POPRAD. Jediný popradský skatepark bude musieť v najbližšom čase ustúpiť výstavbe obchodného centra.
Skejtbordistom však za ním smutno byť nemusí. Popradská radnica plánuje v spolupráci s nimi vybudovať úplne nový a v novej lokalite.
Súčasný skatepark sa v Poprade nachádza pri nákupnom stredisku v tesnej blízkosti sídliska Juh III. Rozlohou patrí medzi tie väčšie a skejtbordisti tu nájdu množstvo prekážok.
Niektoré z nich už potrebujú opraviť, iné sa na jazdenie nehodili ani vtedy, keď boli nové. Myslí si to drvivá väčšina z komunity popradských skejťákov.
Povrch prekážok tvorí plast, ktorý sa po prvých letných teplotách zvlní a znemožní tým bezpečné prejazdy. Takmer všetky tieto plasty sú zvlnené.
Starý skatepark nebol vhodný
„Na oko to vyzerá ako skatepark, ale sú tam príliš ostré nájazdové uhly medzi zemou a prekážkami. Povrch z plastu hovorí za všetko,“ komentoval popradský skatepark Igor Hanečák z miestnej komunity skejťákov.
Spoločne s ďalšími parťákmi si preto priniesli vlastné prekážky, ktoré si aj sami vyrobili.
„Stavali sme debny a zháňali v zberniach kovové tyčky, aby sme si ich mohli dať pozvárať a jazdiť na nich,“ opísal vynaliezavosť pri zlepšovaní skateparku.
Na pôvodnom vybavení skateparku sa podľa neho len ťažko dali učiť nové triky, keďže niektoré prekážky boli pre skateboarding nezmyselne konštruované.
V prípade priaznivého počasia je skatepark obľúbeným miestom trávenia voľného času. Menej dôvodov na sťažnosti majú bikeri. Pre nich plastový povrch a uhly prekážok vzhľadom na veľkosť kolies až taký problém nepredstavujú.
„Skejťáci tam najviac jazdia prinesené veci a ak sa z nich niečo pokazí, snažia sa to dať dokopy či stavať nové veci,“ dodal Hanečák.
Pozitívom skateparku je jeho osvetlenie, takže zabávať sa trikmi môžu Popradčania aj vo večerných hodinách.
Nahradia ho obchody
Skatepark vybudovali pred ôsmimi rokmi investori popradského nákupného centra a v marci 2006 ho od nich bezodplatne získala popradská radnica.
Investičné náklady na jeho vybudovanie predstavovali v tom čase približne 5 miliónov slovenských korún (166-tisíc eur). Pozemok pod ním je rovnako vo vlastníctve mesta Poprad.
Zdá sa však, že skejťákom a bikerom svitá na lepšie časy.
Na mieste súčasného skateparku a detského ihriska pred obchodným centrom na Dlhých honoch v Poprade sa v najbližšom období plánujú postaviť ďalšie obchody. Vzhľadom na kvality toho existujúceho prijali popradskí skejťáci túto správu s nadšením.
Nový skatepark na budúci rok
Na návrh popradského primátora Antona Danka (nez.) sa začala hľadať nová vhodná lokalita.
„Zámerom je vybudovať kvalitný skatepark v súlade s jestvujúcimi trendmi a v spolupráci s miestnou skate komunitou,“ informoval hovorca mesta Marián Galajda.
Na pôde mestského úradu už prebehlo prvé stretnutie medzi viceprimátorom Milanom Baranom (SDKÚ) a skejťákmi Danielom Turcerom a Milošom Ogurčákom.
„Predostreli sme im návrh dvoch možných lokalít, ktoré budú podrobne zmapované a vyhodnotené. Následne sa začne pracovať na príprave projektovej dokumentácie a na budúci rok sa do rozpočtu mesta zapracujú finančné požiadavky na jeho vybudovanie,“ uviedol Milan Baran k stretnutiu, ktoré sa konalo minulý týždeň.
Skejťáci vyberajú lokalitu aj dizajn
Popradský viceprimátor je s komunitou skejťákov v kontakte už niekoľko rokov. Sťahovanie skateparku sa plánovalo aj pred štyrmi rokmi.
Vtedy mal vyrásť v areáli mestského futbalového štadióna, ale situácia sa s výstavbou Národného tréningového centra výrazne zmenila.
Medzi uvažované lokality patria areály základných škôl na Komenského a Tajovského ulici. Favoritom je zatiaľ športové ihrisko základky na popradskom sídlisku Juh.
Milan Baran problémy so starým ihriskom pred nákupným centrom dobre pozná.
„Bola tam použitá zastaraná technológia. Kombinácia plastu s kovom nie je vhodná, navyše je hlučná a náročná na údržbu. Práve preto nové ihrisko budeme konzultovať s tými, pre ktorých bude určené,“ uzavrel Baran.
Odborníkom, ktorý má Popradu vymyslieť a vybudovať nový skejtový raj, bude Miloš Ogurčák.
Aj Popradu odovzdá svoje skúsenosti
Ogurčák už na Slovensku postavil štyri skateparky – v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Svidníku a Galante. Navyše pracoval aj pre americkú firmu California Skateparks v Izraeli a Nemecku.
Aktuálne okrem slovenských projektov plánuje spolupracovať na skateparkoch v Poľsku, Lotyšsku či Švédsku. Podľa jeho názoru musí skatepark vyzerať ako obraz tých, ktorí v ňom budú jazdiť.
„V prvom rade by si mali sami navrhnúť dizajn i použité materiály. Skejťáci v Poprade, rovnako ako všade na svete, chcú betónový park,“ ozrejmil Ogurčák.
Rovnaký názor zastáva aj skejťák Igor Hanečák. Aj podľa jeho slov je najpodstatnejšie to, aby si skejťáci sami ihrisko navrhli.
„Skejtová komunita sa v každom meste pozná, takže sa vie dohodnúť na najvhodnejšom riešení,“ zakončil Hanečák.
Skatepark vyrastá aj v Kežmarku
Cena skateparku závisí najmä od jeho veľkosti. „Za päť miliónov korún sa dá postaviť skejtové nebo,“ poznamenal Ogurčák k tomu pred nákupným centrom.
Najdrahší skatepark na Slovensku sa nachádza v Ružomberku a stál približne 400-tisíc eur.
Ani v Kežmarku skejťáci nezaháľajú a na priestranstve pri nákupnej zóne si budujú svoj priestor.
Prvú etapu skateparku v podobe bazénu za približne 10-tisíc eur tam postavili ešte minulý rok. Tohto roku je v pláne druhá etapa.
„Počítame s využitím väčšej plochy a prekážkami ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých jazdcov. Skatepark som navrhol v úzkej spolupráci s lokálnymi skejťákmi podľa finančných možností mesta,“ dodal dizajnér skateparkov s tým, že zatiaľ čo väčšina skateparkov v susednom Poľsku je postavená z dotácií Európskej únie, u nás sú všetky financované predovšetkým samosprávami.
Plánujú nové obchody
Na mieste skateparku a detského ihriska pred obchodným centrom na Dlhých honoch v Poprade sa v najbližšom období plánujú ďalšie obchody.
Ešte v závere roku 2011 predstavili investori z východu Európy svoje zámery. Rozšírenie nákupného centra má z väčšej časti stáť na doteraz nevyužitom pozemku.
Podľa projektu by tam mala vyrásť budova s deviatimi nadzemnými podlažiami. Prvé dve by boli určené pre nákupy, posedenie, oddych, zábavu či kultúrne vyžitie. Zvyšok vyhradil investor pre kancelárske priestory a na najvyššom poschodí by mala vyrásť reštaurácia s panoramatickým výhľadom na Vysoké Tatry.
S výstavbou sa malo začať ešte na jar 2012 a objekt mal byť dokončený do dvoch rokov s predbežne odhadnutými nákladmi na výstavbu vo výške 4,72 milióna eur.
Parkovanie zabezpečia dve podzemné podlažia garáží s kapacitou 40 miest, ďalších 69 státí vznikne na povrchu v tesnom okolí. Plocha komplexu dosahuje 5 400 štvorcových metrov, zastavaná vyše 1 700.
Objekt vyrastie okrem nevyužívaného pozemku aj na časti malého skateparku a detského ihriska. Za predstavením projektu stála eseročka Shelen ovládaná ruským kapitálom, ktorá vlastní aj pozemky pod plánovaným nákupným centrom.
Marek Nemec
Základná škola Komenského. Jej areál intenzívne využívajú športovci. Foto: Marek Nemec
Ustúpi obchodnému centru. Skejťákom za ním smutno nebude. Foto: Marek Nemec
Vizualizácia nového skateparku. Konečnú podobu spozná už o dva týždne. Foto: MO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš