré, keby na kontajneroch bolo aj napísané, aby sa odpad vysypával z igelitov.“
„Je to otázka, ktorá sa rieši v rámci mesta aj pri obchodných centrách, kde dochádza ešte k väčšiemu znečisteniu a vynášaniu odpadu. Zaoberáme sa aj touto problematikou, máme podané žiadosti na ministerstve vnútra a životného prostredia. Je to otázka času a schválenia grantu. Čo sa týka druhej časti návrhu, ťažko prinútime niekoho, aby vysypával odpad zo smetných vriec. A z vlastnej skúsenosti viem, že tento spôsob veľmi nepomôže, pretože sociálne neprispôsobiví občania odpad nechávajú priamo pri kontajneroch,“ reagoval prednosta mesta R. Žiak.
Znečistená riečka. Jakubianka nasnímaná 21. 1. 2014. Foto: Natália Makarová
Odpadky okolo jedného z obchodných centier. Foto: Natália Makarová
Skládka po vyčistení. Opätovne je zahádzaná odpadom. Foto: www.odkazprestarostu.sk
Autor: Natália Makarová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš