SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Spišskej Novej Vsi si dnes pripomenuli 75. výročie tragických udalostí z marca 1939, ktoré sa zapísali do dejín pod názvom Malá vojna. Spomienka sa začala prednáškou s názvom Varovanie minulosti Vojtecha Kárpatyho a Pavla Pareničku v Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi.
"Po prednáške si predstavitelia mesta a verejnosť uctili pamiatku obetí Malej vojny pri novom pamätníku v parku pri evanjelickom kostole. Slávnosť ukončil nízky prelet sovietskeho lietadla, legendárneho dvojplošníka Kukuruznik," informovala Edita Sýkorová z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.
Spišská Nová Ves bola v 30-tych rokoch minulého storočia dôležitým pôsobiskom slovenského letectva. V roku 1937 tu bolo totiž Československou armádou dobudované nové moderné vojenské letisko.
Polovica lietadiel Slovenského štátu bola na Spiši
Po 14. a 15. marci 1939 sa v krátkom čase rozpadla dve desaťročia budovaná štruktúra československej brannej moci. Na letisku v Spišskej Novej Vsi bola dislokovaná Peruť II/3, do ktorej zostavy patrili pozorovacie a stíhacie letky.
Slovenský štát zdedil 82 bojaschopných lietadiel, polovica z nich sa nachádzala na letisku v Spišskej Novej Vsi. Na Slovensku sa nachádzal 153. delostrelecký protilietadlový pluk, ktorý mal tri oddiely, jeden z nich v Spišskej Novej Vsi.
Otvorená agresia v dňoch 23. a 24. marca 1939 vážne narušila integritu slovenského štátu. V ranných hodinách 23. marca 1939 neoprávnene prekročili maďarské pešie a mechanizované jednotky hranice Slovenska a postupovali do vnútrozemia.
V ten istý deň v skorých ranných hodinách štartovali z letiska v Spišskej Novej Vsi prieskumné lietadlá a neskôr aj bombardovacie lietadlá, aby v priestore Pavlovce – Michalovce - Ubľa útokom zo vzduchu pomáhali zastaviť agresiu nepriateľa.
Útok na letisko
Počas konfliktu 23. a 24. marca došlo k viacerým vzdušným akciám i otvoreným stretom s nepriateľským letectvom. Počas týchto bojov došlo k prvým ľudským obetiam a materiálnym stratám.
V piatok 24. marca 1939 popoludní skupina desiatich bombardovacích a deviatich stíhacích lietadiel maďarského letectva zaútočilo na spišskonovoveské letisko a priľahlé lokality. Z výšky asi 800 metrov zhodili okolo 900 bômb s celkovou hmotnosťou 7,2 tony.
Bomby zasiahli nádvorie leteckých kasární, sklad dreva, letiskovú plochu, sklad pohonných hmôt a streľbou z palubných zbraní bolo poškodených sedem dvojmiestnych lietadiel a jedno dvojmotorové lietadlo. Bomby však nezasiahli len leteckú základňu, ale aj tehelňu, kde mal byť sklad munície.
Trinásť ľudí zahynulo, medzi nimi aj civilisti
Bomby padali aj na obytné štvrte ako Rathova osada, Píla pod skalou, Kaplnkovú ulicu a osadu Vilčurňa. Pri tomto útoku zahynulo 13 ľudí, sedem bolo ťažko a 22 ľahšie zranených. Medzi mŕtvymi a zranenými bola polovica civilných občanov.
Medzi vojenské obete tohto bombardovania patrili poručík Mikuláš Udut, vojak Rudolf Belák, Jozef Turza, Viliam Svitnič a Augustín Ďuračka. Civilnými obeťami boli Karol Platko, Jozef Horna, Mária Horváthová, Jozef Schneider, Jozef Potopa.
Následkom ťažkých zranení v nemocnici podľahli Jozef Pavlík, Anna Potopová a Ludovít Vrábel. Situácia sa upokojila až 31. marca a až 1. apríla nariadilo ministerstvo národnej obrany
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš