V polovici februára otvorili v Starej Ľubovni rumunský honorárny konzulát. Názory domácich na jeho zriadenie sú rozpačité.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na čele konzlátu je Marián Gurega, ktorý je v meste známym podnikateľom. Konzulát sídli na Námestí svätého Mikuláša.
Zriadenie rumunského konzulátu obyvateľov mesta prekvapilo. „Ani som donedávna nevedel, že je u nás nejaký konzulát,“ povedal Ján Relevský.
„Žijem vo Vyšných Ružbachoch a vôbec som netušila, že v Starej Ľubovni vznikol rumunský konzulát,“ povedala Lenka Kozárová.
Ľudia zhodne vyjadrili prekvapenie z toho, že rumunský konzulát sídli práve v tomto meste.
Ján Nociar z ministerstva zahraničných vecí hovorí, že určenie sídla konzulátu nie je záležitosťou Slovenskej republiky.
„V zmysle Viedenského dohovoru si sídlo konzulárneho úradu určuje vysielajúci štát, v tomto prípade Rumunsko. Ministerstvo zahraničných vecí tieto skutočnosti určuje len v prípade zriaďovania konzulárnych úradov Slovenskej republiky v zahraničí.“
Snaha o rozvoj cestovného ruchu
Honorárny konzul Marián Gurega, ktorý je známy ako konateľ tunajšej liehovarníckej firmy, vidí vo vzniku konzulátu v Starej Ľubovni možnosti na rozvoj spolupráce medzi týmto regiónom a rumunskou stranou.
„Predstava rozvoja cestovného ruchu v Starej Ľubovni je úzko spätá s organizáciou destinačného manažmentu Severný Spiš – Pieniny, s ktorou budeme spolupracovať, pretože ponúka svojim návštevníkom veľa historických pamiatok, expozícií, voľnočasových aktivít a relaxu, ako napríklad Ľubovniansky hrad, Ľubovniansky skanzen, Stredoveký vojenský tábor, neďaleký Nestville Park, Kúpele Vyšné Ružbachy, Červený Kláštor a veľa iných krásnych miest tohto regiónu. Neodmysliteľnou súčasťou lákadiel sú aj Vysoké Tatry a Pieniny. Toto všetko dokáže prilákať dostatočné množstvo turistov nielen zo Slovenska, Rumunska, ale aj z iných krajín,“ uviedol pre Korzár.
Nárast cestovného ruchu zatiaľ aj bez konzulátu
Šéf Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny Aleš Solár potvrdil zvýšenú návštevnosť turistov v regióne.
„Čo sa týka počtu návštevníkov, je tu nárast oproti roku 2013 v okrese Stará Ľubovňa o 18 % a čo sa týka prenocovaní, je nárast o 15 % oproti roku 2012. Celkovo je turistov viac a čo je celkom zaujímavé, je tu aj nárast zahraničných návštevníkov v porovnaní s rokom 2011, a to viac ako o 27 %.“
Za nárastom zahraničných návštevníkov vidí Solár českých a poľských turistov. Rumunskí hostia sú u nás skôr vzácnosťou. No tiež dodal:
„Čo sa týka Rumunov, sú to malé čísla, ktoré nezazamenávame,“ upresnil s tým, že zatiaľ organizácia cestovného ruchu sa zatiaľ neplánuje zamerať na klientelu z Rumunska.
Význam konzulátu
Honorárny konzul Gurega vidí okrem cestovného ruchu aj ďalšie možnosti spolupráce.
„Do pôsobnosti konzulátu patrí napomáhanie rozvoju vzťahov štátnych orgánov Rumunska a Slovenskej republiky, ekonomických, obchodných, finančných, dopravných, vedeckých, školských, turistických, kultúrnych, športových a ďalších štátnych organizácií a inštitúcií, súkromných právnických a fyzických osôb, ako aj pomoc pri organizácii pracovných kontaktov a podujatí,“ vysvetľuje.
„S pomocou rumunského veľvyslanectva dokážeme rozvíjať nielen spoluprácu a propagáciu medzi oboma krajinami v cestovnom ruchu, ale aj zviditeľnenie sa slovenských a rumunských podnikateľských subjektov v rámci rôznych výstav na Slovensku a v Rumunsku, čím vzájomne pomôžeme obom krajinám získať nové obchodné kontakty a uplatniť sa na zahraničnom trhu,“ dodáva konzul.
Ako vidia ľudia honorárny konzulát v Starej Ľubovni
Viacerí ľudia v meste majú však na vznik konzulátu svoj názor.
„Myslím si, že ide iba o vypočítavosť a nejaké ekonomické záujmy určitých vplyvných podnikateľov mesta Stará Ľubovňa. Žiadne využitie v tom nevidím. Myslím si, že môže ísť o získanie ďalších možných odberateľov,“ povedala Miroslava Štefančíkova.
Lenka Kozárová má podobný názor: „Konzulát by mal slúžiť najmä pre občanov Rumunska či občanov Slovenska, ktorí plánujú cestu alebo obchod v Rumunsku. Koľko takýchto občanov žije v okolí Starej Ľubovne, je viac než otázne. A či to bude dobré pre rozvoj cestovného ruchu? To závisí aj od aktívneho prístupu predstaviteľov konzulátu, výrazný rozvoj cestovného ruchu však možno len ťažko predpokladať.“
K úvahám a podozreniam, či otvorenie rumunského konzulátu nesúvisí aj so snahou presadiť svoje firmy na rumunskom trhu, Marián Gurega povedal: „Som rád, že sa obyvatelia Starej Ľubovne zaujímajú o to, čo sa deje v ich meste. Moje podnikateľské aktivity sú známe už od roku 1997. Odvtedy naše spoločnosti rozvíjajú svoje podnikateľské aktivity v rôznych krajinách a, samozrejme, aj v Rumunsku, preto zriadenie honorárneho konzulátu nesúvisí s tým, aby som získal nejaké výhody pre svoje firmy...“
Rumunsko ako turistická destinácia
Ako podotkol Marián Gurega, aj napriek tomu, že je Rumunsko v Európskej únii, nevieme toho o ňom veľa.
„Je to sčasti aj preto, že sme ho dlhé roky vnímali ako chudobnú krajinu na európskej periférii, no dnes sa už situácia mení k lepšiemu. Rumunsko totiž začína byť čoraz vo väčšej miere vnímané aj ako turistická destinácia a radi ju budeme propagovať, pretože sa má svetu naozaj s čím pochváliť. Sú tam krásne hory, jazerá, hrady, kláštory, v ktorých sa akoby zastavil čas, niekoľkokilometrové pláže letoviska Mamaia, pobrežné rezorty Eforie a Mangalie, mestá plné historických pamiatok ako aj Dunajská delta a svetoznámy hrad Bran.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš