Slávnostná prilba Františka Jozefa I., letecká helma Milana Rastislava Štefánika alebo klobúky prvých československých prezidentov Tomáša G. Masaryka a Edvarda Beneša patria k najväčším unikátom novej výstavy Dámy a páni, držte si klobúky!, ktorú v nedeľu otvorili na hrade Ľubovňa.
STARÁ ĽUBOVŇA. Výstava klobúkov a iných pokrývok hlavy pripravilo Ľubovnianske múzeum v spolupráci s Novojičínskym múzeom. Návštevníci budú môcť vidieť mnohé exkluzívne pokrývky hlavy vôbec po prvýkrát na Slovensku.
Dnešná vernisáž bola súčasťou slávnostného otvorenia novej letnej turistickej sezóny na hrade Ľubovňa.
„Najviac sa tešíme, že môžeme povedať, že je ukončené reštaurovanie všetkých troch oltárov z hradnej kaplnky. Práve v sobotu sa vrátil posledný zreštaurovaný bočný oltár Antona Paduánskeho,“ uviedol pre SITA riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Posvätili zrekonštruovaný oltár
Slávnostná posviacka zreštaurovaného oltára sa uskutočnila v nedeľu počas otvorenia sezóny. „Vďaka patrí všetkým, ktorí sa na tom podieľali, ale asi najväčšou časťou prispeli všetci naši návštevníci, pretože reštaurovanie išlo hlavne zo zdrojov Ľubovnianskeho múzea,“ povedal Mikulík.
Na Ľubovnianskom hrade sa ani tohto roku úplne nezastaví stavebný ruch. „Obnova hradov je nekonečný príbeh. V tomto roku chceme konzervovať južnú stenu gotického paláca, kde sa nachádzajú gotické pivnice,“ uviedol Mikulík.
Do budúcnosti riaditeľ nevylúčil možnosť sprístupnenia týchto pivníc aj pre verejnosť. Z gotického paláca sa zachovala hlavne jeho južná stena a podzemie.
[content type="avizo-clanok" id="6142795" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="http://i.sme.sk/cdata/5/61/6142795/stvrta2-120x90.JPG"]Ako opravovali ľubovniansky hrad[/content]
Obnovujú podhradie
Okrem hradu múzeum sústreďuje svoju pozornosť aj na barokové podhradie, kde dokončuje prvý kaštieľ, kde budú moderné depozitáre a administratíva múzea.
Najväčšou investíciou v posledných rokoch bola obnova renesančného paláca, ktorý viac ako 260 rokov chátral. Tohtoročná sezóna je treťou, v ktorej si môžu návštevníci pozrieť nové expozície v objekte renesančného paláca.
Ľubovnianske múzeum okrem hradu spravuje aj národopisnú expozíciu v prírode. „V skanzene sme zriadili tradičný gazdovský dvor, aby to nebola len mŕtva drevená dedina, keďže naši predkovia by bez domácich zvierat neprežili,“ povedal Mikulík.
Jeden z najnavštevovanejších hradov
Návštevníci tu nájdu stádo oviec, býka, koňa, prasatá, husi, kačky či zajace. Keďže múzeum je aj výchovnou inštitúciou, návštevníci nájdu pri každom druhu zvierat popis, čo jednotlivé zvieratá poskytovali v minulosti človeku.
„Ešte na sklonku 19. storočia boli časy, keď dobytok žil v izbe, pretože slúžil ako vykurovacie teleso. Možno sa to dnes zdá smiešne, ale my odtiaľ pochádzame a to je jedno, či sme Slováci alebo ktorýkoľvek iný národ,“ dodal Mikulík.
Ľubovniansky hrad patrí k najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Vlani navštívilo hrad 134 000 platiacich návštevníkov.
„Ak ich príde aj tento rok toľko, tak budem spokojný,“ dodal Mikulík. Historicky najlepší bol rok 2008, keď hrad navštívilo 142 000 platiacich návštevníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš