Podľa architekta Martina Balogu mesto nemá jasnú víziu, čo sa prejavuje aj v neustálych a častých bezcieľnych zmenách či už námestia, parkovacieho systému, mestskej hromadnej dopravy a v neposlednom rade samotného územného plánu.
POPRAD. Už v apríli sa začne rekonštrukcia Námestia sv. Egídia v Poprade. Samospráva len tento týždeň zverejnila na svojej internetovej stránke budúcu podobu námestia.
V rámci revitalizácie námestia sa má vymeniť poškodená dlažba v priestore medzikostolia, existujúcu fontánu má nahradiť úplne nová, v tejto časti sa má vymeniť aj dlažba, doplniť zeleň, mobiliár a osvetlenie.
Na obnovu námestia má mesto Poprad vyčlenené v rozpočte dva milióny eur.
Keďže doteraz nebolo ukončené verejné obstarávanie, stále nie je známa cena, koľko bude modernizácia námestia stáť.
Posledná veľká rekonštrukcia v 90. rokoch
Autormi projektu revitalizácie námestia sú Ján Kovalčík, Andrea Heldáková a Michal Makara.
„Podoba projektu je výsledkom práce odborne spôsobilej osoby – architekta a jeho autorskej invencie. Samospráva môže pripomienkovať niektoré detaily, ale v konečnom dôsledku je odborné riešenie diela plne v kompetencii autora diela,“ uviedla vedúca odboru výstavby Mestského úradu v Poprade Kristína Horáková.
Navrhnuté riešenie samospráva podľa nej konzultovala s viacerými architektami.
Cieľom samosprávy nebolo meniť funkčné a priestorové usporiadanie námestia. Poslednú rozsiahlu rekonštrukciu námestia robilo mesto koncom 90. rokov.
„Námestie aj po tejto rekonštrukcii prechádzalo rôznymi obmenami, ako malá fontána v medzikostolí, výmena dlažby na tom istom mieste, pódium na kultúrne podujatia, nová zeleň, mobiliár, výmena lavičiek, pričom zásadné pripomienky či návrhy od architektov sme nezaznamenali,“ dodala Horáková.
Minulý rok z ôsmich návrhov nevybrali víťaza
Ešte minulý rok mesto vyhlásilo architektonickú súťaž na riešenie priestoru medzikostolia na Námestí sv. Egídia. Napriek tomu, že do súťaže prihlásili autori osem návrhov, súťaž nemala víťaza.
„Súťaž na architektonický návrh riešenia priestoru medzikostolia bola vyhlásená v snahe získať jedinečný návrh na riešenie funkcie tohto priestoru. Súťažné návrhy nesplnili očakávania verejnosti, odbornej poroty ani samosprávy,“ uviedla Horáková.
Podobnú architektonickú súťaž na budúcu podobu oveľa väčšej časti námestia, ktorá sa má robiť tohto roku, mesto nerobilo.
Architekt: Mesto nemá jasnú víziu
Podľa architekta Milana Balogu správne položená otázka nie je „ako má vyzerať fontána“, ale „kde bude fontána“?
„Najprv totiž musíme vedieť, čo vlastne s týmto námestím chceme, aká je jeho koncepcia rozvoja, funkčná náplň, aký bude mať táto idea priestorový priemet v území. Môže sa ukázať, že fontána bude úplne inde,“ uviedol Baloga.
Správnym investovaním sa podľa neho peniaze vrátia, nesprávnym sa nevrátia a vypýtajú si opäť ďalšie a ďalšie.
Zmeny námestia nie sú podľa neho prekvapujúce a sú priam logické, pretože neustále úpravy námestia, aj kritika súčasného stavu je priamym objektívnym dôkazom chýbajúcej koncepcie rozvoja.
„Mesto nemá jasnú víziu, čo sa prejavuje v neustálych a častých bezcieľnych zmenách či už námestia, parkovacieho systému, mestskej hromadnej dopravy a v neposlednom rade samotného územného plánu,“ povedal Baloga.
Bez stanovenia jasných strategických cieľov, ktoré je mesto aj ochotné dodržať a implementovať vo svojich akciách je podľa Balogu ťažké aj organizovanie súťaží, pretože aj stanovenie požiadaviek do zadania pre súťaž sa odvíja práve od toho, čo chceme dosiahnuť.
„Nielen súťaž, ale čokoľvek od investovania do opráv, rozvoja bývania, podnikania, zelene, športu alebo cyklochodníkov je bez stratégie náročné, čo sa samozrejme v konečnom dôsledku vždy objektívne prejaví, ako to môžeme nielen v našom meste vidieť ako v čítanke,“ dodal Baloga.
Ako pozitívny príklad uviedol projekt Trenčín SiTy, ktorým mesto Trenčín rieši jednu veľmi exponovanú lokalitu.
Budú aj obmedzenia dopravy
Rekonštrukcia Námestia sv. Egídia v Poprade si vyžiada obmedzenia v centre mesta s dopadom na jednotlivé prevádzky umiestnené na námestí.
„Vo chvíli vyhodnotenia verejného obstarávania pripraví samospráva v spolupráci so zhotoviteľom stavby presný manuál jednotlivých krokov a obmedzení, o ktorých bude verejnosť informovať,“ uviedla Horáková.
Celá rekonštrukcia námestia by mala byť ukončená v auguste tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš