Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Novoveský infoservis - 11. - 17. marca

Kam za kultúrou, zdravím a športom.

VÝSTAVY

Výstavy v Spišskom osvetovom stredisku

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišské osvetové stredisko ponúka v týchto dňoch dve výstavy. Poplenérovú výstavu fotografií pod názvom Levočské vrchy, ktorá predstavuje tvorbu 9 autorov, členov Klubu neprofesionálnych fotografov pri SOS. Fotografie vznikali počas plenéru v Levočských vrchoch. Napriek nepriaznivému počasiu vzniklo mnoho kvalitných snímok dokumentujúcich architektonické skvosty, prírodnú scenériu či bežný život tradičného obyvateľstva. Výstava je sprístupnená do 12. marca.

Galéria umelcov Spiša

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Stále expozície: Terra Gothica – Gotická cesta v obrazoch zo zbierok GUS. Nová stála expozícia Jozefa Hanulu zachytáva život a dielo maliara, ktorého tvorba zasiahla do dejín vývoja slovenského výtvarného umenia na začiatku 20. storočia. Výstavy: Jubilanti 2013 – prehodnotenie akvizičnej činnosti v rámci výstavného cyklu Zo zbierok galérie – výber diel jubilantov. Výstava Čerenie vôd – Za veľkou mlákou – unikátna výstava desiatich clevelandských sochárov interpretujúca fenomén vody. Prednášky a besedy – Život a dielo J. Hanulu – Kamila Paceková.

Multifunkčné energeticko-banícke centrum

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. STM – Vysunutá expozícia: História baníctva na Spiši. Výstava: Banícka tradícia v umeleckých prejavoch a Abstraktná krajina v amatérskej tvorbe Jozefa Košťála.

Výtvarné inšpirácie

Skryť Vypnúť reklamu

LEVOČA. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči ponúka výstavu nepočujúcej umelkyne Lindy Pašákovej – Svoradovej – Výtvarné inšpirácie. Výstava potrvá do 18. marca.

Šelmy a predátory

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Múzeum Spiša, pobočka Národopisné múzeum Smižany, pripravilo prehliadku výstavy z prírodovedných zbierok múzea pod názvom Šelmy a predátory. Šelmy sú veľmi rozmanitá skupina cicavcov, ktoré zaujímajú významné postavenie v ekosystémoch, v ktorých sú dominantnými prvkami, zvyčajne na vrchole potravinovej pyramídy. Patria tu mohutný medveď hnedý aj drobná lasica, spoločenské vlky aj samotárske tigre, rýchle gepardy aj nemotorné tulene slonie. Živia sa len mäsom (mačka divá), bylinami (panda veľká), resp. sú všežravé. Majú dobre vyvinuté zmysly a sú dobrými lovcami. Človeka sprevádzajú po celý život (pes domáci), resp. sú zatracované a lovené pre radosť a potešenie (vlk dravý, rys ostrovid). V prírode plnia sanitárnu úlohu, živia sa chorými jedincami aj zdochlinami, udržiavajú prirodzenú rovnováhu. Zaslúžia si obdiv a ochranu.

Spišský hrad

Skryť Vypnúť reklamu

SPIŠSKÉ PODHRADIE. Spišský hrad je pre verejnosť otvorený od 10. do 15. hod.
Návštevníci sa v týchto dňoch dostanú do areálu hradu na stredné a dolné nádvorie. Turisti si tiež budú môcť prejsť vyhliadkovú trasu po dolnom nádvorí. V prípade dobrých poveternostných podmienok bude možný vstup aj na horný hrad a terasy hradných palácov. Muzeálna expozícia počas zimy nie je prístupná pre verejnosť a neposkytujú sa ani sprievodcovské služby.
V prípade zhoršených poveternostných podmienok môže byť pohyb na hrade obmedzený alebo areál hradu na nevyhnutný čas uzatvorený.

Kráľovstvo bábik

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Výstava v Múzeu Spiša prezentuje od pondelka unikátnu zbierku bábik, ktoré pochádzajú zo 63 krajín a regiónov sveta. Exkluzívna kolekcia bábik je od 59 darcov, ktorú zapožičalo Múzeum v Stropkove. Výstava potrvá do konca apríla.

Výtvarné spektrum

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišské osvetové stredisko pripravilo od stredy výstavu spojenú s regionálnou postupovou súťažou neprofesionálnej výtvarnej tvorby VillaNova – Výtvarné spektrum 2014. Vernisáž výstavy začína o 16.30 hod.

Farba a línia

SMIŽANY. Farba a línia je názov výstavy obrazov Anny Blišťanovej, ktorá potrvá do 13. apríla.

KULTÚRA, PODUJATIA

Gazdovský dvor

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Multifunkčné centrum na Nábreží Hornádu pripravilo na utorok o 16. hod. vernisáž výstavy Gazdovský dvor. Drevené miniatúry stavieb, poľnohospodárskych strojov a zariadení ľudového rezbára Františka Egeda.

Žarty

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V štúdiu Spišského divadla v stredu o 19. hod. sa herci SD predstavia hrou Žarty (Anton Pavlovič Čechov). V prostredí, v ktorom sa postavy navzájom nepočúvajú, sa riešia problémy majetku a vzťahu medzi mužom a ženou.

Snehulienka a sedem trpaslíkov

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vo štvrtok o 10. hod. si v priestoroch Spišského divadla príde na svoje detský divák. Pripravená je pre nich rozprávka Snehulienka a sedem trpaslíkov na motívy bratov Grimmovcov. Snehulienka, trpaslíci, zlá kráľovná a princ, ktorý zachráni jablkom otrávenú krásavicu.

Rum a vodka

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Divadlo Kontra uvedie od štvrtka do nedele o 19. hod. hru Rum a vodka. Posledné predstavenia najúspešnejšieho titulu Divadla Kontra. Komédia Rum a vodka je mix, čo nielen „mŕtveho postaví na nohy“, ale pomôže ti zistiť, čo je v živote najdôležitejšie.

Japonská väzba

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Galéria umelcov Spiša pripravila na piatok o 16. hod. tvorivú dielňu určenú nielen ženám –Ženy on line 2: Japonská knižná väzba - YAMATO TOJI. Účastníčky dielne tradičnou japonskou väzbou na štyri diery zošijú vopred pripravený knižný blok s doskami. Hotový zápisník čaká na vyplnenie čistých stránok.

Tieň majstra Pavla

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišské divadlo zahrá v piatok o 19. hru Tieň majstra Pavla (Peter Palík). Príbeh o človeku zmietaného vášňami, ktoré ho privedú do hraničných situácií, a o sile sebaobetujúcej lásky.

Baltazár Banán

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišské divadlo pripravilo na nedeľu o 15. hod. hru Baltazár Banán (Martin Barč). Rozprávková komédia s pesničkami pre deti o zelenáčovi Banánovi, ktorý sa s pomocou kamarátov pasuje so svetom.

Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch je divadelná hra, ktorú Spišské divadlo zahrá v pondelok o 10. hod. seniorom. Jedna z najhranejších slovenských komédií vo vynikajúcej interpretácii režiséra J. Sládečka a hercov SD.

Stretnutie s poéziou

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Spišskej knižnici sa v pondelok o 15.30 hod. uskutoční Stretnutie s poéziou Pavla Horova. Pri príležitosti 100. výročia narodenia autora.

Piesne kozákov

SPIŠSKÉ PODHRADIE. V stredu o 19. hod. zaspievajú piesne donských kozákov uznávaní hudobníci a speváci Grigorij Polovinka a Alexander Džalasov z Rostova na Done. V programe Volnij Don zaznejú piesne kozákov, melódie a slová zo života kozáckych rodín.

Neposlušná princezná

SPIŠSKÉ PODHRADIE. Divadielko pre najmenších v podaní bábkového divadla Gašparko uvedie v kine Slovan v nedeľu o 15. hod. rozprávku Neposlušná princezná. Je ťažké vychovávať princeznú, ktorá má za kamaráta draka.

Umenie tanca

SMIŽANY. V stredu o 9. hod. sa v spoločenskej sále kultúrneho domu uskutoční výchovno-tanečný koncert, prezentovaný profesionálnymi tanečníkmi. Organizované predstavenie pre ZŠ má názor Umenie tanca.

Žena roka 2013

LEVOČA. Okresná organizácia Únie žien Slovenska, mesto Levoča a MsKS organizujú v stredu o 16. hod. v divadelnej sále súťaž Žena roka 2013.

Vyhlásenie najúspešnejších športovcov

LEVOČA. V divadelnej sále vo štvrtok o 17. hod. vyhlásia 41. ročník najúspešnejších športovcov regiónu Spiš za rok 2013

Džabaniny 4

LEVOČA. Džabaniny 4 je názov predstavenia, ktorým sa predstaví Levočská divadelná spoločnosť v piatok o 19. hod. v divadelnej sále.

Kino Mier

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Kino Mier premietne v utorok o 19. hod. komediálnu drámu Veľké preteky, v stredu o tom istom čase drámu 17 dievčat. Vo štvrtok a piatok o 17. hod. dokumentárny film Arcibiskup Bezák Zbohom..., o 19. hod. akčnú drámu Need for speed. Na sobotu a nedeľu o 17. hod. je pre deti pripravená rozprávka Dobrodružstvo pána Peabodyho a Shermana, v nedeľu a pondelok o 19. hod. dokument Arcibiskup Bezák Zbohom...

Levočské kino

LEVOČA. Levočské kino premietne v piatok o 19. hod. dokument SR/ČR Zamatoví teroristi.

ŠPORT, VOĽNÝ ČAS

Futbalový štadión

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Utorok o 17.30 hod. Dospelí FK SNV – Ľubotice, sobota o 10.30 hod. Dospelí FK SNV – Kravany, 12.30 hod. Starší dorast FK SNV - Dospelí Teplička, 14.30 hod. Mladší dorast FK SNV - Dorast Smižany. Nedeľa 9.30 hod. Mladší žiaci FK SNV U13 - Trebišov, 1. liga mladších žiakov U13, 11. hod. Mladší žiaci FK SNV U12 - Trebišov, 1. liga mladších žiakov U12, 14. hod. Dospelí Hranovnica - Dospelí Rudňany.

Zimný štadión

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V nedeľu o 18. hod. verejné korčuľovanie.

Kolkáreň

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V sobotu o 14. hod. Tatran – R. Sobota, 1. kolkárska liga Východ, nedeľa 10. hod. Tatran - Košice, dorastenecká liga Východ

Aerobik v Spišských Vlachoch

SPIŠSKÉ VLACHY. Pre všetkých záujemcov o šport a bodyforming je v pondelok a vo štvrtok v čase od 18. do 19. hod. v telocvični ZŠ Komenského k dispozícii priestor na športové vyžitie.

Pavilón Aqua Terra

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pavilón Aqua Terra v zoo je otvorený denne od 9. do 16. hod., okrem pondelka.

Krytá plaváreň

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Krytá plaváreň je otvorená v pondelok a vo štvrtok od 6.30 do 7.45 hod. – ranné plávanie. V pondelok od 15. do 20.30 hod. V utorok, stredu, štvrtok a piatok od 8. do 12. hod. a od 13. do 20.30 hod. V sobotu a nedeľu od 9. do 20.30 hod.

ZDRAVIE

Pohotovosť lekární

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Od 11. do 16. marca lekáreň Bonus, Námestie SNP 2, tel. č.: 053/446 47 67, od 17. do 23. marca Na Západe, Hutnícka 20, tel. č. : 053/429 87 10.

Stanica lekárskej služby prvej pomoci

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ambulancia praktického lekára pre dospelých 053/442 53 07, pre deti a dorast 053/381 00 50 – v pracovných dňoch od 15.30 do 7. hod., sobota a nedeľa a cez sviatky od 7. do 7. hod.

OZNAMY

Zápis do MŠ

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Zápis detí do materských škôl v meste prebieha do 15. marca.

NARODILI SA
Vanesa Pechová 19. 2. 2014
Ella Kovaličová 24. 2. 2014
Stela Baldovská 24. 2. 2014
Timotej Eliaš 28. 2. 2014
Karolína Babčáková 21. 2. 2014
Martin Ján Stuhlák 9. 2. 2014
Dominik Sliva 3. 2. 2014

OPUSTILI NÁS
Mikuláš Skokan 1941
Edita Kocanová 1936
Valéria Šimková 1928

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 964
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 812
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 581
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 641
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 909
 6. Po Slovensku na motorke 6 329
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 295
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 736
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 708
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 435
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Irena Matová počas pojednávania.

V kauze ostala jedna obžalovaná obeť.


9 h
Matia Lenická

Čakanie nič nevyriešilo, je načase sa o svoje práva biť.


16. jún
Leto zvyčajne vrcholí v prázdninových mesiacoch. Vplyvom zmeny klímy tropické dni prichádzajú už v júni. Na zábere Jarovecké rameno pri Bratislave počas horúceho dňa v auguste 2020.

Najteplejší jún bol v roku 2019.


14 h
Znížiť regionálne rozdiely v očkovaní môže aj otvorenie čakárne pre deti nad 12 rokov. Čaká ich v nej už vyše desaťtisíc.

Rozdiely spôsobuje dostupnosť vakcín.


16. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop