Rozdiel zaplatí Prešovský samosprávny kraj.
STARÁ ĽUBOVŇA. Náklady na rekonštrukcie piatich objektov, ktoré robil Prešovský samosprávny kraj (PSK), stúpli oproti pôvodným projektom celkovo o vyše 370-tisíc eur. Peniaze župa čerpala z eurofondov.
Okrem päťpercentnej spoluúčasti sa však objavili práce navyše a nepredvídané výdavky, ktoré krajská samospráva doplatí teraz.
Týka sa to aj obnovy Domova pre seniorov na Mierovej ulici v Starej Ľubovni. Išlo o projekt v hodnote 1 963 740 eur, ministerstvo pôdohospodárstva naň poskytlo z eurofondov pre PSK nenávratný finančný príspevok 1 865 552,91 eur, čo je 95 % nákladov, zvyšných 5 percent financoval PSK.
Obnova zariadenia však napokon stála o 119 970,25 eura viac. Župní poslanci v januári odklepli, že PSK túto sumu zaplatí.
Finančné náklady presiahli plán
Zaujímalo nás, prečo neboli dodržané finančné náklady podľa pôvodného projektu.
Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková uviedla: „Projekt má rozpočet 1,96 milióna eur. Zahŕňa stavebné práce aj modernizáciu vnútorného vybavenia. Rozpočet na samotné stavebné práce predstavuje 1,68 milióna eur. Nepredvídané výdavky vo výške 119 970 € sú nepríjemné, ale treba si uvedomiť, že nedosahujú ani 10 % rozpočtu.“
Podľa Fitzekovej sa nepredvídané výdavky objavujú takmer stále: „Samosprávny kraj sa podieľa na financovaní len piatimi percentami, prípadne zaplatením nepredvídaných výdavkov. Tie sme riešili prakticky v rámci každého projektu. Budovy, ktoré stáli celé desaťročia bez akéhokoľvek zásahu, sú v takom stave, že stavebné práce odkrývajú nedostatky, ktoré nebolo možné predpokladať na základe vizuálnej obhliadky.“
Prácami, ktoré sa údajne nedali pri príprave projektu predvídať, boli napríklad vrty cez betónové konštrukcie, výrezy dýh v stenách a podlahách, odstránenie či likvidácia azbestocementových dosiek.
Zariadenie bolo staré tridsať rokov
Ako uviedol riaditeľ Domova pre seniorov Peter Mucha, o rekonštrukciu sa snažili už od roku 2009, pretože zariadenie bolo staré aj 30 rokov.
„Rekonštrukcia bola komplexná a bola zameraná na humanizáciu prostredia, aby sa tu vytvorilo bezbariérové prostredie. Oprava nebola zameraná na prístavbu nových izieb, a teda kapacita sa nezvýšila a domov ponúka stále rovnaký počet miest,“ vysvetlil P. Mucha.
S obnovou domova pre 155 klientov sa začalo v októbri 2013 a ukončili ju v januári 2014.
„Keď sme začínali v roku 1985, boli tu skoro všetci ľudia mobilní a sebestační. Dnes máme v domove veľa imobilných, na vozíčkoch, ktorí sa potrebujú dostať do vane alebo vonku. Bolo potrebné pre nich urobiť bezbariérové prostredie,“ dodal riaditeľ.
V roku 2009 však ministerstvo obmedzilo finančné prostriedky pripadajúce na počet klientov v domovoch pre seniorov.
„Nemohli sme však realizovať celý projekt, ako sme chceli, pretože to by sme museli mať viac klientov,“ ozrejmil Mucha.
Počet klientov domova je obmedzený limitmi určenými zdravotnými poisťovňami.
Ako ďalej vysvetlil Peter Mucha, „prijatie klienta nie je podmienené žiadnym vstupným poplatkom a prebieha dvojkolovo“.
„Platba za služby v domove sa pohybuje zhruba od 180 do 280 eur, závisí to najmä od stupňa odkázanosti, veľkosti izby. Výpočet a sadzby sú v rámci PSK pre všetky zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK rovnaké a rekonštrukcia zariadenia na poplatok nemala žiadny vplyv,“ dodal Mucha.
V obnove chcú pokračovať
Rekonštrukciu robili v dvoch etapách. „Prvá bola zrealizovaná v rozsahu 75 % toho, čo sme chceli urobiť, “ povedal Mucha.
V pavilóne A sú kompletne nové elektrické rozvody, no v pavilóne B sú nové len hlavné rozvody na jednotlivé izby. Urobili aj telefónne a televízne rozvody a protipožiarny systém.
Vybudovali systém na komunikáciu klienta so sestričkou nielen na izbe, ale aj na WC a v sprche. Prerábali aj ústredné kúrenie, kotolňu, hlavné rozvody teplej a studenej vody.
„Celý pavilón A sa prerábal na bezbariérový. Dali sa von umakartové jadrá, rušila sa kuchynka, zväčšili sa chodby. V kúpeľniach sú nové vane so zdvihom, aby sme uľahčili prácu personálu. Nad kotolňou sme robili nadstavbu, celý priestor sme využili na rehabilitáciu, menili sme výťahy a takisto sa spravila rekonštrukcia práčovne.“
Druhá etapa pozostávala z výmeny vnútorného vybavenia.
„V ďalšej etape sú naplánované stavebné práce pre bezbariérovosť objektu B, na ktorú sme financie nedostali. Keď budú výzvy na ďalšie projekty, zapojíme sa.“
Názory klientov
Obyvateľky domova sú rady, že rekonštrukcia sa blíži k záveru.
„Som tu od roku 2004. Celé dni si čítam, pozerám televízor, upratujem. Som tu rada. Zvykla som si, len čo sa týka rekonštrukcie, trvá už dlho. Som rada, že som už na svojej izbe,“ povedala nám Mária Tetemondová.
„Som tu od apríla a páči sa mi tu. Som spokojná so všetkým, s opatrovaním aj so stravou. A rekonštrukcia?
Musí to trošku pohučať, keď prerábajú, ale dá sa to vydržať,“ dodala Margita Priputninková.
Domov pre seniorov. V Starej Ľubovni ho nájdete na Mierovej ulici.
Foto: nor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš