Musia ohlásiť úradu práce, kto, ako a kde sa o ich ratolesti stará. Ľubovňania o tejto povinnosti zrejme netušia, splnili si ju len štyria.
STARÁ ĽUBOVŇA. Novela zákona o prídavku na dieťa ukladá rodičom detí od troch do šiestich rokov nahlasovať úradu práce, kto sa o ne stará.
Čo vie o povinnosti ohlasovania starostlivosti o nezaopatrené dieťa, na to sme sa opýtali Jaroslava Šperlinga.
„Ja mám ísť niekam hlásiť zmenu pobytu môjho syna? Veď už mal štyri roky, ani som nevedel, že sa ma to týka. To ho mám hlásiť zakaždým, keď ho presúvam od jednej starej mamy k druhej?“ čudoval sa.
Zisťovali sme, ako to teda je. Nová povinnosť sa týka rodičov, ktorých dieťa dovŕšilo vek 3 roky až po 1. februári 2014. Príslušný úrad musia rodičia informovať o tom, či ich dieťa ostáva doma s opatrovateľkou, starými rodičmi, prípadne do ktorej materskej školy chodí.
Ak má dieťa teraz 5 alebo 6 rokov, nemusia nahlasovať nič.
Predpokladané obavy z toho, že budú musieť úradu hlásiť aj pobyt počas dovolenky či choroby, sú zbytočné.
Povinnosť sa na tieto prípady nevzťahuje. Treba to však spraviť vtedy, ak dôjde k zmene bydliska alebo predškolského zariadenia, ktoré dieťa navštevuje.
Treba vypísať formulár
Kam sa má ísť zmena starostlivosti o nezaopatrené dieťa hlásiť, to vysvetlila vedúca oddelenia štátnych sociálnych dávok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni Anna Drobňáková.
„Dieťa, ktoré je nezaopatrené, treba ohlásiť na príslušnom úrade práce podľa miesta trvalého bydliska, a to tak, že sa vypíše formulár. Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa na účely prídavku na dieťa je zverejnené na webovej stránke úradov práce. Ak má zákonný zástupca dieťaťa, ktorý starostlivosť nahlasuje, k dispozícii elektronický podpis, možno oznámenie zaslať elektronickou formou,“ uviedla.
„Asi 40 rodičov má podľa nášho informačného systému povinnosť oznámiť tunajšiemu úradu, akým spôsobom a kde bude zabezpečovaná starostlivosť o nezaopatrené dieťa po dovŕšení troch rokov. Doposiaľ si túto povinnosť splnili 4 rodičia. Najčastejšie sa na to pýtajú rodičia starších detí, 4- či 5-ročných,“ dodala.
Kedy dieťa nemusíte hlásiť
Anna Drobňáková vysvetlila: „Rodičia nemajú ísť hlásiť dieťa, ak bolo predĺžené vyplácanie rodičovského príspevku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa do 6 rokov. Rovnako podľa zákona nemajú túto povinnosť osoby, ktoré sú s dieťaťom na materskej dovolenke a súčasne počas nej ďalšie dieťa v starostlivosti dovŕši vek troch rokov.“
Zo zákona vyplýva, že hlásiť sa má až vtedy, keď nastane podstatná zmena miesta vykonávania starostlivosti o dieťa, napríklad zmena materskej školy.
Za podstatnú zmenu sa nepovažuje choroba, absencia v predškolskom zariadení, krátkodobé pobyty u príbuzných, dovolenky a podobne.
V prípade podstatnej zmeny miesta vykonávania starostlivosti o dieťa je potrebné nahlásiť zmenu do 8 kalendárnych dní.
„Neohlásenie starostlivosti o dieťa môže vyvolať dôvodné podozrenie úradu, že starostlivosť o dieťa neprebieha v súlade so zákonom a záujmami dieťaťa. Môže byť teda impulzom pre následnú kontrolu a na základe jej výsledku môže viesť k pozastaveniu vyplácania prídavku na dieťa rodičom a k jeho následnému vyplácaniu inštitútom osobitného príjemcu,“ povedala Anna Drobňáková.
Autor: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš