Spojenie montánna (banícka) archeológia je na Spiši ešte len v plienkach, no už teraz priniesla vcelku zaujímavé nálezy.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Podľa slov Mariána Sojáka, archeológa zo spišskonovoveského pracoviska Slovenskej akadémie vied, sa systematické odkrývanie bývalých banských objektov na Spiši zatiaľ neudialo, hoci Spiš je nimi doslova posiaty.
Šachtové piecky na Spiši
„Podarilo sa nám preskúmať veľmi, veľmi málo týchto objektov, lokalít, ktoré nám priniesli rovnako zaujímavé nálezy,“ zdôraznil M. Soják.
V období mladšej doby kamennej dochádza k osídleniu dolného Spiša pri rieke Hornád. V tom čase podľa M. Sojáka sa po prvýkrát hovorí o montánnej archeológii.
Ľudia si baníckym spôsobom, pravdepodobne z kameňolomov zadovážili surovinu na výrobu kamenných nástrojov, ktoré im slúžili na výstavbu obydlí. V neskoršej dobe kamennej to boli už aj šperky vyrábané z vyťažených surovín.
V dobe bronzovej sa na Spiši objavujú platidlá, tiež vyrábané z týchto surovín, známe spišské hrivny. V roku 1700 až 1500 pred Kristom ľud otomanskej kultúry osídlil Myšiu Hôrku pri Spišskom Štvrtku. Aj táto najstaršia kamenná architektúra v Európe ukrývala poklady bronzových a zlatých šperkov.
„Zaujímavým je obdobie doby železnej 750 – 450 pred Kristom, kde sa v areáli hradísk na Spiši našlo množstvo železnej trosky, čo predpokladá existenciu šachtových piecok, v ktorých sa spracovala železná ruda. Z obdobia staršej doby železnej sa v Hrabušiciach našlo 28 kusov sekier na Zelenej hore. Z mladšej doby železnej to bol rotačný mlynček, železné kosy a tiež šachtové piecky nájdené v okolí Spišských Vlách i hradiska pod Spišským hradom. Podobné piecky mali neskôr aj Slovania. Svedčia o tom náleziská na Čingove s dokladovanou metalurgiou železa,“ priblížil M. Soják.
Nálezy pri Slovinkách
Zaujímavé sú aj banské aktivity v západnej časti Spiša. Nachádzajú sa tu doposiaľ nepreskúmané banícke osady medzi Vernárom a Hranovnicou založené v 13. storočí.
„Stredovekú banícku aktivitu v meste Spišská Nová Ves zatiaľ, nemáme doloženú. V roku 2013 sme však preskúmali banské objekty v Smolníku hlavne na Červenom kopci. Nachádzajú sa tu nádherné štôlne a šachty. Zaujímavosťou Spiša sú aj peňazokazecké dielne, ktoré sa budovali v jaskyniach v oblastiach s banskou činnosťou a v ktorých sme objavili množstvo falzifikátov i nástrojov na ich výrobu. Dielne sú jedinečné v rámci Európy,“ dodal M. Soják.
Archeológovia vlani skúmali banské diela pri obci Slovinky.
„V blízkosti jám tzv. píg sme objavili nálezy z 19. storočia, zvyšky liatinových pecí, banícke želiezka a iné. Nebol tam uskutočnený rozsiahly archeologický prieskum, ktorý by nepochybne odkryl aj ďalšie nálezy,“ domnieva sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš