Zberačmi kovov odkrytá stará skládka celofánu pri Svite patrí do katastra tohto podtatranského mesta. Svitská radnica sa tak bude musieť popasovať s jej rekultiváciou.
SVIT. Informáciu nám potvrdila vedúca oddelenia životného prostredia a technických činností Mestského úradu vo Svite Andrea Kromková.
Minulý týždeň v piatok objavené smetisko s celofánom zameral geodet. Až informácia z družice potvrdila domnienku, že sa stará skládka nachádza v katastri mesta Svit.
Miesto, kde sa celofánový odpad objavil, totiž ležalo podľa katastrálnej mapy na rozhraní Svitu, Popradu a Spišskej Teplice. V jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádzajú záhradky, kynologický areál, garáže i sídlisko.
Oproti skládke po druhom brehu rieky Poprad vedie cyklistický chodník spájajúci mestá Svit a Poprad.
Mesto Svit v najbližšom období plánuje osloviť akciovku Chemosvit Svit s cieľom pomoci pri likvidácii tejto ekologickej záťaže.
Na rekultiváciu bude mesto ťažko hľadať financie
Podľa Kromkovej dnes zatiaľ nikto nevie odhadnúť náklady na rekultiváciu, keďže smetisko zaberá značnú plochu. Jednou z možností bude i zapojenie mestských technických služieb, všetko však bude záležať od financií.
„Pri trende z posledných rokov, kedy pravidelne klesajú podielové dane, to bude veľmi ťažké,“ uviedla Andrea Kromková.
Podľa registra environmentálnych záťaží sa vo Svite nachádzajú tri skládky, z toho dve kategórie A a B priamo pri rieke Poprad.
Na objavenej skládke sme našli zachovalé celofánové obaly určené pre balenie potravinárskeho a kozmetického tovaru. Všetky tieto obaly boli vyrobené približne pred 40 až 50 rokmi v miestnej fabrike.
Evidencia odpadu sa v minulosti neviedla
V súčasnom podniku Chemosvit Svit sme sa pýtali, na aké miesta vo Svite a okolí sa odpad z podniku v minulosti vyvážal.
„Skládka pri rieke Poprad sa nenachádza na pozemkoch Chemosvitu. Podľa dokumentov z archívu skládka vznikala od roku 1935 pred vznikom národného podniku Chemosvit a bola rekultivovaná v roku 1988. Evidencia odpadu sa v rokoch vývozu neviedla z dôvodu absencie legislatívy v oblasti odpadového hospodárstva,“ dozvedeli sme sa od Róberta Šima, manažéra ochrany životného prostredia spoločnosti Chemosvit.
Ako ďalej uviedol, zmena nastala až prijatím prvého zákona o odpadoch v roku 1991 a zákona o evidencii odpadov o rok neskôr. Až na základe tejto legislatívy sa ustanovila povinnosť viesť evidenciu o odpadoch.
„Od 1. januára 1993 začal viesť evidenciu o nakladaní s odpadom aj v tom čase štátny podnik Chemosvit,“ upresnil Šimo.
Odpad pochádza z fabriky vo Svite
Podnik priznáva, že sa na skládke nachádza odpad pochádzajúci z výrobných liniek jeho predchodcu.
„Súhlasíme s vami. Tento problém prináleží riešiť samospráve a štátnej správe v súlade s platnou legislatívou na úseku environmentálnych záťaží,“ konštatoval Šimo.
Podľa jeho slov Chemosvit vkladá nemalé investičné prostriedky do reštrukturalizácie výroby s cieľom minimalizovať negatívne dopady fabriky na životné prostredie v regióne pod Vysokými Tatrami.
Odpoveď na otázku, aké dôvody viedli vtedajšie vedenie národného podniku k tomu, že vyvážalo na skládku aj úplne nové obaly, zostane pravdepodobne nezodpovedaná.
„O dôvodoch činností manažmentu v 60. rokoch minulého storočia sa môžeme len domnievať,“ zakončil manažér ochrany životného prostredia spoločnosti Chemosvit.
Foto k článku: Marek Nemec
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš