Obyvateľom Kežmarku sa nepáčia niektoré chodníky, ktoré vznikli po rekonštrukcii v centre mesta. Tvrdia, že sa po nich nedá chodiť. Rozhodli sa preto vybojovať si zmenu k lepšiemu petíciou.
KEŽMAROK. Podľa Alexandra Birčáka a ďalších nespokojných obyvateľov Kežmarku je situácia s chodníkmi na niektorých miestach v meste kritická.
Ide hlavne o verejný priestor v centrálnej zóne Kežmarku, ktorý sa práve opravuje.
Chodci to v centre majú nahnuté
Občiansky aktivista Alexander Birčák sa poriadne obul do nedostatkov zrekonštruovaných chodníkov.
Ide predovšetkým o zúženie chodníka na Ul. Dr. Alexandra, zrušenie chodníka od Kežmarskej reštaurácie k hradu a dláždenie chodníkov okruhliakmi namiesto dlažobnými kockami.
„Nemá Kežmarok rád ľudí? Chodci to majú nahnuté, najmä na úkor vytvárania parkovísk pre autá v miestach ich zvýšeného pohybu,“ konštatoval Birčák.
Nové parkovacie miesta vznikli na frekventovanom a turistami často využívanom chodníku na Ulici Dr. Alexandra.
Ulica priamo zo severnej strany nadväzuje na Hlavné námestie, kde je v súčasnosti pešia zóna.
Birčák poukazuje na jeho nezmyselné zúženie z pôvodných asi piatich metrov na súčasných 1,8 metra.
„Podľa prípravy sa tam plánuje ešte osadiť stĺp verejného osvetlenia. Už teraz sa tam ledva minú dvaja ľudia idúci oproti sebe. Vojsť do priľahlého obchodu je veľký problém, a to nehovorím o mamičkách s kočiarmi,“ kritizoval najužšie miesto lievika, ktorý vznikol pri rekonštrukcii ulice.
Rozhodli sa bojovať petíciou
Nedostatky sú podľa petičného výboru priamym dôsledkom verejnej diskusie úradov s občanmi, ktorá je v Kežmarku na mŕtvom bode.
„Pripomienok občanov sa netreba báť a schovávať sa pred nimi. Treba si ich vyžiadať a využiť na zlepšenie projektu,“ dôvodil.
Ako príklad ponúkol rekonštrukciu nábrežia v Trenčíne, kde sa k nej občania môžu vyjadriť cez špeciálne zriadenú internetovú stránku.
Práve aktivita nespokojných užívateľov centra mesta podľa slov Birčáka prebudila celý Kežmarok k záujmu o veci verejné.
„Zorganizovali sme petíciu za nápravu nedostatkov chodníkov v meste. Ľudia ju podporujú svojim záujmom i podpismi. Chceme, aby sa chodníky opravili podľa potrieb ľudí s tým, že mesto o financie z fondov nepríde,“ uzavrel Alexander Birčák.
Zbieranie podpisov pod petíciu potrvá do piatka 14. marca. Následne ju trojčlenný petičný výbor zanesie priamo primátorovi Kežmarku Igorovi Šajtlavovi (nez.).
Podpisové hárky nájdu nespokojní Kežmarčania vo vybraných prevádzkach v centre mesta i na internete.
Radnica dôvodí zákonným postupom
Projekt revitalizácie kežmarského námestia a priľahlých ulíc sa pripravoval od roku 2008.
V tom čase bol zámer radnice oznámený občanom a širokej verejnosti verejnou vyhláškou na úradnej tabuli mesta, na internetovej stránke Kežmarku i v mestských médiách.
„Technické riešenie stavby sme prerokovali s niektorými vtedajšími vlastníkmi priľahlých nehnuteľností, prevádzok a užívateľmi dotknutých ulíc. Projekt bol riadne odsúhlasený orgánmi štátnej správy, správcami verejného technického vybavenia územia a aj mestskými poslancami v mestskom zastupiteľstve,“ uviedla Eva Kelbelová, vedúca oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného konania Mestského úradu Kežmarok.
Diskusia mala prebehnúť
Podľa nej existoval dostatočný priestor vyjadriť sa k teraz toľko kritizovanej rekonštrukcii chodníkov.
Medzičasom sa však niektorí podnikatelia i majitelia nehnuteľností zmenili a tak sa zmenil aj pohľad na riešenie tohto priestoru.
Keďže je rekonštrukcia hradená z finančných prostriedkov Európskej únie, musí sa uskutočniť v súlade s odsúhlasenou projektovou dokumentáciou.
Revitalizácia centrálnej mestskej zóny v Kežmarku sa má skončiť v júni tohto roka a celý projekt počíta s nákladmi vo výške takmer 1,5 milióna eur.
„V prípade nedodržania zmluvných podmienok by mesto Kežmarok muselo financie vrátiť,“ zdôraznila Kelbelová s tým, že prípadné odchýlky od projektu si hradí samospráva z vlastného vrecka.
Chodci majú prejsť na druhú stranu ulice
K najviac kritizovanej časti rekonštrukcie centra Kežmarku patrí Ulica Dr. Alexandra. Tu petičný výbor poukazuje na nezmyselné zúženie chodníka na úkor parkovacích miest pre autá.
V tomto prípade oddelenie územného plánu argumentuje potrebou vyriešiť komplikovanú statickú dopravu v centre mesta a poukazuje na pôvodné zužovanie tejto ulice zástavbou v smere od námestia.
„Museli sme v projekte zohľadniť aj skutočnosť, že na tejto ulici nemá každý možnosť parkovať auto v dome a rovnako nemá možnosť prístupu zo zadnej strany k svojmu pozemku,“ ozrejmila Kelbelová.
„V najužšom mieste má chodník 1,8 metra, čo spĺňa platné stavebné normy. Na druhej strane je chodník dostatočne široký. Je to otázka prispôsobenia sa pešieho ťahu. Nedá sa úplne vyhovieť všetkým požiadavkám,“ doplnila.
Ako to s chodníkmi v Kežmarku dopadne?
Otázne je, či sa dá rekonštrukcia tesne pred jej ukončením zmeniť. V súčasnosti však Kežmarok, podobne ako ďalšie slovenské samosprávy, peniaze nazvyš nemá.
„V prípade, že mesto Kežmarok obdrží petíciu, bude sa ňou v súlade s platnými právnymi predpismi zaoberať. Výsledok riešenia prípadnej petície mi v tomto momente neprislúcha odhadnúť,“ uzavrela Eva Kelbelová z MsÚ Kežmarok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš