Mesto Spišská Nová Ves sa chystá koncom marca vykonať deratizáciu v lokalitách, kde sa tieto živočíchy v minulosti najviac vyskytovali. Vyhovejú tiež požiadavkám občanov, ktorí nahlásia miesta zvýšeného počtu živočíšnych škodcov.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišská Nová Ves nerieši vo všeobecne záväznom nariadení deratizáciu mestských plôch. Vykonáva ho dvakrát ročne na základe zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
V posledné marcové dni sa samospráva chystá deratizovať mestské plochy. Odborne spôsobilá firma vykoná potrebné úkony na základe konkrétnej objednávky mesta.
„Nevykonáme celoplošnú deratizáciu. Chemickú likvidáciu hlodavcov urobíme len na verejných priestranstvách, kde sa v minulosti najčastejšie zdržiavali. Zameriame sa napríklad na staré teplovodné rozvody v zadných traktoch Zimnej ulice,“ vysvetlil vedúci oddelenia komunálneho servisu Ján Olejník.
Mesto vyhovie tiež požiadavkám občanov a vykoná deratizáciu aj na miestach, kde si občania všimli väčší výskyt potkanov, myší a krýs.
Kačky a potkany
Jedným z ďalších významných opatrení pri deratizácii je kontrola okolia bytových domov, či sa v ich okolí nenachádzajú diery, signalizujúce prítomnosť potkanov.
Preventívne opatrenia aj likvidáciu škodcov v bytových domoch má na starosti správca či majiteľ nehnuteľnosti, ktorý je povinný objednať certifikovanú spoločnosť.
Problém potkanov riešili aj na Štúrovom nábreží v troch bytových domoch, ktoré stoja neďaleko Hornádu.
Obyvatelia predpokladali, že potkanom zdržiavajúcim sa v šachtách činžiakov sa darí vďaka prítomným kačkám, ktoré kŕmili okoloidúci.
Potkanom údajne požierali zvyšky potravy. Po deratizácii v šachtách objavili nájomníci mŕtve potkany.
„Pri obhliadke miesta sme zistili na brehu diery v zemi, ktoré sme upchali. Na bytovkách na Štúrovom nábreží sa urobili drobné stavebné úpravy. Myslím, že sa tým problém vyriešil. V súčasnosti tam potkany nie sú,“ povedal Olejník.
Nezodpovední občania
Rajom pre potkanov je najmä okolie kontajnerov so smeťami. Ďalším ideálnym miestom pre hlodavce je okolie kanalizácie, kde majú ideálne podmienky na svoj nerušený život a rozmnožovanie.
„Ľudia svojím nezodpovedným konaním spôsobujú rozmnoženie hlodavcov na sídliskách. Okolie pri odpadkových košoch býva často zahádzané zvyškami potravín, ktoré ľudia vyhadzujú. Po vyčistení priestoru pre kanvy na odpad sa za pár dní všetko vráti do pôvodného stavu,“ kritizuje vedúci oddelenia.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva nemá v súčasnosti informácie o premnožení hlodavcov na území vo svojej regionálnej pôsobnosti.
„Potkany a myši sú prenášačmi pôvodcov rôznych prenosných ochorení ľudí i zvierat, medzi ktoré patrí leptospiróza, hantavírusové infekcie, mor, besnota, zápal mozgu a mozgových blán a črevné ochorenia. Preto môžu byť príčinou ohrozenia verejného zdravia,“ upozornila okresná hygienička Renáta Hudáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš