VYŠNÉ HÁGY. Počet prípadov výskytu tuberkulózy (TBC) sa na Slovensku po niekoľkých rokoch poklesu znovu mierne zvýšil. V minulom roku bolo do Národného registra TBC nahlásených 401 prípadov tohto ochorenia, čo je incidencia 7,41 prípadu na 100 000 obyvateľov.
Situácia je však podľa odborníkov stabilizovaná, plne pod kontrolou a prognózy sú naďalej pozitívne.
"Mierny nárast tu je, avšak je to podmienené práve zlepšeným dohľadom a šetrením v ohniskách nákazy," zdôraznil dnes na tlačovej konferencii primár oddelenia TBC v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič.
Zo všetkých zistených prípadov išlo v 341 o novozistené, zvyšok boli recidívy ochorenia. Mimopľúcne formy TBC sa pritom vyskytli v 57 prípadoch.
Medzi chorými je viac mužov
Stále je na Slovensku viac mužov, postihnutých touto chorobou, ktorých bolo celkom 256, u žien je zaznamenaný výskyt najmä vo veku do štyroch rokov a vo vyšších vekových skupinách.
Na TBC v minulom roku zomrelo šesť ľudí. Podľa geografického rozloženia je najhoršou oblasťou s najvyšších výskytom východné Slovensko, teda Prešovský kraj s incidenciou 16,03 na 100 000 obyvateľov a Košický kraj s incidenciou 8,06 na 100 000 obyvateľov.
Naopak najnižší výskyt zaznamenávajú odborníci v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Rómovia pritom tvoria 26,43% z celkového počtu prípadov. V detskej populácii do 14 rokov sa tuberkulóza vyskytla v 38 prípadoch.
Liečba trvá pol roka
"Pozorujeme nárast vo výskyte detskej tuberkulózy, ale ten môže súvisieť s aktívnym vyhľadávaním prípadov práve v súvislosti s tým, že bolo zrušené plošné očkovanie," vysvetľuje riaditeľka Šrobárovho ústavu v Dolnom Smokovci Miroslava Kolcúnová s tým, že detská TBC je problémom predovšetkým v marginálnych skupinách.
Podľa Soloviča treba zdôrazniť, že 86,6% pacientov chorých na TBC sa na Slovensku v minulom roku podarilo vyliečiť. Priemer v krajinách Európskej únie je pritom na úrovni 77%.
"Sme príkladom pre iné krajiny, kde je tá úspešnosť nižšia. Je to vďaka mravčej práci všetkých, ktorí sú zúčastnení. Pacienta treba liečiť šesť mesiacov a treba dohliadať, aby liečbu dodržiaval," dodal Solovič.
Problémy pri návrate z Veľkej Británie
Zvýšený výskyt v minulom roku, celkovo 57 prípadov, je len v niekoľkých obciach na východe Slovenska. V minulom roku sa vyskytlo päť oblastí epidémie TBC, a to v obciach Výborná, Hranovnica, Jarovnice, Hanušovce nad Topľou a Ostrovany.
Problémom stále ostáva podľa odborníkov aj migrácia ľudí, napr. na Ukrajine je incidencia 93/100 000 obyvateľov, v Maďarsku je to 18 na 100 000 prípadov.
"Problémovými sú aj ľudia, ktorí sa vracajú z Veľkej Británie, napr. v Londýne je incidencia 44 na 100 000 obyvateľov a v niektorých mestských častiach až 110 na 100 000 obyvateľov," zdôraznil Solovič.
"TBC je závažné infekčné ochorenie, ktoré môže postihnúť kohokoľvek z nás, nemali by sa však ľudia zaň hanbiť. Vznikajú predsudky, ako následok nedostatku vedomostí, alebo výskytu dezinformácií o tejto chorobe a možnostiach ochrany pred nákazou,L uzavrel Solovič.
Fakty
V roku 2012 bolo hlásených vo svete 8,6 milióna prípadov TBC.
Aj napriek dramatickému poklesu v celkovom výskyte TBC za posledných 100 rokov v Európe je TBC ochorením historického záujmu a európsky región definovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) zaznamenal priemerne 2,7 percentný nárast prípadov v rokoch 2004 až 2009.
Od roku 2010 sa tento trend zastavil. V roku 2012 podľa údajov WHO predstavoval európsky región 6% všetkých nových prípadov aktívnej TBC na celom svete.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš