Orla krikľavého, ktorému pripevnili na chrbát vysielačku, sledujú už od leta minulého roku. Z Afriky sa vrátil na Liptov.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
POPRAD. Orol krikľavý zo Západných Tatier, ktorého pracovníci Správy Tatranského národného parku (TANAP) nazvali Arnold, je už na Slovensku.
V utorok okolo desiatej ráno ho zaregistrovali pri Spišskej Novej Vsi, pred treťou popoludní už bol pri hniezde.
„Dva orly zbadali unaveného Arnolda, ako prilieta z východu. Okamžite ho napadli. Vo vzduchu sa zakliesnili pazúrmi a asi tri minúty zápasili. Potom rotovali do poľa, kde bojovali desať minút na zemi. Útočníci odleteli. Predpokladáme, že nateraz obhájil svoje teritórium,“ opísal prílet z lokality najzápadnejšieho cípu Západných Tatier, pri Liptovských Matiašovciach Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u.
Prenos z Arnoldovej kamery môžete sledovať tu >>
Čakajú ho ďalšie súboje
Majko videl Arnolda oddychovať po súbojoch približne dvadsať metrov od hniezda. Odhaduje, že ešte absolvuje niekoľko súbojov.
„Buď počká a vyhrá, alebo opustí lokalitu,“ konštatoval riaditeľ národného parku.
Odborníci nevedia, či v hniezde čakala Arnoldova družka, pretože aj orlica na neho zaútočila. „Možno ho nespoznala a možno bola cudzia,“ dodal.
Majko je na dovolenke, napriek tomu s kolegami čakal v blízkosti hniezda na prílet Arnolda.
Približne hodinu pred príletom sa samica orla sušila v hniezde po daždi. Majko už vtedy predpovedal dramatický prílet lebo videl ďalších orlov.
„Môže to byť dramatické. Očakávame, že si budú musieť vysvetliť, kto ovládne teritórium. Arnold bude unavený z dlhého, vyše osemtisíc kilometrového letu. Je to hendikep,“ povedal hodinu pred Arnoldovým príletom.
Sledujú ho od vlaňajšieho leta
Odborníci zo Správy TANAPU-u pripevnili Arnoldovi mini vysielačku so solárnym panelom na chrbát už koncom leta minulého roku. Odvtedy monitorujú jeho pohyb a správanie.
Arnold odletel zo Slovenska v druhej polovici septembra. Najprv opustili hniezdo samica s mláďaťom, orol zostal ešte pár dní na Slovensku. Potom preletel cez Európu a Áziu až do južnej Afriky.
Pre návrat zo zimovísk v Botswane a Zimbabwe sa rozhodol na začiatku marca. Mierne oneskorenie si Majko nevie vysvetliť. Niektoré orly z Nemecka, Estónska či Poľska sú už na Slovensku.
„Z vysielačky získame obrovské množstvo údajov o polohe, teplote, či preletenej vzdialenosti. Vieme, ako často kŕmi mláďatá, či v Afrike preferoval blízkosť osád a miest, alebo iné lokality, ako existoval v púštnom a savanovom prostredí. Správy budeme získavať a vyhodnocovať ešte približne tri roky,“ dodal Majko.
Kamera ukáže aj orlie mláďatá
Orol krikľavý je jeden z najrozšírenejších druhov orla, ktoré žijú na Slovensku. Len v Liptovskej a Popradskej kotline žije štyridsať párov.
Správa TANAP-u celú akciu, ktorú je možno sledovať aj online na internete, financovalo zo sponzorských peňazí a z darov. Sledovanie Arnolda stálo zatiaľ do 10- tisíc eur.
„Je to dôležitá akcia. Chceme, aby aj verejnosť spoznala orly, vybudovala si k nim vzťah a pomáhala ich chrániť,“ hovorí riaditeľ Majko.
Orol Arnold preletel denne približne 300 kilometrov. Vďaka kamere ho môžu sledovať aj na Slovensku pri výchove mláďat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš