VYSOKÉ TATRY. Prvým súťažným dňom v piatok na Hrebienku vo Vysokých Tatrách odštartovali neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch Tatry Ice Master.
"Počas troch dní ľadoví sochári z desiatich krajín sveta vdýchnu život 46 tonám ľadu," uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská s tým, že organizátori očakávajú na 2. ročníku podujatia okolo 20 000 ľudí.
V piatok sú témou ľadových sochárov medvede, v sobotu 1. februára ich čaká téma Krajina, z ktorej pochádzam a v nedeľu 2. februára budú tesať ľadové sochy podľa ľubovoľnej témy.
Na podujatí sa zúčastňujú súťažné tímy z Japonska, Ruska, Veľkej Británie, Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska, Srbska aj z Fínska.

Po skúsenostiach z vlaňajšia sú už lepšie vyzbrojení
"Práca s ľadom je veľmi pekná, oslovili nás, či sa nechceme zúčastniť. Urobili sme nejaké nákresy a vybrali nás, čomu sa veľmi tešíme. Sme tu druhý rok, minulý rok sme vlastne nevedeli, do čoho ideme, tento rok sme lepšie pripravení, máme aj náradie navyše, ako napríklad vodováhu," uviedol jeden zo zástupcov slovenského tímu Adam Bakoš z Lieskovan, ktorý sa zaoberá hlavne vyrezávaním do dreva a ľad je pre neho niečo nové.
Hlavným rozdielom pri vyrezávaní do dreva a do ľadu je podľa neho to, že do ľadových kociek sa reže veľmi ľahko a drevo je o dosť tvrdšie.
Slováci dnes tesajú medveďa, ktorý loví lososa, v sobotu sa rozhodli vytesať dievča v kroji s chlebom a soľou a v nedeľu sa chystajú vytvoriť abstraktnú modernú sochu.
Teploty komplikujú stavbu sôch
Vo Vysokých Tatrách momentálne nie sú teploty veľmi nízko pod bodom mrazu, čo trošku komplikuje stavbu ľadových sôch. Predovšetkým sa ľadové kocky ťažšie lepia na seba, na druhej strane to však podľa Bakoša vyhovuje rezbárom, ktorí až tak nemrznú.
"Myslím si, že je tu svetová špička rezbárov, Rusi, Ukrajinci, Česi. Nemyslím, že v takej ťažkej konkurencii sa nám podarí uspieť, ale veríme, že dostaneme aspoň cenu diváka, keď už sme domáci," dodal Bakoš, ktorý je v tíme s Branislavom Petrášom z obce Bošany.
Pre návštevníkov pripravili organizátori aj bohatý sprievodný program s hudobnými vystúpeniami, tombolou a ohňovou ľadovou šou.
Novinkou tohtoročného ľadového podujatia je aj tzv. čínsky múr, ktorý prevedie návštevníkov až k zatiaľ najnavštevovanejšej atrakcii tejto zimy - Tatranskému ľadovému dómu. Múr má 60 metrov, vysoký je tri metre a vďaka šírke 1,5 metra sa po ňom ľudia môžu aj prechádzať.
"Za tri dni sa umelci pokúsia vytvoriť na Hrebienku jedinečné ľadové kráľovstvo," upozornila Maťašovská s tým, že sprievodný program zaujme aj tých, ktorí pri obdivovaní ľadu chcú potešiť aj svoje uši.
V piatok večer vystúpi Marián Čekovský spolu s Natašou Džunkovou, v sobotu speváčka Katka Knechtová a na nedeľu je pripravená ľadová ohňová šou maďarského umelca Zsolta M. Tótha.
Pozrite si aj fotogalériu:
V obrazoch: Na Hrebienku už stavajú čínsky múr

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš