Pri vztyčovaní americkej vlajky na ostrove Iwo Jima počas vojny bol aj rodák z východného Slovenska Michal Strenk.
JARABINA. Legendárna fotografia z obdobia druhej svetovej vojny, ktorá zachytáva vztyčovanie americkej vlajky na japonskom ostrove Iwo Jima, sa do istej miery spája aj s obcou Jarabina v okrese Stará Ľubovňa.
Pri tomto významnom okamihu totiž bol aj rodák zo spomínanej obce Michal Strenk, vtedy ako seržant americkej námornej pechoty.
Za fotografiu získal jej autor prestížne novinárske ocenenie, stala sa námetom pre poštovú známku a monumentálne súsošie na Arlingtonskom národnom cintoríne.
Obraz v kultúrnom dome
Rovnako sa vztyčovanie zástavy na vrchole vyhasnutej sopky stalo námetom olejomaľby Mikuláša Dica, tiež rodáka z Jarabiny.
Obraz s plochou takmer 10 metrov štvorcových venoval obci a zdobí stenu sály kultúrneho domu.
Michal Strenk sa narodil v roku 1919 v Jarabine a keď mal tri roky, jeho rodičia odišli za prácou do USA.
Tam chodil do školy a ako 20-ročný vstúpil do armády. Zúčastnil sa na bojoch v Pacifiku, definitívneho oslobodenia ostrova Iwo Jima sa však nedočkal, pretože padol.
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Udržiavajú pamiatku rodáka
Udržiavaniu pamiatky na svojho vzdialeného predka sa venuje aj Radovan Strenk. Ako sám tvrdí, jeho dedko a slávny seržant boli bratanci z druhého kolena.
"Tieto informácie za socializmu neboli známe, môj dedo o tom asi niečo vedel, možno v 70. rokoch, ale pátralo sa ťažko. Neskôr sa tomu venoval spolu z jedným historikom a pomaly začali po čriepkoch skladať túto históriu," spomína si Radovan.
Vysvetlil, že Michal Strenk mal troch súrodencov, jemu sa podarilo nadviazať spojenie s manželom Strenkovej netere, ktorý sa rovnako venoval slávnym predkom.
Radovan vycestoval do Pittsburghu, tam žije neter Michala Strenka po bratovi Petrovi a chcel by ešte navštíviť Alabamu, kde žije druhá neter.
Rovnako aj potomkovia seržanta Strenka sa zaujímajú o to, kde sa ich predok narodil a ako sa tu žilo.
"Spomínaná neter Carroll Bauer tu bola so svojím manželom Bruceom asi pred piatimi rokmi. Veľmi sa zaujímali o rodný kraj jej strýka, ako to pred rokmi vyzeralo i ako sa to zmenilo," pripomína Radovan.
Radovan Strenk pri pamätnej tabuli.
Turistický pochod aj pamätná tabuľa
V obci sú na svojho rodáka veľmi hrdí. Na počesť Michala Strenka sa koná každý rok v októbri turistický pochod.
Jeho meno sa spomína vo všetkých obecných publikáciách a od roku 2007 je zvečnené aj na pamätnej tabuli na stene domu, kde sa narodil.
Pri odhaľovaní pamätnej tabule boli vtedy aj zástupcovia americkej armády či veľvyslanectva USA.
Rodný dom Michala Strenka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš