VYSOKÉ TATRY. Skialpinistická sezóna sa končí, 15. apríl je posledný deň, keď môžu skialpinisti podniknúť túru na vyhradených miestach v Tatranskom národnom parku.
„Je to v zmysle Návštevného poriadku TANAP, podľa ktorého možno skialpinizmus vykonávať od 21. decembra do 15. apríla,“ uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Obmedzenie pohybu skialpinistov vo vysokohorskom teréne súvisí podľa Majka s tým, že už sa začínajú rodiť mláďatá a toto obdobie je pre zver asi najcitlivejšie.
„Už sú vyliahnuté sokoly sťahovavé, onedlho sa budú liahnuť orly skalné. Koncom apríla sa začínajú prehrabávať svište zo svojich nôr, nasledovať bude rodenie kamzíkov,“ dodal Majko.
Pre skialpinizmus je k dispozícii šesť lokalít
V Tatranskom národnom parku je pre skialpinizmus vyhradených šesť lokalít.
Vo Vysokých Tatrách je to lokalita cez Veľkú a Malú Studenú dolinu, Baranie sedlo až k Chate pri Zelenom plese a v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla s prechodom zo sedla na zjazdovku.
V Západných Tatrách v Žiarskej doline cez Veľké a Malé Závraty.
Ďalšou lokalitou je Bobrovecká Vápenica na Červenec, Babky, Veľkú Kopu až do sedla Priehyba, potom Spálená dolina a nakoniec lokalita zjazdovka Spálená - Salatínska dolina.
Skialpinisti presedlajú na iné športy
"Je to šport spätý s prírodou a dôležitý je nielen športový výkon, ale ten pohyb v prírode. Sezóna bola celkovo kratšia, dlho sme čakali na sneh, ale nakoniec sme sa v marci a začiatkom apríla dočkali," zhodnotil skialpinista Michal Rišo zo Svitu s tým, že so sezónnou uzáverou viac-menej súhlasí najmä pre ochranu prírody.
Niektoré oblasti by však podľa neho mohli byť z týchto obmedzení vynechané. "Možno, keby si odborníci sadli a prediskutovali to, dali by sa vybrať doliny, kde by sme mohli mať skialpinistickú sezónu o čosi dlhšie," dodal Rišo, ktorý sa tomuto druhu športu venuje už asi desiaty rok.
Väčšina skialpinistov podľa neho teraz presedlá na iný druh športu ako bicyklovanie, korčule, lezenie, či turistiku.
"Ja si myslím, že skialpinisti chodia do hôr preto, aby si to užili a nechcú prírode škodiť. Aj ja sama si vychutnávam krásu Tatier, mne osobne to veľa dáva a určite tam nechodím preto, aby som prírode škodila," zdôraznila začínajúca skialpinistka Lucia Marošiová, pre ktorú sa pohyb na vzduchu sezónnou uzáverou nekončí, len lyže vymení za turistické topánky.
V Tatrách sa ešte dá lyžovať
Aj po skončení skialpinistickej sezóny zostanú milovníkom lyžiarskej turistiky možnosti pre ich záľuby na oficiálnych zjazdovkách. Vo Vysokých Tatrách sa ešte stále dá lyžovať v Lomnickom sedle a v stredisku Štrbské Pleso.
Lomnické sedlo je zároveň jednou z lokalít, kde žije populácia svišťov. Tu sa však svište prehrabávajú o niečo neskôr ako v iných lokalitách. Podľa Majka to zrejme súvisí so snehovou pokrývkou, ktorá je tu na jar stále vysoká.
Za porušenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku hrozí aj skialpinistom pokuta až do výšky 66 eur. V prípade závažnejšieho porušenia návštevného poriadku sa môže prípad odstúpiť na správne konanie, kde sú sankcie vyššie.
Nová turistická sezóna začína po 15. júni, kedy budú môcť turisti opäť vychádzať do vysokohorského prostredia bez obmedzení.
"Ani nový návrh návštevného poriadku zatiaľ neuvažuje nad zrušením sezónnej uzávery v TANAP, pretože toto obmedzenie má pre tatranskú faunu a flóru obrovský význam," uzavrela Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš