JARABINA. Manželia Ján a Anna Dudjakovci z Jarabiny, okres Stará Ľubovňa, sa zosobášili pred viac ako 50 rokmi a hoci sú už roky na dôchodku, stále gazdujú.
V Jarabine sú vraj poslední, ktorí ešte chovajú doma kravu a po dedine sa hovorí, že od nich by sa mali učiť poľnohospodári gazdovať.
Osemdesiatročný gazda
Dedo Dudjak bude onedlho oslavovať 80 rokov, ale kto sa na neho pozrie a predovšetkým na ich gazdovstvo, toľko by mu určite nehádal.
Kedysi chodieval na týždňovky a roky potom pracoval ako kuchár v závodnej jedálni v okresnom meste. Jeho manželka Anna zasa pri páse v skrutkárni.
"Tak sme boli od malička naučení svojimi rodičmi, starať sa o zvieratá a robiť na poli. Keď sme sa zobrali, chodili sme do roboty a potom bolo gazdovstvo. To viete, peniažky bolo treba, deti chodili do školy a aj dom bolo treba obriadiť," hovorí dôchodca.
Dodáva, že vychovali býčka, predali a opravili časť domu. Potom vychovali druhého a zariadili chyžu.
Postupne, ako sa dalo, prebíjali sa životom a dnes, keď sú už na dôchodku a žijú s dcérou, takto pokračujú ďalej.
Sú takmer sebestační a ešte im ostane
Dorobia si takmer všetko, čo potrebujú a výdatne vraj zásobujú aj svoje deti a príbuzných.
"Z obchodu kupujeme len cukor, soľ, múku, ryžu a koreniny. Všetko ostané nám dáva gazdovstvo. Odjakživa sme chovali kravu, aj potom, keď vznikli družstvá, sme mali kravu, iné mlieko mi nechutí a maslo a tvaroh, to sa nedá porovnať. Ako som si zvykol, keď som bol dieťa, tak je to aj dnes," hovorí pán Dudjak.
Nedá sa mu neveriť pretože na stole sú koláče s tvarohom, hruda kravského domáceho syra a jeho manželka múti v kuchynke maslo.
Radi však majú aj makové koláče, ani tu by ich však nezaskočili, vlani vraj mali úrodu 10 kíl maku.
Kapusta na množstvo spôsobov
Keďže pán Dudjak bol kuchárom, nemá problémy si pripraviť výrobky z mäsa a zo všeličoho možného.
Najviac však manželom chutia jedlá bez mäsa, aké sa jedávali kedysi. Nedajú dopustiť hlavne na kapustu kyslú či sladkú.
Tú vraj jedia minimálne raz týždenne. Pripomínajú ich klasické pirohy, halušky a "holubce", alebo po slovensky holúbky - kapustný list plnený mletým mäsom .
"Dakedy starí ľudia, jak si pamätám, varili len z krúpov, ešte ryža nebola, dajakej masti alebo slaniny tam dali, ale hlavne boli holúbky. A kapusta každý deň bola, viete čo, zemiaky v šupke, to sa dávalo ku kapuste," spomína pani Anna.
Holubce a pirohy sú špecialitou
Jarabinské holubce boli a sú aj dnes široko známe. Napriek tomu, že si ich niekedy pripravovali aj pôstnejším spôsobom, keď sa podávali s mäsom, bolo to slávnostné jedlo, ktoré sa tu ešte aj teraz zvykne podávať vzácnym hosťom.
Kto vraj príde do tejto dediny, nemal by zabudnúť ochutnať ani typické jarabinské pečené pirohy.
Mária Kaňová z obecného úradu hovorí, že domáce dobroty, ktoré pripravili Dudjakovci, už ochutnali stovky ľudí.
Hlavne keď bývajú v auguste obecné slávnosti, nesmú tam chýbať jedlá z kuchyne tohto manželského páru.
Tí tvrdia, že ak im zdravíčko poslúži, nejakú tradičnú dobrotu pripravia aj v tomto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš