V týchto dňoch prebiehajú rokovania medzi mestom Spišské Podhradie a Slovenským národným múzeom – Spišské múzeum Levoča, ktoré je správcom hradu, o možnosti otvorenia spodnej brány. Múzeum otvorenie podmienilo, okrem iného, aj bezplatným parkoviskom. Mesto však parkovisko, ktoré mu zarába, neplánuje dať bezplatne.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Spodnú bránu Spišského hradu zatvorili v roku 2009. Dôvodom boli financie.
Prevádzka pokladne na spodnej bráne bola nákladná, preto ju správca zatvoril.
Dôvodom bolo aj chýbajúce napojenie na inžinierske siete a internet, ktoré boli nevyhnutné pri predaji vstupného.
Parkovisko za symbolické euro
Mesto dovtedy viackrát „bojovalo“ aj na rezorte kultúry za znovuotvorenie spodnej brány. Neúspešne.
V týchto dňoch oslovili správcu hradu s možnosťou otvorenia spodnej brány. Múzeum predostrelo mestu podmienky, za akých je ochotné k otvoreniu pristúpiť.
Múzeum by predávalo vstupenky v pokladni umiestnenej na parkovisku pod hradom v meste Spišské Podhradie, zamestnalo by tam svojich ľudí.
Mesto by zabezpečilo fungovanie sociálnych zariadení na parkovisku, odvoz komunálneho odpadu aj prevádzku parkoviska.
Parkovisko by múzeum dostalo od mesta do symbolického prenájmu jedno euro ročne a tri roky.
Návrhom sa zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva v Spišskom Podhradí na svojom ostatnom rokovaní.
Podhradčan Štefan Sýkora pôsobí v oblasti cestovného ruchu už viac ako 20 rokov.
Rokovania poslancov sa zúčastnil ako občan mesta. Informácia, že by parkovisko malo dať mesto bezplatne do prenájmu, ho zaskočila.
„Mesto potrebuje každý cent. Nemyslím si, že si môže dovoliť taký luxus, aby dalo zadarmo parkovisko, ktoré mu zarába osemtisíc eur ročne. Pokiaľ viem, nie je veľký rozdiel v tom, či je, alebo nie je otvorená spodná brána hradu. Turisti prídu na Spišský hrad, do mesta ich veľa nezavíta. Ak to mesto múzeu prenajme zadarmo, bude to hazard aj rozhodnutie proti zdravému rozumu,“ razantne namietal Š. Sýkora.
Návrhy komisií
„Finančná komisia odporúča vstúpiť do rokovaní s múzeom, ponúknuť bezplatný prenájom pokladne na parkovisku, s podmienkou, že mesto i naďalej bude prevádzkovať parkovisko vo vlastnej réžii,“ uviedol výstup z komisie jej predseda Peter Hanigovský (SDKÚ).
Rovnakého názoru boli aj ostatní mestskí poslanci. Komisia výstavby a územného plánu sa tiež touto možnosťou zaoberala.
Názor komisie je, že by bolo dobré skúsiť prenájom riešiť nie na tri, ale na menej, napríklad dva roky, na skúšku, ako by to fungovalo.
Ako informoval zástupca primátora Michal Kapusta (KDH), podmienkou fungovania spodnej brány zo strany múzea je bezplatné parkovisko, inak brána nebude otvorená. To sa však poslancom nepozdávalo.
„Dvere k možnosti otvorenia spodnej brány sa otvorili. Určite je dôležité dojednať podmienky, ktoré by boli výhodné pre mesto. Pokiaľ mám informácie, pre múzeum je dôležitá najmä pokladňa, napojenie na siete a sociálne zariadenia. Parkovisko nie,“ uviedol poslanec Miloslav Repaský (nez.).
Poslanci nakoniec prijali uznesenie podľa návrhu finančnej komisie.
Rozhodnú ďalšie rokovania
O reakciu sme požiadali aj riaditeľku Spišského múzea v Levoči Máriu Novotnú.
„Zo strany mesta vyšla iniciatíva na spoluprácu ohľadom otvorenia spodnej brány hradu. Uprednostňujeme princíp spolupráce nepodnikavým spôsobom, vylúčením tretej strany. Pre nás je dôležité, aby parkovisko pod hradom v meste Spišské Podhradie bolo bezplatne dané do našej správy. Aby fungoval ten istý model, ako je to na parkovisku pod hradom zo strany Žehry. Aby sa na parkovisku nevyberal poplatok. Ak je to v takej rovine, ako sa uznieslo zastupiteľstvo, pre nás je to takto neakceptovateľné,“ uviedla M. Novotná.
Obe strany sa ešte dohodli na spoločnom stretnutí. O tom, či bude otvorená spodná brána a za akých podmienok, rozhodnú ďalšie rokovania medzi správcom hradu a mestom Spišské Podhradie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš