STARÁ ĽUBOVŇA. Tvorbu Roba Kačaneka zaraďujú k tzv. art brut umeniu. Prvýkrát tento pojem použil francúzsky umelec a teoretik Jean Dubuffet v roku 1945.
Ide o smer charakterizovaný ako umenie v surovom, prirodzenom stave. Art brut je spontánny umelecký prejav, ktorého cieľom nie je tvoriť umenie, ale naopak tvorba je nutkavou životnou potrebou.
Dubuffet sa ako prvý zameral na povýšenie a systematizovanie prác neškolených a hendikepovaných umelcov.
Vernisáž v knižnici mala úspech
„Autorom výstavy je Róbert Kačanek, ktorý u nás nevystavuje prvýkrát a dúfam, že nie ani posledný. Venuje sa rôznym tematikám. Tentokrát sú to portréty rôznych slávnych osobností, ako je kráľovna Alžbeta, Božena Němcová, princ Charles a podobne. Okrem nich si u nás môžete pozrieť portréty jeho priateľov a známych, ba dokonca obraz psíka, ktorý tragicky zahynul,“ uviedla riaditeľka Ľubovnianskej knižnice Ivana Šipošová.
Vernisáže sa zúčastnilo mnoho hostí. Prišli Robovi „art brut“ kolegovia, hostia z Poľska, kde pravdepodobne bude odprezentovaná časť jeho výstavy, aj profesionálni umelci.
Dôvodom autorovho umeleckého napredovania je nielen usilovná práca v dielni, ale aj na sústredeniach, kde art brut umelci tvoria rôznymi technikami, nielen maľbou. Na tieto sústredenia chodia mnohé osobnosti, medzi najznámejšie patrí napríklad Daniel Hevier či Vladimír Kordoš.
Talent zdedil po mame
Róberta Kačaneka priviedla k umeniu jeho mama, ktorá mu odmala vštepovala estetické cítenie. Sama vo voľnom čase vyrába šperky a hodvábne šatky.
„Výstava je naše poďakovanie nielen Bohu, ale aj ľuďom, ktorí mali pozitívny vplyv na Robkovu tvorbu,“ poznamenala hrdá mama.
Portrét jeho najlepšej kamarátky
Kráľovná Alžbeta.
Foto: archív
Autor: mak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš