VYSOKÉ TATRY. V súvislosti s novelou zákona o cestnej premávke navštívi tatranská Mestská polícia (MsP) miestnych seniorov.
"Dnes popoludní budeme putovať po denných centrách, vo štvrtok 30. januára sa chceme zamerať aj na spotrebiteľské právne povedomie našich starších spoluobčanov," uviedol zástupca náčelníka MsP a koordinátor osvetovej akcie Jozef Štefaňák.
Novela zákona o cestnej premávke, vzhľadom na dramatický vývoj nehodovosti, na ktorej sa chodci podieľajú nemalou mierou najmä svojou nedisciplinovanosťou vo vzťahu k motorizovaným účastníkom, sprísňuje podmienky pre peších.
"Keďže už aj v obci za zníženej viditeľnosti musia byť chodci vystrojení zviditeľňujúcimi prvkami, dnes navštívime denné centrá, aby sme ich členom rozdali reflexné pásky. Aj touto formou chce MsP prispieť k zníženiu nehodovosti a jej udržaniu na nízkej úrovni," vysvetľuje Štefaňák.
Zraniteľní sú dôchodcovia aj deti
Okrem seniorov patria k druhým najohrozenejším účastníkom cestnej premávky deti, ktoré tiež policajti upozorňujú na dopravné nástrahy.
Každoročne ich pravidelne vybavia reflexnými prvkami, no k ich zvýšenej bezpečnosti prispieva aj pestrofarebnejšie a teda viditeľnejšie oblečenie, ktoré podľa Štefaňáka dokázateľne skracuje reakčný čas vodiča na prekážku v cestnej premávke.
"No najmä staršie ročníky inklinujú k tmavému odevu splývajúcemu so šeďou a hmlou, čo ich na ceste robí doslova neviditeľnými. Navlečenie či našitie už aj tej najmenšej svetelnej, reflexnej, odrazovej plochy by bolo určite zvýšilo šancu niekomu z tých 72 percent chodcov usmrtených za zníženej viditeľnosti, o ktorých sa zmieňujú aktuálne štatistiky," zdôraznil nutnosť kontrastu peších pohybujúcich sa na ceste zástupca náčelníka MsP.
Starkých varujú aj pred "šmejdmi"
V denných centrách bude dnešok pre policajtov zároveň príležitosťou na distribúciu brožúrok pod názvom "7 krokov na ochranu spotrebiteľa". Autorkou manuálu o účinnej mentálnej právnej sebaobrane poškodených zákazníkov je advokátka a štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.
"V siedmich základných krokoch sa spotrebiteľ dozvie, čo robiť v prípade podozrenia z nekalých praktík nebankových subjektov a druhá brožúra ho nabáda na obozretnosť pri uzatváraní zmlúv s podomovými predajcami," zhrnul Štefaňák obsah praktických príručiek.
Na Slovensku podľa Jankovskej prebieha takmer milión exekučných konaní, ktoré okrem súčasnej legislatívy idú na vrub nízkeho právneho povedomia spotrebiteľov.
"Brožúrky 7 krokov na ochranu spotrebiteľa, ktorých súčasťou sú aj vzory návrhov na začatie súdneho konania, považujeme za výbornú pomôcku a návod ako sa priučiť spotrebiteľskej sebaobrane," dodal Štefaňák, z iniciatívy ktorého v Tatrách vznikla aj spolupráca s Fórom pre pomoc starším, jedným z občianskych združení zaoberajúcich sa problematikou tzv. šmejdov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš