Tradičná rozlúčka s fašiangami sa v Starej Ľubovni konala počas minulého týždňa .
STARÁ ĽUBOVŇA. Fašiangy sa spájajú s obdobím radosti, plesov a karnevalov. Tento čas vystrieda po Popolcovej strede obdobie 40–dňového pôstu, ktorým sa kresťania pripravujú na obdobie Veľkej noci.
Obdobie fašiangov sa začína 6. januára na Troch kráľov a končí Popolcovou stredou, ktorá bola uplynulý týždeň.
Medzi tradičné zvyky v minulosti patrilo pochovávanie basy. Koná sa v posledný deň pred začiatkom pôstu, a to vo fašiangový utorok.
Zvyk vyplýva z toho, že sa blíži pôst, a teda koniec zábavy pri muzike. Na znak smútku sa predvádza žartovné pochovávanie hudobného nástoja – basy, pri ktorom vystupuje aj postava kňaza, kostolníka a pozostalých.
V závere basu odniesli z námestia a to je symbolom toho, že čas zábavy sa na 40 dní skončil.
Miroslava Poľanská z Centra voľného času v Starej Ľubovni, ktoré pochovovávania basy organizuje, hovorí: „Chceme zachovať tradície, ktoré dnes už dodržiava málokto, tradície už vymierajú. Zároveň podľa našich skúseností je to výborná príležitosť, ako sa stretnúť. Spolupracujeme s inými organizáciami, zabávame sa a tiež si mládežnícky parlament vyskúša svoje organizačné schopnosti.“
Na pochovávanie basy prišli hlavne domáci
Medzi divákmi boli domáci. „Prišli sme, lebo vieme, že sa už končia fašiangy. Sú to posledné dni pred pôstom, tak sme sa prišli popozerať na program a možno si pôjdeme niekam posedieť na kávičku, pretože potom budeme dodržiavať pôst. Je to pre nás zároveň také zamyslenie sa pred zmŕtvychvstaním,“ povedala Uršula Lapšanská.
Medzi prizerajúcimi sa boli aj ľudia, ktorí sa do Starej Ľubovne prisťahovali a stále si pamätajú, ako to bolo doma.
„Pochádzame z Nižnej Moravy, tam sú tieto zvyky veľmi rozšírené, je nám to veľmi blízke. Posledný fašiang, keď chodia tie maškarády, je to podľa mňa veľmi pekný zvyk, ktorý treba dodržiavať. Má to niečo do seba, ročný kolobeh všelijakých zvykov a tradícií, ktorý sa neustále točí. Pre nás je to úplne prirodzené, že sa takýchto akcií zúčastňujeme. Mám zdravotné problémy, tak si už pochutnávam len na dobrotách,“ zaspomínal si jeden z divákov, František Gruber.
Účasť prekvapila aj organizátorov
„Osobne som sa obávala, pretože sú prázdniny, žiaci sú obyčajne cez prázdniny veľmi chorí, veľa sa učia, sú u starej mamy, ale dopadlo to dobre. Dokonca si myslím, že z roka na rok si už zvykli, že sa tu niečo deje. Nie je to ktovieaká účasť, ľudia sú ešte v práci, ale zhodli sme sa na tom, že najväčší význam to má pre organizácie, pre deti, pre mladých, ktorí sa tu zúčastnia a zabavia,“ povedala Poľanská.
Podujatie organizovali mesto Stará Ľubovňa a CVČ s mládežníckym parlamentom a ďalšími spoluorganizátormi v Starej Ľubovni.
Smútok na záver fašiangov. S basou sa lúčili všetci pozostalí a pripojili sa aj diváci
Foto: nor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš