Rebéliani, Sempetraci, Rungľare či Papcuňare, aj takýmito pomenovaniami sa medzi sebou označovali obyvatelia jednotlivých obcí Podbraniska. Dostávali ich napríklad aj podľa toho, čo zvykli v tej-ktorej obci jedávať, alebo akými vlastnosťami ľudia v obciach vynikali.
PODBRANISKO. V roku 1831 sa na Slovensku sa kvôli cholere uskutočnili preventívne opatrenia, ktoré mali zabrániť šíreniu nákazy.
Prostý ľud si však tieto opatrenia vysvetlil ako snahu panstva otráviť ich. Vypuklo Východoslovenské roľnícke povstanie.
Rungľa s fašírkou či slaninkou
Zapojilo sa doň 150 obcí a miest. Medzi nimi boli aj obyvatelia Spiša. Nechýbali ani ľudia z Bijacoviec a okolitých obcí. A tak Bijacovčania dostali pomenovanie Rebéliani.
V obci Domaňovce sa miestnou pochúťkou stala repa, nazývaná rungľa. Varila sa na spôsob prívarku. Prílohou bola fašírka či slaninka. Nebolo domu, v ktorom by nemali statok. Pestovali rungľu na kŕmenie. Keďže bola dostupná počas celého roka, ľudia si ju obľúbili. Pokrm, ktorý z nej pripravovali, bol navyše aj finančne nenáročný. A tak Domaňovčanom prischlo pomenovanie Rungľare.
Baldovce sú známe najmä vychýrenou Baldovskou vodou. Do 20. storočia tu fungovali kúpele Bužňa. Pomenovanie dostali podľa žriedla, z ktorého vyviera minerálny prameň. Baldovská minerálka je vhodná pri chorobách tráviaceho traktu, obličiek a močových ciest či ostreoporóze. Obec Baldovce sa preto často nazýva Bužňa.
V obci Dlhé Stráže sú domy, ktoré boli uzatvorené veľkými drevenými bránami. Tie chránili domáce zvieratá, aby nezabehli. V obci prevažoval chov hydiny a husí. Obec Dlhé Stráže sa spája s prezývkou Dzivé huši.
Keď sa povie Bože drifka, najmä staršia generácia ihneď vie, že sa spomína obec Dravce. Rovnako, keď zaznie prezývka Sempetraci, tiež sa hovorí o obyvateľoch Draviec. Tí mali obe tieto prezývky. A prečo? Bože drifka znamená posvätné drevo.
Podľa miestnych prezývka je údajne odvodená od krížov, ktoré dali v minulosti postaviť nábožní občania po všetkých stranách obce aj v chotári. Prezývku Sempetraci dostali Dravčania podľa viacerých nábožensky založených mužov obce, nasledovníkov sv. Petra. Predstavenými boli privolaní: „Petrovia – Petraci, sem!“.
Krivaci, Papcuňare i Pečňežare
Krivjaci mali krivé nohy zo saní a boli z Úlože. Pacerkare dostali pomenovanie podľa ruženca a boli z obce Klčov. Ľudí z Torisek volali Litváci, v Jablonove žijú Kurčoškare, prezývku dostali podľa nožíka. V Nemešanoch varievali väčšinou papcun, tak im prischla prezývka Papcuňare. Obyvatelia z Granča-Petroviec dostali pomenovanie Poľaci, kvôli svojim goralským predkom. A Spišskoštvrtočania sú Peňežare.
A ako volali Dúbravčanov? Vďaka obľúbenej pochúťke pirohom dostali prezývku Pirohaľe. Dnes v obci pod Braniskom každý rok koncom augusta organizujú aj pirohovú súťaž – Dúbravské pirohy, vo varení a jedení ich obľúbeného jedla.
Všetky tieto obce majú dnes okrem zaujímavých prezývok spoločné aj čosi iné.
Sú súčasťou občianskeho združenia Miestnej akčnej skupiny MAS LEV. Región sa rozprestiera na rozlohe takmer 330 kilometrov štvorcových, združuje obce a mestá regiónu Podbraniska, Levočského okresu. Ide o 31 samospráv. Občianske združenie vytvára podmienky a aktivity na podporu rozvoja regiónu v rámci rôznych projektov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš