VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry mení kovové pamätné tabule za plastové.
Takto chce zamedziť krádežiam tabúľ, ktoré pripomínajú významné dejinné udalosti a osobnosti.
Ešte na jeseň minulého roku mesto nanovo osadilo pamätnú tabuľu v Tatranskej Polianke, ktorá pripomína návštevníkom básnika Jiřího Wolkra.
Táto tabuľa je už z nového materiálu. Viaceré tabule prežili vojny, zmeny režimov, ale neodolali nájazdu zberačov kovov.
Podľa náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslava Kolodzeja je práve cena materiálu v zberných surovinách, z ktorého je tabuľa vyrobená, jediným dôvodom krádeží tabúľ. Aj keď nie vo všetkých prípadoch.
K takýmto podľa neho patrí tabuľa, pripomínajúca návštevu britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá zmizla už po pár mesiacoch od jej osadenia.
Zlodeji sa pokúšali ukradnúť aj tabuľu, ktorá pripomína návštevu jej manžela, princa Filipa v Starom Smokovci. „Boli sme rýchlejší,“ povedal Kolodzej.
Chýbajúci Wolker. Foto: Marek Vaščura
Najprv mizli mosadzné tabule
Ako prvé začali miznúť mosadzné tabule v odľahlejších častiach mesta, ako sú Tri studničky, Podbanské.
V poslednom období miznú tabule už aj priamo v obývaných osadách ako Starý Smokovec či Tatranská Polianka.
Zaujímavosťou je podľa Kolodzeja tabuľa z Troch studničiek, ktorá zmizla hneď dvakrát.
V prvom prípade kontaktoval Mestský úrad v Starom Smokovci jeden z výkupcov kovov na západnom Slovensku, ktorému túto pamätnú tabuľu doniesli ako kovový odpad.
„Po tabuľu sme si išli, inštalovali ju na pôvodné miesto a teraz ju ukradli druhýkrát,“ uviedol Kolodzej.
Hodnota kovu ukradnutých tabúľ je podľa neho možno niekoľko stoviek eur. Umelecká a historická hodnota pamätných tabúľ je však podľa Kolodzeja nevyčísliteľná.
Obnovený pomník v Matliaroch. Poškodila ho víchrica v roku 2004, zlodejov už neprežil. Foto: archív TOS
Našli náhradu, tiež nie je lacná
Keďže krádeže pamätných tabúľ sú stále častejšie, mesto sa rozhodlo vymeniť pôvodné tabule z kovu za tabule z iných materiálov, ktoré nie sú atraktívne pre zlodejov.
„Preverovali sme rôzne materiály. Základným kritériom bolo nájsť materiál, ktorý nie je atraktívny pre zberné suroviny,“ uviedla Mária Jablonská z Mestského úradu vo Vysokých Tatrách.
Na základe odporúčaní vybralo mesto plastové tabule s povrchovou úpravou, ktorá je veľmi podobná mosadzi.
„Snažili sme sa zvoliť taký typ tabule, ozdoby aj písmo, aby bolo vhodné na dobu, v ktorej pamätníky slúžia. Nie sú to presné kópie,“ dodala Jablonská.
Cena takýchto plastových tabúľ sa pohybuje v stovkách eur. Ak by mesto chcelo mať tabule z pôvodného materiálu, ich cena by mohla dosiahnuť aj niekoľko tisíc až desaťtisíc eur.
Mesto plánuje v budúcnosti nahradiť všetky kovové tabule, ktoré má vo svojej správe, za tabule z plastu.
Do budúcna tiež plánuje osádzať už len tabule, ktoré nie sú atraktívne pre zlodejov.
Celkovo mesto Vysoké Tatry eviduje a stará sa o 16 pamätných tabúľ. Ide najmä o vojnové pamätné tabule.
Ďalšie pamätné tabule, pripomínajúce rôzne osobnosti a udalosti, sú vo vlastníctve rôznych organizácií a subjektov pôsobiacich vo Vysokých Tatrách.
Stráženie tabúľ je podľa Kolodzeja nemysliteľné. „Je to veľký problém, tabule sú voľne prístupné a sú na takých miestach, kde kamery mestskej polície nezasahujú,“ uviedol Kolodzej.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš