VYSOKÉ TATRY. Vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici Jana Černická je asi jedna z mála ľudí, ktorí sa tešia z chladného a vlhkého počasia, ktoré prišlo pred Veľkou nocou.
Teplá zima podľa nej neprospieva najmä rastlinám, ktoré pestujú v botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, keďže väčšina z rastlín pochádza z vysokohorského prostredia, kde sú rastliny prispôsobené na oveľa drsnejšie klimatické podmienky.
„Až na to, že človek musí byť vonku, je to určite lepšie, ako by malo byť sucho a veľmi teplo,“ uviedla Jana Černická.
Príkladom toho, ako sú rastliny prispôsobené na drsné tatranské podmienky je podľa Černickej horec bodkovaný, ktorého koreň ľudia používajú na nakladanie do alkoholu.
„Máme ho vysadený, ale nemá tu také vhodné podmienky, ako hore. Pustí listy, ale do kvetu sa nepustí. Asi je tu príliš teplo,“ uviedla Černická.
Horec bodkovaný rastie v Tatrách až vo výškach okolo 2 000 metrov nad morom, kde obľubuje síce slnečné, ale vlhšie lokality.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Expozíciu otvoria začiatkom mája
Momentálne pracovníci expozície tatranskej prírody dávajú do poriadku celú expozíciu, aby bola pripravená na otvorenie začiatkom mája.
„Všetky rastliny, ktoré máme v produkčnej záhradke treba očistiť, presadiť. Treba pripraviť zoznam rastlín, ktoré sa budú predávať, čo je asi 70 druhov rastlín a päť druhov drevín,“ uviedla Černická.
Z drevín ponúkajú verejnosti na predaj borovicu limbu, kosodrevinu, smrek jedľu a smrekovec. Z rastlín majú ľudia najväčší záujem o plesnivec, horec Clusiov, ale aj driádku osemlupienkovú, astru alpínsku či kuričky. V botanickej záhrade sa nedá kúpiť horec bodkovaný.
V Expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici môžu návštevníci vidieť vyše 300 druhov tatranských rastlín a drevín, ktoré sú vysadené na desiatich plochách s vápencovým a žulovým podkladom a v močaristom prostredí.
V botanickej záhrade je sieť šestich umelo vytvorených jazierok. Tohto roku plánujú jazierka zarybniť pstruhmi potočnými zo Strediska genofondu rýb Štátnych lesov Tatranského národného parku.
Botanická záhrada bude otvorená denne od 8. mája až do polovice septembra. Podľa Jany Černickej je botanická záhrada najkrajšia v máji a júni, kedy kvitne najväčšia časť rastlín.
Foto: TASR/Milan Kapusta
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš