KEŽMAROK. Digitalizácia zbierkových predmetov Múzea v Kežmarku sa už naplno rozbehla.
„V prvej várke sa zdigitalizovalo približne 1 000 predmetov, prevažne išlo o fotografie a pohľadnice. Koncom januára sme zaslali do Banskej Bystrice ďalších asi 1 000 zbierkových predmetov, medzi ktorými už nechýbajú ani menšie trojrozmerné predmety,“ uviedla pre SITA riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Kežmarské múzeum je jediné v Prešovskom samosprávnom kraji, ktoré sa zapojilo do pilotného projektu digitalizácie zbierkových predmetov. Tretia časť zbierkových predmetov poputuje do Banskej Bystrice na digitalizáciu v marci.
Posledná etapa digitalizácie celkovo asi 5 000 zbierkových predmetov z Múzea v Kežmarku je naplánovaná na august až september. To sa už budú digitalizovať veľké zbierkové predmety priamo v Kežmarku.
Časť predmetov ukážu verejnosti
Celá databáza zdigitalizovaných predmetov sa podľa E. Cintulovej zhromažďuje v Národnom osvetovom centre v Bratislave. Po zdigitalizovaní a spracovaní sa k zdigitalizovaným predmetom dostanú odborní pracovníci múzeí. Časť predmetov bude prístupná aj pre širokú verejnosť.
„V databáze si aj my budeme môcť zistiť, či niektoré múzeum má predmet, ktorý sa nám hodí na nejakú výstavu. Ak áno, hneď ho kontaktujeme a požiadame o zapožičanie,“ doplnila Cintulová.
Vedľajším výsledkom projektu digitalizácie zbierkových predmetov je podľa riaditeľky aj veľká fyzická inventarizácia predmetov. Múzeum v Kežmarku za digitalizáciu svojich zbierkových predmetov v rámci pilotného projektu nemusí nič platiť.
„Dokonca sme ešte na tom získali, keďže viaceré predmety boli v rámci projektu zreštaurované a opravené,“ dodala Cintulová.
Múzeum v Kežmarku eviduje približne 24 000 zbierkových predmetov. Výsledky projektu digitalizácie by mohli návštevníci múzea vidieť už v roku 2015, kedy sa ukončí pilotný projekt digitalizácie zbierkových predmetov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš