V zrekonštruovanom Podtatranskom múzeu chcú umiestniť hrobku germánskeho kniežaťa, ktorú našli pri výstavbe priemyselného parku v Poprade-Matejovciach.
POPRAD. Prešovský samosprávny kraj sa bude uchádzať o prostriedky Regionálneho operačného programu na rekonštrukciu budovy Podtatranského múzea v Poprade.
„Uzávierka výzvy je v apríli. Predpokladáme, že v lete by sme mohli vedieť, ako sme uspeli. V prípade realizácie projektu by sa práce mohli začať po procese verejného obstarávania v jeseni,“ informovala SITA hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková.
Prešovský samosprávny kraj chce v rámci tejto výzvy podať spolu osem projektov. Na najbližšom rokovaní krajského parlamentu by poslanci mali schváliť tento zámer a súhlas so spolufinancovaním projektu. Spolufinancovanie samosprávneho kraja predstavuje 5 %, v celkovom objeme 124 500 eur.
Na rekonštrukciu treba 2,5 milióna eur
V prípade, že sa krajskej samospráve nepodarí získať finančné prostriedky z Regionálneho operačného programu, je samospráva pripravená zrekonštruovať objekt Podtatranského múzea v Poprade po etapách, podľa finančných možností samosprávy. Prioritou pre samosprávu je však získanie prostriedkov z európskych fondov.
Predpokladaný rozpočet na rekonštrukciu Podtatranského múzea v Poprade je podľa projektu 2,49 milióna eur. V tejto sume je zahrnutá kompletná obnova budovy vrátane strechy, fasády, výmeny okien a prestavby priestorov pre novú expozíciu kniežacej hrobky.
Práve nález hrobky germánskeho kniežaťa v Poprade-Matejovciach v roku 2006 je impulzom pre pripravovanú rekonštrukciu. Bez nej by múzeum nemalo kde vhodným spôsobom umiestniť a prezentovať tento nález.
„Urobíme všetko preto, aby expozícia kniežacej hrobky bola trvalo umiestnená v Poprade, kde právom patrí,“ dodala Fitzeková.
Celý nález kniežacej hrobky by mal byť po ukončení konzervácie koncom roku 2015 inštalovaný v Poprade. Podmienkou však je pripraviť vhodné priestory na prezentáciu tohto nálezu.

Výstava je otvorená do júna
Verejnosť si v týchto dňoch môže pozrieť časť unikátnych nálezov z kniežacej hrobky v Poprade. Podtatranské múzeum predĺžilo výstavu Kniežacia hrobka z Popradu. Konzervácia 2008-2012 až do 15. júna.
Výstava prezentuje laickej verejnosti i odborníkom dobové doklady osídlenia regiónu severného Slovenska, zachovalý inventár hrobky a prvú časť jej vzácneho dreveného mobiliára.
Konzerváciu i detailný výskum nálezu spolu so slovenskými odborníkmi a bádateľmi z ďalších štátov robia špecialisti zo Schleswig-Holsteinische Landesmuseen a Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie zo severonemeckého Schleswigu.
Expozícia hrobky by mala byť pod strechou Podtatranského múzeu. FOTO: TASR/Oliver Ondráš
Európsky unikát spod Tatier
Z pohľadu zachovalosti drevenej architektúry a nábytku je kniežací hrob z Popradu jediným svojho druhu v Európe.
Záchranný výskum Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Podtatranským múzeom v Poprade pri stavbe priemyselného parku v závere roku 2006 odkryl hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia.
Vo výnimočných pôdnych podmienkach v hĺbke piatich metrov sa dokonale zachovala zastrešená zrubová komora s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého, ako aj s pozostatkami potravy v keramických i bronzových nádobách a prútených či lykových košíkoch.
Napriek vykradnutiu hrobky súčasníkmi zomrelého sa našli aj ozdobné a úžitkové predmety z bronzu, striebra a zlata.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš