Ivan Čáni z Popradu sa koncom marca rozhodol reagovať na situáciu okolo popradského letiska otvoreným listom. Adresoval ho premiérovi Robertovi Ficovi, akcionárom Letiska Poprad-Tatry i vybraným opozičným poslancom. Kritizuje personálnu politiku letiska. Jeho vedenie tvrdí, že všetko je v poriadku.
POPRAD. Neúspešný prezidentský kandidát a predseda vlády Robert Fico otváral v posledný januárový deň pod Tatrami novú odletovú halu.
Tá prvých cestujúcich v skutočnosti privítala až v sobotu 15. februára. V tom čase do Popradu lietala každú sobotu letecká linka z poľského Gdanska.
Ivan Čáni sa na začiatku svojho listu odvoláva práve na túto udalosť. Celé znenie jeho otvoreného listu máme v redakcii.
Poukazuje na viaceré údajné pochybenia pri riadení v minulosti významného letiska, ktoré bolo jedným z troch medzinárodných v rámci celého Československa (Praha, Bratislava, Poprad-Tatry).
Pre bývalého policajta vytvorili pracovnú pozíciu
„Prečo manažment, v ktorom mimochodom nie je nikto od letectva a ktorý sa má starať o prácu pre zamestnancov, vyhadzuje nevinných?“ pýta sa Čáni.
Podľa neho letisko v posledných mesiacoch zažilo vlnu prepúšťania. Na strane druhej však podľa Čániho na letisku majú pracovať bývalí výsluhoví policajti, ktorí už majú isté výsluhové dôchodky, a externe sa majú prenajímať pracovníci zo žilinského letiska Dolný Hričov.
Pre jedného vysokopostaveného bývalého policajta sa podľa Čániho dokonca vytvorila pracovná pozícia podnikového právnika, ktorá až do jeho prijatia neexistovala.
„Vzhľadom na to, kto vlastní letisko, nie je ani potrebná. A keď už aj je, prečo sa v danej oblasti ešte objednávajú služby od ďalších externých dodávateľov?“ pýta sa Čáni.
Letisko svoju personálnu politiku obhajuje
Na zamestnávanie výsluhových policajtov a vzdelanie vrcholového manažmentu v oblasti leteckej dopravy sme sa opýtali na popradskom letisku.
„Na úseku bezpečnosti a letiskovej ochrany sú zamestnaní dvaja zamestnanci v riadnom pracovnom pomere. Ide o zamestnancov s dlhodobou praxou v oblasti bezpečnosti a ochrany,“ uviedla riaditeľka Letiska Poprad-Tatry Ivana Herkeľová k pracovníkom s policajnou minulosťou.
Ako ďalej dodala, vo vrcholovom manažmente pôsobia zamestnanci s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa so zameraním na ekonomiku, dopravu a právo.
Právnika pre rastúcu agendu potrebovali
Členom predstavenstva a zároveň podnikovým právnikom Letiska Poprad–Tatry sa stal ešte v roku 2010 bývalý riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade.
„Pracovné miesto právnika bolo zriadené od 1. októbra 2010 z dôvodov narastajúcej a rozsiahlej právnej agendy a je vykonávané v kumulovanej funkcii. Po zriadení tejto pozície sa poskytovanie externých služieb deje iba výnimočne zo zákonných dôvodov,“ ozrejmila Herkeľová.
Podľa zverejnených faktúr za rok 2013 si letisko objednalo notárske a právne služby za približne 2 000 eur.
Od septembra prepustili trinásť ľudí
Na začiatku septembra minulého roka podľa údajov letiska pracovalo 76 zamestnancov. Z tohto počtu prepustili 8 pracovníkov z organizačných dôvodov, u dvoch bolo dôvodom prepustenia závažné porušenie pracovnej disciplíny a trom výpovedná doba beží.
Výberové konania na pracovné miesta sa podľa riaditeľky vykonávajú v súlade s požiadavkami na obsadzované miesta pri splnení kvalifikačných predpokladov.
V otvorenom liste sa spomína aj údajné najímanie zamestnancov zo žilinského letiska Dolný Hričov.
„V pracovnom pomere nie je zamestnaný žiadny najatý zamestnanec,“ uviedla Herkeľová.
Podľa faktúr zverejnených na internetovej stránke letiska došlo počas zimnej charterovej sezóny k poskytnutiu odbavovacích služieb i zariadenia na skenovanie príručnej batožiny vo výške viac ako 4 500 eur práve od Letiskovej spoločnosti Žilina.
S prevádzkovými výsledkami sú spokojní
Popradské letisko očakáva letné charterové lety na úrovni predchádzajúcich dvoch rokov.
„Zimná sezóna 2012/2013 bola tiež uspokojivá, nebyť presmerovania letu do Košíc v dôsledku hmly, bol by zaznamenaný nárast oproti predchádzajúcej sezóne,“ uviedla riaditeľka letiska k dlhodobému poklesu cestujúcich za posledné roky.
Niekoľko dní nato, čo Ivan Čáni odoslal svoj otvorený list, sa na popradskom letisku konala tlačovka k získaniu sezónnej pravidelnej linky medzi Popradom a lotyšskou Rigou od decembra tohto roka.
Tú lotyšský prepravca, ako sme už v Korzári informovali, vzhľadom na prebiehajúce rokovania ešte nepotvrdil.
Na otázku, prečo do Popradu nelieta pravidelná linka, keď na okolité letiská v Košiciach a poľskom Krakove ich lieta niekoľko, sme dostali nasledujúcu odpoveď: „Z hľadiska pravidelných liniek považujeme už takúto otázku za bezpredmetnú. Získanie pravidelnej linky na malé letiská je dlhodobý a zložitý proces, ktorý má úspech iba za predpokladu, že je podporený,“ zakončila Ivana Herkeľová.
Ivana Herkeľová. Letisko v Poprade riadi niekoľko rokov.
Foto: mn
Zistili sme
Aktivita na Letisku Poprad – Tatry v rokoch 2008 až 2013
- Počet prepravených cestujúcich
Rok 2008 – 58 256
Rok 2009 – 52 301
Rok 2010 – 28 961
Rok 2011 – 24 755
Rok 2012 – 30 873
Rok 2013 – 24 815
- Počet pohybov lietadiel
Rok 2008 – 7 907
Rok 2009 – 9 373
Rok 2010 – 7 595
Rok 2011 – 6 954
Rok 2012 – 7 295
Rok 2013 – 6 416
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš