Levočská nemocnica už nebude prevádzkovať záchranku. Úderom polnoci z piatka na sobotu sa jej skončila licencia na prevádzkovanie ambulancie pozemnej záchrannej zdravotnej služby. Prevádzku levočskej záchranky preberá súkromná Falck Záchranná, a. s. Väčšina pôvodných zamestnancov na záchranke ostáva pracovať, prechádza ku novému poskytovateľovi záchrannej služby.
LEVOČA. Záchranka sa z areálu nemocnice sťahuje do budovy na Potočnej ulici v Levoči.
Ako potvrdil riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška, nemocnica pôvodné priestory zrejme využije na ambulancie.
„V súčasnosti sa však ešte uchádzame o ďalšie body záchranky. Ak v nich nebudeme úspešní, priestory využijeme na ambulancie. Naši záchranári preukázali vysokú profesionalitu pri páde mosta pri Kurimanoch i pri výbuchu v tuneli Šibenik. Boli ocenení aj ministerkou zdravotníctva, čím sa argumentovalo aj pri obhajobe,“ zdôraznil riaditeľ nemocnice.
Stotisícová strata
Zaujímalo nás, aký dopad na hospodárenie nemocnice bude mať strata licencie na prevádzkovanie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a rýchlej zdravotnej pomoci (RZP).
„V rámci hospodárskeho výsledku klesneme v tomto roku o 150-tisíc eur. Druhý rozmer je ten, že sa naruší prepojenie medzi pracovníkmi záchranky a ostatnými oddeleniami v nemocnici,“ uviedol M. Jaška.
Na vykrytie straty zo záchranky budú musieť hľadať nejaké riešenia.
„Nemáme zatiaľ celkom jasno v tom, ako ten výpadok vykryjeme. Momentálne rokujeme so zdravotnými poisťovňami, snažíme sa o lepšie ceny. Zmluvy máme do konca marca, respektíve do konca júna. Výpadok určite nebude pre nemocnicu likvidačný, no zabrzdí nám to niektoré rozvojové aktivity, ako sú vybudovanie centrálneho príjmu, investícií do detského, chirurgického či interného oddelenia,“ komentoval riaditeľ.
Z 23 pôvodných zamestnancov na záchranke ostáva pracovať 19. Štyri sestry zo záchranky prechádzajú na jednotlivé oddelenia levočskej nemocnice.
„Pre zamestnancov záchranky sme ponúkli alternatívu ostať zamestnancami levočskej nemocnice. Pracovný pomer väčšina z nich ukončila ku 28. marcu. Prechádzajú ku novému prevádzkovateľovi záchrannej služby,“ doplnil riaditeľ.
Záchranka sa sťahuje na Potočnú ulicu
„Stanice RZP a RLP v Levoči preberáme od pôvodného poskytovateľa úderom polnoci z piatka na sobotu, 28. marca. Máme skúsenosti, občania môžu byť spokojní, z hľadiska poskytovania zdravotnej starostlivosti sa pre nich nemení nič. Všetko je zabezpečené tak, aby prebratie prebehlo plynulo,“ informovala hovorkyňa skupiny Falck na Slovensku Alena Lacyková – Krčová.
Ako uviedla, novým miestom levočskej záchranky sú nadštandardné priestory na Potočnej ulici v blízkosti sídliska Západ.
Názory
Čo hovoria zamestnanci záchranky
Navštívili sme aj levočských záchranárov. Tí si práve „odkrúcali“ ostatnú službu na pôvodnej záchranke.
Práve slúžil levočský lekár-záchranár Tomáš Tatarko, ktorý spolu so svojimi kolegami zasahoval pri páde mosta pri Kurimanoch. Bol tam veliteľom lekárskeho zásahu. „Ako lekár–záchranár pracujem šesť rokov. Na levočskej záchranke pôsobím štyri roky. Využil som ponuku prestúpiť ku novému zamestnávateľovi. Pre mňa je to už štvrtý zamestnávateľ. No prvoradá je pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Väčšina kolegov ostáva mojimi kolegami i naďalej, čomu som rád. Samozrejme, istá nostalgia tu je,“ zamyslel sa lekár zo záchranky, ktorý pôsobí aj na spišskonovoveskej stanici RZP, RLP.
Jeho kolegyňa Terézia Žabecká pracovala na záchranke 20 rokov ako sestra - záchranárka. „Do dôchodku mi ostáva rok aj štyri mesiace, tak som sa rozhodla, že ostanem zamestnancom levočskej nemocnice. Možnosť prestúpiť ako sestra na psychiatrické oddelenie som využila. Je to pre mňa praktickejšie. Za tie roky sme tu s kolegami zažili dosť. Určite je tu aj smútok, no ideme ďalej,“ doplnila Terézia.
Foto a text: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš