Ešte v detstve sa jeho rodičia presťahovali do Kežmarku. Tam autor spolu so svojou manželkou žije dodnes. Je autorom mnohých kníh s rôznorodými témami – od Mount Everestu, cez Veľkonočný ostrov, druhú svetovú vojnu, až po preklad detských kníh.
KEŽMAROK. Začiatky Dziakovho záujmu o knihy a písanie siahajú do detstva.
„V roku 1957 mi rodičia kúpili knihu o prvom výstupe na Mount Everest. Keď som v roku 1965 robil vo Vysokých Tatrách, dokonca som sa stretol a rozprával s Johnom Huntom, vedúcim expedície a autorom tejto knihy. Potom som šiel na vojnu, oženil som sa a na knihy mi neostal čas,“ spomína.
Knihy sú v českom jazyku
Autor na knihy nezanevrel, no až neskôr sa rozhodol pre písanie a vydávanie kníh. Zaujímavé je, že autor vydáva knihy v Čechách.
„No to by ste museli mať skúsenosti so slovenskými vydavateľstvami, vracajú vám diela a povedia, že nie sú dobré,“ vysvetľuje.
Autor vydal v Čechách tri knihy o Hitlerovi a holokauste, dve knihy o Štefánikovi, Bátoryčke a taktiež z cestovateľského žánru napríklad kniha Rapa Nui o Veľkonočnom ostrove.
Je členom českého klubu literatúry faktu českých a slovenských spisovateľov.
Spoluautorom knihy Everest, hora smrti je František Kele, ktorého poznáme ako autora kníh Severný pól, Za 97 dní okolo sveta, Návraty do Polynézie po Štefánikových stopách, Madagaskarský denník a ďalších.
Ako vraví: „Nie je ťažké knihu napísať, ale vydať ju. Táto je veľmi žiadaná a plánuje sa druhé vydanie.“
Everest láka aj po rokoch
Duffack prezradil, ako si hľadá námety na spracovanie. „Niektoré témy neboli spracované už dlho, napríklad kniha o Velkonočnom ostrove bola posledná vydaná pred 50 rokmi. Pre mňa sa to stalo zaujímavé, pretože tam môžem niečo doplniť.”
Jeho posledná kniha sa venuje Mount Everestu. „Táto téma je stará ako svet. Doteraz sa knihy písali len o úspešných výstupoch. O smrti a tragédiách sa nepíše nič, tak mi napadlo, že by som sa spojil s F. Kelem, ktorý viedol slovenskú výpravu na Mount Everest v roku 1984 a dohodli sa na spolupráci pri písaní tejto knihy.”
František Kele myslel, že k téme Everestu sa už nikdy v knihách nevráti.
„Dziak ma oslovil a ja som jeho ponuku prijal. On je otcom projektu knihy Everest, hora smrti. Keď mi v roku 2009 vyšlo druhé vydanie knihy Moje dotyky s Everestom, predpokladal som, že k Everestu sa už nevrátim.“
Tragédie slovenských horolezcov
Kniha vyšla 10. decembra. Má 367 strán a 13 kapitol. „Napísali sme ju približne za rok,“ hovorí Dziak.
Je dostupná na Slovensku aj v Čechách. V knihe autori kládli dôraz na tragédie slovenských horolezcov.
Na jednu z nich autor zaspomínal: “Bolestivá a dodnes nevyjasnená smrť Jozefa Psotku, prezývaného Juzek, sa udiala za zvláštnych okolností. Stalo sa to 13 000 km od Slovenska v Nepále, v roku 1984. My sme hľadali nejaké príčiny, ale nakoniec sme došli k tomu, že pravdu niekedy človek poznať nemôže, dá sa k nej len priblížiť. “
Autor: nor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš