SMIŽANY. Ján Bobko pochádza z Torysiek. Vzťah k zvieratám si z detstva preniesol do dospelosti.
„Po svadbe som sa nasťahoval do bytu jedného zo spišskonovoveských sídlisk. Chýbali mi živé tvory, ktorých sme mali na dvore nadostač. Najviac som inklinoval ku koňovi. Toho by som ale ťažko dostal do bytu. Musel som to riešiť kompromisom,“ žartuje J. Bobko.
Nakoniec sa rozhodol pre vtáčikov. Možno preto, že ako chlapec spolu s kamarátmi po medziach hľadali hniezda.
V roku 1976 si kúpil prvý pár kanárikov farebných, o dva roky neskôr už vystavoval svojich operencov na výstavách.
S úsmevom opisuje, že v byte sa okrem mladej rodiny našlo miesto aj pre 16 párov kanárikov farebných . Nikomu to vraj neprekážalo, deti aj susedia si na spev zvykli.
Okrídlení šampióni
Chovateľ Bobko ostal farebným kanárikom verný dodnes. V rodinnom dome v Smižanoch, kde sa neskôr rodina presťahovala, chová v súčasnosti 40 párov.
Za takmer štyri desiatky rokov sa zúčastnil množstva súťažných výstav doma i v zahraničí, z ktorých nespočetne krát odchádzal s ocenenými šampiónmi.
Navštívil napríklad Nemecko, Belgicko, Holandsko či Českú republiku. Jeho výborné výsledky dokumentujú víťazné poháre uložené na poličkách v celej izbe.
Čas párenia
Čas párenia je v tomto mesiaci v plnom prúde. V hniezdach sú už prvé tohtoročné mláďatá. Chovateľ pripomína, že je potrebné vedieť, ktoré druhy sa môžu spárovať.
„Vytváraniu párov treba venovať dostatočnú pozornosť. Nie je vhodné páriť vzájomne súrodencov a ani rodičov s ich potomkami, či vytvárať páry z kanárikov chocholkatých. Jeden z nich musí mať hlávku hladko operenú. Intenzívne sfarbený kanárik zase potrebuje menej sfarbeného druha,“ vysvetľuje.
Počas sezóny sa v jeho chove vyliahne okolo 120 mláďat. Na jeseň, keď sa rozbehnú výstavy, sú už tohtoročné mláďatá dostatočne staré a perie majú pekne vyfarbené.
Spoločenské tvory
Smižanec trávi pri svojich obľúbencoch niekoľko hodín denne. „Práca s nimi je hotová veda, musíte sa im dostatočne venovať. Pozorovať ich, páry v klietkach pozorne sledovať. Sú to síce spoločenské tvory, ale aj ich správanie vás niekedy prekvapí. Jedného samca som musel od samičky sediacej na vajciach oddeliť, pretože ju neustále ďobal,“ poukazuje na príklad chovateľ.
Ján Bobko je už niekoľko rokov posudzovateľom exotického vtáctva.
„Na výstavách hodnotím v prvom rade ich veľkosť, ideálna je 14 cm dĺžka. Všímam si ich postoj, sfarbenie, štruktúru pierok aj zdravotnú kondíciu. Súťažia jednotlivo aj v skupinách,“ upresňuje.
Bohatá tradícia
Skúsený chovateľ je zároveň predsedom ZO SZCH Exotárska v Spišskej Novej Vsi.
„Pracuje v nej 22 členov, zväčša veteránov. Mladí ľudia nás navštívia, prejavia záujem, ale dlho ich zápal nedrží.“
O tom, Že má zväz svoju dlhoročnú tradíciu, svedčí fakt, že v tomto roku sa chystajú uskutočniť už 36. ročník výstavy exotického vtáctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš