JARABINA. Kaplnka na hôrke zvanej Háj nad obcou Jarabina v okrese Stará Ľubovňa je už desaťročia miestom stretávania sa veriacich.
Prekrásne prostredie a upravené okolie však často navštívia aj turisti, ktorí sa chcú kochať krásami Ľubovnianskej vrchoviny.
Povesť o ukrytých mníchoch
Medzi ľuďmi sa zachovala povesť, že pod skalou sa na tomto mieste ukrývali mnísi, ktorí museli pred stáročiami utiecť z monastiru pri Legnave, pretože ten zničili útočiace vojská.
V jarabinských lesoch vraj bývali traja alebo štyria mnísi, ktorí sa tu modlili a pomáhali v dedine. Za to im ľudia nosili stravu a šatstvo.
Raz sa duchovní bratia vrátili z dediny a jedného z mníchov našli ležať mŕtveho s knihou v ruke.
Jedna verzia hovorí, že zomrel sám, podľa inej mu niekto siahol na život. Mnísi ho teda na tomto mieste pochovali.
Oddávna toto miesto Jarabinčania považovali za posvätné. Mnohí tvrdia, že záhadnú postavu tu niekedy videli pocestní, ako sa modlí a chodí okolo kaplnky. Tá podľa legendy vznikla oveľa neskôr.
Kaplnka na hore Háj. Foto k článku: Milan Kapusta
Tajomné zjavenia
Príbeh od svojich predkov počula aj dnes už 78-ročná Anna Dudjaková.
Hovorí, že niekedy dávno na tomto mieste pásol istý gazda svoje stádo, pričom sa mu vo sne zjavila Matka Božia a povedala mu, aby voly predal a postavil na tomto mieste kaplnku.
Gazda však neuposlúchol a voly si chcel ponechať, tie mu však uhynuli. Preto sa rozhodol, že splní to, čo sa mu prisnilo.
"Ja som bola také decko, ešte ani trinásť som nemala, boli sme na mach, lebo sme postavili drevený dom. So sestrou sme spievali a otec sa išli ku kaplnke pomodliť. Hovorí nám, nespievajte, lebo tam chodí pán a modlí sa, išli sme tam a my sme toho pána videli. Pozdravili sme ho, ale neodpovedal a o chvíľku zmizol v lese," hovorí pani Anna.
Modliaceho muža, ktorý obchádza kaplnku, vraj videla aj jedna vdova z dediny. Chodila za ním, ale ani jej neodpovedal, a keď niekoľkokrát obišiel kaplnku, pred očami sa jej stratil.
Doteraz sa v tejto kaplnke konajú odpustové bohoslužby na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky a chodia sem stovky ľudí.
Chodník od obce do Jarabinského prielomu.
Nádherný Jarabinský prielom
Turisti, ktorí sa vydajú do týchto končín, by nemali obísť tunajší prírodný úkaz - Jarabinský prielom.
Krasový útvar počas stáročí vytvorili vo vápencovom brale Dutkovej skaly vody potoka Malý Lipník.
"Sú tam kamenné steny, u nás sa to volá ľudovo pece. Tam, kde potok vyteká, sú v skalách jamy, také malé vodné nádrže (odborne obrie hrnce - pozn. editora). Je ich tam viacej, dakedy im dali mená a deti sa tam niekedy chodili kúpať a vytvorili sa rôzne legendy. V kronike máme zápis z roku 1993, že tie jamy sú vraj bez dna," hovorí Ivan Bulík z Jarabiny.
Dodáva, že je to veľmi turistami navštevované miesto.
V Jarabinskom prielome.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš