Ostatný februárový deň bol európskym dňom platovej rovnosti žien a mužov. Európske ženy do 28. februára pracovali o 59 dní viac, takpovediac zadarmo, aby dosiahli ten istý plat ako muži. Platová rovnosť na Slovensku je nad priemerom EÚ. Slovenské ženy musia robiť až o 78 dní viac, aby sa vyrovnali mužom. Zajtrajšok je dňom platovej rovnosti na Slovensku.
SPIŠ. Ako uviedla Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia zastúpenia Európskej komisie v SR, európsky rodový rozdiel v odmeňovaní je na úrovni 16,4 percenta. Na Slovensku je to 21,5 percenta.
Rozdiel v odmeňovaní je 21 percent
„Za posledné tri roky sa tento rozdiel u nás nezmenšuje, skôr naopak, situácia sa mierne zhoršuje. Na Slovensku je teda deň platovej rovnosti v odmeňovaní až 19. marca,” uviedla I. Ludviková.
Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) je podiel pracujúcich žien v Slovenskej republike 44 %. Vyššie uplatnenie na trhu práce dosahujú muži, vrátane mzdového ohodnotenia.
Ako zo zistení ŠÚ SR zaznieva, v oblastiach ako zdravotníctvo, sociálna pomoc a vzdelávanie ženy tvoria viac než štyri pätiny pracovnej sily, v sektore verejnej správy tri pätiny. V súkromnom sektore s vyššími priemernými zárobkami ženy predstavujú necelých 41 % zamestnancov. Iba 9,8 % žien (oproti 19,8 % mužov) sa v roku 2012 venovalo v rámci hlavného zamestnania podnikaniu.
„Napriek dobrej vzdelanostnej úrovni slovenských žien (vyššej než u mužov) ženy v priemere nedosahujú porovnateľné zárobky s mužmi. V priemere bola hrubá mesačná mzda žien v roku 2012 o 24,1 % pod úrovňou priemernej hrubej mesačnej mzdy mužov. Najvyššie mzdové rozdiely medzi pohlaviami boli vo vekovej kategórii 35 - 39–ročných (31,5 %) a u osôb s ukončeným učňovským vzdelaním bez maturity (31 %). Z hľadiska klasifikácie zamestnaní sú priemerné mzdy žien nižšie než u mužov vo všetkých triedach, najvýraznejšie (o 31,7 %) u zákonodarcov a riadiacich pracovníkov,“ uvádza sa v zisteniach ŠÚ SR.
A ako je to s odmeňovaním u mužov a žien?
Podľa portálu Platy.sk priemerný hrubý mesačný plat aj s odmenami je u mužov 954 €, u žien 754 eur. Priemerný rozdiel je 21 percent. Pri práci na rovnakých pozíciách je rozdiel sedem percent. Ako uvádza portál Platy.sk, najvýraznejší rozdiel medzi platom mužov a žien je na pozíciách platový manažér – 27 %, kuchár – 25 % a privátny bankár – 20 %.
Žijeme v silnej mužskej spoločnosti
Zaujímalo nás, ako rozdiely v odmeňovaní vnímajú Spišiaci.
„Viem o tom, že ženy zarábajú menej ako muži. Neprekvapuje ma to. Vždy to tak bolo. Žijeme v silnej mužskej spoločnosti. To je fakt,” zamyslel sa Jozef Vydra.
„Nemyslím si, že je v odmeňovaní až taký veľký rozdiel. Sú rodiny, kde žena nemusí chodiť do práce, že vyžijú z platu muža. Na druhej strane nemyslím si, že by to ženy nejako frustrovalo,” uviedol Martin Suchý.
Novovešťanka Soňa, mamička dvoch detí, by rada išla po materskej do práce. Už dva roky márne zháňa nejaké miesto.
„Pracovala som ako účtovníčka. Rada by som sa k tejto profesii vrátila. Miest je však málo a tie, čo mi boli ponúknuté, boli veľmi zle ohodnotené. Keď som zvážila pracovný čas a energiu, zdalo sa mi to podhodnotené,” dodala mamička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš