S plánovanou rekonštrukciou Námestia sv. Egídia v Poprade sa začne. Na jej druhú etapu však mesto zatiaľ stavebné povolenie nezískalo. Otázny je termín ukončenia. Podľa primátora Danka hrozí, že mesto ostane rozkopané aj niekoľko mesiacov. V Poprade sa tak začala prestrelka, kto je za tento stav zodpovedný.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. Na Mestskom úrade v Poprade sa minulý pondelok uskutočnilo rokovanie o stavebnom povolení k plánovanej rekonštrukcii námestia, o ktoré na Stavebnom úrade Štrba požiadala popradská radnica.
Námietky vzniesli tri subjekty, občianske združenie Pre mesto bolo z konania vylúčené, voči čomu sa odvolali.
Združenie podľa primátora Popradu Antona Danka (nez.) napadlo stavebné povolenie aj napriek tomu, že nemôže byť ani účastníkom konania.
„Všetko smeruje k tomu, aby proces vydania stavebného povolenia odďaľovali,“ povedal Danko.
Za ďalšieho verejného nepriateľa v tejto súvislosti označil mestského poslanca Igora Wzoša (SDKÚ).
Mesto stavebné povolenie nezískalo
Radnica rozdelila revitalizáciu námestia na dve etapy. K prvej, výmene dlažby, stavebné povolenie nepotrebuje.
Stačí jej stavbu len ohlásiť.
„Dnes sa rekonštrukcia námestia už zrušiť nedá a my ju aj začneme. Vybrali sme firmu, ktorá vyhrala verejné obstarávanie,“ uviedol primátor.
„Stavebné povolenie pre druhú etapu nemáme vydané, pretože ho napadlo združenie Pre mesto,“ zdôraznil primátor.
Podľa neho je ohrozený termín dokončenia plánovaný na september. Zhruba dva mesiace nato budú komunálne voľby.
„Niekto je rozhodnutý robiť nám prieky, tak sa to môže natiahnuť aj na rok a pol,“ dodal Danko.
Pri decembrovom schvaľovaní rozpočtu mesta sa vyčlenili dva milióny eur na opravu námestia. Podľa primátora sa za celý čas nikto o rekonštrukciu nezaujímal.
Ako uviedla vedúca odboru výstavby Kristína Horáková, projektová dokumentácia je ešte stále k dispozícii verejnosti na mestskom úrade.
Peniaze chcel z rekonštrukcie presunúť na školstvo
Jedným z tých, ktorí majú podľa Danka brániť revitalizácii, má byť poslanec Igor Wzoš. Wzoš uviedol, že proti rekonštrukcii sa nikdy nepostavil.
Táto domnienka mala vzniknúť počas decembrového zastupiteľstva, kedy sa schvaľoval rozpočet.
„Bod o námestí som navrhoval stiahnuť z rokovania, pretože by sa mala najprv pripraviť štúdia celkovej rekonštrukcie, ktorá sa verejne oddiskutuje. Časť peňazí som preto žiadal presunúť na školstvo. Môj návrh ale neprešiel,“ vysvetlil.
Zverejnenie prvých informácií o rekonštrukcii námestia až v čase, kedy už prebiehala súťaž na dodávateľa stavby a vybavovanie stavebného povolenia bolo takmer ukončené, považuje Wzoš za nenáležité.
Magistrát však neustále dôvodí tým, že projekt bol na nahliadnutie každému záujemcovi.
Podľa Wzoša Popradu chýba koncepcia a vízia, ako by malo centrum ale i celé mesto vyzerať.
Námestie treba riešiť ako celok, nie po častiach
K revitalizácii centra Popradu sa vo štvrtok vyjadrili aj predstavitelia občianskeho združenia (OZ) Pre mesto.
Podľa predsedu združenia Ondreja Kavku je od podnikania na námestí závislých 251 rodín a rekonštrukcia ho ovplyvní minimálne na najbližších 25 rokov: „Nevystupujeme proti rekonštrukcii námestia, ale žiadame komunikáciu. Nemôže to byť o nás bez nás, no z našich daní.“
OZ sa stavia proti čiastkovej rekonštrukcii, pretože ju považuje za nesystémovú, neefektívnu a môže spôsobiť neodstrániteľné škody.
„Námestie je potrebné vnímať ako jeden celok vrátane bočných ulíc. Musí sa spracovať komplexná vízia jeho budúcej podoby,“ zdôraznil Kavka.
Najlepším riešením má byť podľa OZ verejná urbanisticko-architektonická súťaž. Žiadajú aj prinavrátenie doterajších drevených stánkov na námestie až do vyriešenia jeho revitalizácie. Stánky však už mesto Poprad dalo odstrániť.
Pripomienkami chcú stavebné konanie zastaviť
Na postup radnice pri stavebnom konaní poukázal ďalší člen OZ Jozef Hrobák. Podľa katastrálnej mapy je približne 60 percent plochy centrálnej časti Popradu v súkromnom vlastníctve. Samospráva vlastní takmer 36 percent prevažne v podobe komunikácií a zelene.
Podľa Hrobáka množstvo dotknutých vlastníkov nikto z radnice neoslovil. „Naopak, v režime skráteného konania bez pripomienkovania sa mesto Poprad rozhodlo získať stavebné povolenie čo najskôr,“ konštatoval Hrobák.
„Podali sme faktické námietky s cieľom zastaviť stavebné konanie,“ zdôraznil. Proti vylúčeniu z konania Stavebným úradom Štrba sa združenie odvolá.
Bortolini rekonštrukciu spojil s blížiacimi sa voľbami
Fabio Bortolini, taliansky podnikateľ pôsobiaci pod Tatrami a člen združenia, odmietol obvinenia zo strany Antona Danka, že si členovia združenia rozbiehajú volebnú kampaň.
„Na funkciu rezignujem, ak sa združenie bude zneužívať pre politické ciele alebo ak Ondrej Kavka bude kandidovať na primátora.“
„Tento rýchly postup pri rekonštrukcii má všetky znaky snahy dosiahnuť čo najlepší výsledok vzhľadom na blížiace sa komunálne voľby,“ dodal Bortolini, ktorý sa v Poprade považuje aj za „medzinárodného pozorovateľa“.
Združenie sa už niekoľkokrát obrátilo listami na vedenie mesta. Vraj ostali bez odpovede.
Aj vo štvrtok sa preto jeho členovia rozhodli osloviť primátora a všetkých mestských poslancov s výzvou, aby zastavili stavbu v centre Popradu.
Samospráva sa k tvrdeniam nevyjadrila
K tvrdeniam združenia sme chceli získať aj vyjadrenia mesta. Na radnici sme sa pýtali, či rekonštrukcia námestia súvisí s predvolebnou kampaňou Antona Danka.
Pýtali sme sa aj na to, prečo mesto žiadalo o stavebné povolenie v skrátenom režime bez pripomienkovania, ak mala byť rekonštrukcia pripravovaná dlhodobo.
Zaujímalo nás aj to, či radnica v predstihu oslovila dotknutých vlastníkov nehnuteľností, aby mohli pripravovanú stavbu pripomienkovať ešte pred začatím stavebného konania.
Rovnako sme chceli vedieť, prečo primátor Popradu nereagoval na list združenia.
Radnica na tieto otázky prostredníctvom svojho hovorcu Mariána Galajdu stručne odpovedala: „K tlačovke združenia sa vyjadrovať nebudeme.“
ZISTILI SME
O verejnom obstarávaní
Námestie sv. Egídia má rekonštruovať M-Silnice, a. s., z Pardubíc, ktorá má na Slovensku svoju filiálku. Táto spoločnosť sa stala víťazom verejného obstarávania.
Prví dvaja uchádzači boli vylúčení zo súťaže pre nezvykle nízke ceny a nezrovnalosti v predloženom návrhu.
Celkovo sa prihlásilo 13 firiem.
Mesto vyčlenilo v rozpočte na rekonštrukciu fontány a priestoru medzi kostolmi na námestí pre tento rok dva milióny eur.
Firma M-Silnice zvíťazila s ponukou 1 514 686,55 eura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš