Už v apríli sa začne rekonštrukcia Námestia sv. Egídia v Poprade, na ktorú sú v rozpočte mesta vyčlenené 2 milióny eur. Aj napriek tomu, že sa o revitalizácii námestia hovorí už od júna minulého roka, popradská radnica pod tlakom verejnosti zverejnila prvé informácie o rekonštrukcii len pred niekoľkými týždňami.
POPRAD. Revitalizáciu Námestia sv. Egídia schválili popradskí mestskí poslanci na svojom rokovaní ešte v decembri minulého roka. Na obnovu námestia mesto v rozpočte vyčlenilo 2 milióny eur.
Keďže ide o zmenu, ktorá zásadným spôsobom zasiahne do života centrálnej časti Popradu, chýbal o nej doteraz dostatok informácií. Ako jedni z prvých sa rozhodli pýtať členovia občianskeho združenia Pre mesto.
Námestie je verejný priestor nielen pre obyvateľov celého Popradu, ale bytostne sa dotýka i užívateľov a podnikateľov na námestí.
Navyše nájomcovia drevených stánkov v priestore medzikostolia už pomaly balia kufre, podľa dohody s mestom ich majú vypratať do konca marca. S ich likvidáciou členovia združenia nesúhlasia.
Primátorovi Popradu Antonovi Dankovi (nez.) preto poslali 17. januára žiadosť o zverejnenie podrobnej štúdie architektonického zámeru. Odpovede sa nedočkali.
Pýtali sa aj mestskí poslanci
Na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva sa rozhodla trojica poslancov Slavomír Božoň (SaS), Jozef Švagerko (KDH) a Igor Wzoš (SDKÚ) nezávisle na sebe informovať sa o pripravovanom projekte formou interpelácie.
Poslanci síce schválili financie na revitalizáciu, no žiadne architektonické návrhy nevideli a na otázky verejnosti nevedeli dostatočne odpovedať.
Mesto Poprad totiž budúcu podobu námestia zverejnilo na svojej internetovej stránke iba minulý týždeň.
Začiatkom marca sa v odpovediach z Mestského úradu Poprad poslanci okrem iného dozvedeli, že projektová dokumentácia pre stavebné povolenie je prístupná pre každého občana, ktorý o to prejaví záujem.
Ďalej sa v odpovedi uvádza aj to, že niektoré časti vizualizácie boli zverejnené na oficiálnych profiloch mesta prostredníctvom sociálnych sietí. Taktiež mali byť uverejnené v mestskom mesačníku.
Rovnaké vizualizácie, aké mesto zavesilo na svoj web minulý týždeň, sa skutočne v posledný februárový deň objavili na Twitteri a Instagrame.
Do mestského mesačníka, ktorý vyšiel v prvú marcovú stredu a bol zdarma distribuovaný do všetkých popradských domácností, sa tieto informácie napokon nevošli.
Novú podobu vymyslela trojica architektov
V júni 2013 poslanci schválili na vypracovanie projektovej dokumentácie sumu 27-tisíc eur.
Keďže jediným kritériom verejného obstarávania bola cena, s ponukou 13 500 eur ju v septembri 2013 vyhrala spoločnosť Shape z Gánoviec. Autormi projektu revitalizácie námestia sú Ján Kovalčík, Andrea Heldáková a Michal Makara.
„Podoba projektu je výsledkom práce odborne spôsobilej osoby – architekta a jeho autorskej invencie. Návrh riešenia je v kompetencii autora diela s možným zapracovaním opodstatnených pripomienok samosprávy,“ informovala Kristína Horáková z MsÚ Poprad.
Podľa nej v podobnom duchu, bez zasahovania inými architektmi do projektového riešenia autorov, popradská samospráva postupovala aj pri iných, v architektonických súťažiach ocenených projektoch v meste.
„Potrebu výmeny dlažby, doplnenia zelene, doriešenie funkčnosti medzikostolia a modernizáciu fontány samospráva konzultovala s viacerými architektmi,“ doplnila Horáková.
Verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavba stále prebieha, preto zatiaľ nie je známe, koľko bude modernizácia námestia stáť.
Naposledy sa opravovalo pred 15 rokmi
Podľa samosprávy nebolo cieľom predstavenej revitalizácie meniť funkčné a priestorové usporiadanie námestia.
To súčasné v Poprade vzniklo po poslednej rozsiahlej rekonštrukcii z konca deväťdesiatych rokov.
„Rôzne drobné obmeny, ktorými námestie aj po tejto rekonštrukcii prešlo, boli bez zásadných pripomienok či návrhov od architektov. Rekonštrukcia fontány a výmena dlažby v dotknutom území nijakým spôsobom nemení to, čo bolo vymyslené a zrealizované,“ dôvodila Horákova.
Zmenami v minulosti prešla malá fontána v medzikostolí a dlažba na tom istom mieste, pribudlo tam i pódium na kultúrne podujatia, nová zeleň či mestský mobiliár.
Modernizácia fontány, kvalitnejšie povrchy, doplnenie zelene a mobiliáru, to všetko je podľa popradskej radnice len pokračovaním postupného systematického zveľaďovania centra mesta.
Medzikostolie sa opravovať nebude
Ešte minulý rok vyhlásil magistrát architektonickú súťaž na riešenie priestoru medzikostolia na Námestí sv. Egídia. Do súťaže autori prihlásili celkovo osem návrhov. Súťaž svojho víťaza napokon nespoznala.
„V prípade medzikostolia sa vyhlásila súťaž na architektonický návrh v snahe získať jedinečné riešenie tohto priestoru s jeho novou funkciou. Keďže súťažné návrhy nesplnili očakávania verejnosti, odbornej poroty ani samosprávy, priestor medzikostolia ostáva bez zásadnej zmeny funkcie,“ vysvetlila Horáková.
Podobnú architektonickú súťaž na budúcu podobu oveľa väčšej časti námestia, ktorá sa má robiť tohto roku, mesto neuskutočnilo.
Obnova popradského námestia sa začne už v apríli tohto roka a ukončiť by sa podľa plánov mala už v auguste. Rekonštrukcia si vyžiada aj obmedzenia v centre mesta s dopadom na jednotlivé prevádzky umiestnené na námestí.
Presný časový harmonogram spoločne s obmedzeniami bude známy po vyhodnotení verejného obstarávania.
Názor
Architekt: Mesto nemá jasnú víziuPodľa architekta Milana Balogu správne položená otázka nie je „ako má vyzerať fontána“, ale „kde bude fontána“? „Najprv totiž musíme vedieť, čo vlastne s týmto námestím chceme, aká je jeho koncepcia rozvoja, funkčná náplň, aký bude mať táto idea priestorový priemet v území. Môže sa ukázať, že fontána bude úplne inde,“ uviedol Baloga.
Správnym investovaním sa podľa neho peniaze vrátia, nesprávnym sa nevrátia a vypýtajú si opäť ďalšie a ďalšie. Zmeny námestia nie sú podľa neho prekvapujúce a sú priam logické, pretože neustále úpravy námestia, aj kritika súčasného stavu je priamym objektívnym dôkazom chýbajúcej koncepcie rozvoja. „Mesto nemá jasnú víziu, čo sa prejavuje v neustálych a častých bezcieľnych zmenách či už námestia, parkovacieho systému, mestskej hromadnej dopravy a v neposlednom rade samotného územného plánu,“ povedal Baloga.
Bez stanovenia jasných strategických cieľov, ktoré je mesto aj ochotné dodržať a implementovať vo svojich akciách, je podľa Balogu ťažké aj organizovanie súťaží, pretože aj stanovenie požiadaviek do zadania pre súťaž sa odvíja práve od toho, čo chceme dosiahnuť. „Nielen súťaž, ale čokoľvek od investovania do opráv, rozvoja bývania, podnikania, zelene, športu alebo cyklochodníkov je bez stratégie náročné, čo sa samozrejme v konečnom dôsledku vždy objektívne prejaví, ako to môžeme nielen v našom meste vidieť ako v čítanke,“ dodal Baloga.
Ako pozitívny príklad uviedol projekt Trenčín SiTy, ktorým mesto Trenčín rieši jednu veľmi exponovanú lokalitu.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš