Kežmarok dobuduje centrum mesta podľa pôvodného projektu. Petícia občanov za nápravu chodníkov v prospech chodcov prišla podľa magistrátu v čase, kedy sa už požadované zmeny zapracovať nedajú.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KEŽMAROK. Kežmarčania nespokojnosť s novými chodníkmi v centre mesta vyjadrili petíciou.
Za aktivitou stojí Alexander Birčák, ktorý okrem verejnej diskusie rozbehol aj petíciu za opravu chodníkov tak, aby slúžili potrebám ľudí.
„Chceme ňou dosiahnuť predovšetkým úpravu chodníka na Ulici Dr. Alexandra v jej dvoch častiach, dobudovanie chodníka od Kežmarskej reštaurácie k vstupu do hradu, ktorý bol zrušený a teraz je tam nájazd na parkovisko ako aj od administratívnej budovy múzea až k hradu,“ konkretizoval požiadavky Alexander Birčák.
Petíciu mohli ľudia podpisovať na internete a vo vybraných prevádzkach v centre mesta. Napokon sa občianskym aktivistom podarilo vyzbierať 756 podpisov.
V polovici marca odovzdal predseda petičného výboru Alexander Birčák na podateľni Mestského úradu Kežmarok petičné hárky spoločne s požiadavkami na úpravu opravovaných chodníkov v centrálnej časti mesta.
Stanovisko samosprávy v tom čase bolo také, že sa petíciou bude zaoberať v súlade so zákonom.
Na radnici prerokovali petíciu
Na kežmarskej radnici sa v utorok stretli zástupcovia petičného výboru za nápravu chodníkov v centrálnej zóne mesta a zástupcovia Mestského úradu Kežmarok i Krajského pamiatkového úradu Prešov. Prítomný bol aj projektant stavby - architekt Rudolf Kruliac.
Ako predseda petičného výboru Alexander Birčák priznal, pri odovzdávaní petície spojenom s rokovaním s primátorom Kežmarku Igorom Šajtlavom (nez.) bol optimistickejší.
„Protistrana považuje súčasný stav chodníkov v Kežmarku za najlepší možný. Všetko je v poriadku a pritom situácia na týchto chodníkoch je krízová,“ zhodnotil po utorňajšom stretnutí Birčák.
Projekt obnovy centra Kežmarku aj napriek petícii pôjde podľa schváleného plánu a jeho ukončenie radnica očakáva v máji tohto roka.
„Som z toho rozčarovaný, ako sa úradníci oháňajú verejným záujmom a keď sa ukáže, že 756 ľudí chodiacich po kežmarských chodníkoch vyjadrí svoj názor, tak sa skrývajú za zákony, normy a už je neskoro,“ dodal predseda petičného výboru.
Právne oddelenie magistrátu v Kežmarku prijalo petíciu so 756 podpismi. Až 423 podpisov z hárkov vylúčilo, keďže im mali chýbať predpísané náležitosti.
Z 331 uznaných podpisov patrilo 197 Kežmarčanom, zbytok boli obyvatelia okolitých obcí i miest z celého Slovenska.
„Právne oddelenie hľadalo každý dôvod, aby neuznalo čo najviac podpisov,“ skonštatoval k prerokovaniu petície Alexander Birčák.
Práce na obnove kežmarského centra finišujú. Foto k článku: Marek Nemec
Rekonštrukcia sa dokonči podľa projektu
Prebiehajúca rekonštrukcia sa skutočne dokončí bez zmien, ktoré žiada petičný výbor.
Potvrdil to kežmarský primátor Igor Šajtlava: "Ak by sa dalo niektoré veci zlepšiť aj na vlastné náklady a nebudeme musieť vracať financie, určite sa budeme snažiť aspoň chodník k hradu spraviť.“
Chodníky v Kežmarku spĺňajú všetky zákonné požiadavky a stavebné normy.
Podľa Šajtlavu sú v meste aj omnoho užšie chodníky a nikto proti nim nespisuje petície.
Obe sporiace strany sa zhodli aspoň v tom, že súčasný stav komunikácií pre chodcov v meste je lepší, ako ten z nedávnej minulosti.
Projekt obnovy kežmarského námestia a priľahlých ulíc sa pripravoval od roku 2008.
V tom čase bol zámer radnice oznámený občanom a širokej verejnosti verejnou vyhláškou na úradnej tabuli mesta, na internetovej stránke Kežmarku i v mestských médiách.
Pred Kežmarských hradom chodník ústi na cestu, oproti je parkovisko.
Na zmeny už neostal čas
Podľa vedúcej oddelenia územného plánovania a výstavby na Mestskom úrade v Kežmarku Evy Kelbelovej verejnosť aj pripomienkovala.
Reálne možnosti na zmenu projektu tesne pred jeho finalizáciou už podľa Kelbelovej neexistujú. Projekt je financovaný z eurofondov.
„Zmeny je možné realizovať za určitých podmienok, ale po predchádzajúcom prerokovaní s riadiacim orgánom. Aktuálne už nie je priestor projekt meniť,“ uviedla Kelbelová. Ako doplnila, v budúcnosti sa niektoré sporné lokality budú môcť opraviť.
Úpravy si mesto bude musieť hradiť z vlastnej pokladnice. „V prípade nedodržania zmluvných podmienok by mesto Kežmarok muselo financie vrátiť,“ zdôraznila Kelbelová.
Rekonštrukcia centra Kežmarku sa začala na jar minulého roku. Celkové náklady na projekt predstavujú približne 1,5 milióna eur. Mesto hradí 5 percent týchto nákladov.
Podmienkou financovania z eurofondov je aj to, že do realizovanej stavby by sa nemalo zasahovať najbližších päť rokov. „Priestor na rokovania a určité zásahy tu však existuje,“ zakončila Kelbelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš