Spišská Nová Ves získala pred tromi rokmi 1,58 mil. eur na projekt rekonštrukcie a obnovu Domova dôchodcov a Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS). Práce na nedostavanej budove ZOS stoja už vyše roka. Obe zariadenia sociálnej starostlivosti pritom mali byť aj hotové začiatkom tohto roka.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ministerstvo výstavby v roku 2010 schválilo projekt mesta na rekonštrukciu a obnovu zariadení sociálnej starostlivosti dvoch objektov domova dôchodcov a ZOS.
Samospráve ministerstvo schválilo nenávratný finančný príspevok vo výške 2,27 milióna eur.
Celkovo rekonštrukcia oboch sociálnych zariadení vyšla na 2,39 milióna eur. Päť percent nákladov financovalo mesto z vlastného rozpočtu.
Neukončené stavby
Celková dĺžka rekonštrukcie oboch zariadení bola stanovená na dva roky. Vo verejnom obstarávaní mesto na stavebné práce vybralo bratislavskú spoločnosť Euro-Building. Samotné práce začali v októbri 2011.
V dohodnutom termíne však ani jedno zo zariadení nebolo ukončené a termín sa predĺžil o ďalších 13 mesiacov.
V súčasnosti je DD zrekonštruovaný zhruba na 95 percent, kým budova ZOS má postavenú časť nadstavby.
Riešením tohto stavu sa zaoberali poslanci na nedávnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Právnu analýzu možností predniesol zástupca advokátskej kancelárie Pavol Antoš.
Odstúpenie od zmluvy
Problémy spolupráce medzi samosprávou a spoločnosťou Euro-Building vyústili na konci minulého roka do odstúpenia oboch zainteresovaných strán od projektu.
Spoločnosť ako dôvod neukončených prác uvádzala nevhodnú projektovú dokumentáciu, ktorú mesto predložilo. Zhotoviteľ argumentoval, že na základe takejto dokumentácie nebolo možné realizovať výstavbu v zmysle zmluvy.
Samospráva toto odstúpenie ešte v tom istom mesiaci namietla ako neplatné a zareagovala vlastným odstúpením od zmluvy s bratislavskou spoločnosťou.
Vo svojom rozhodnutí uviedla, že z konania zhotoviteľa je jednoznačne preukázateľné, že dielo dokončiť nechcel a objektívne to ani vzhľadom na stanovený termín dokončiť nemohol.
Obe strany pri svojom odstúpení vzniesli nároky na náhradu škody, pričom svoje nároky bližšie nešpecifikovali.
Spoločné stretnutie
Podľa informácií prednostky Jely Bednárovej sa spoločné stretnutie dotknutých strán uskutočnilo vo februári tohto roku v Spišskej Novej Vsi za účasti právneho zástupcu mesta.
„Spoločnosť Euro-Building splnomocnila zastupovaním v tejto veci advokátsku kanceláriu z Nitry. Na základe tohto stretnutia mesto poverilo právne zastupujúcu kanceláriu vypracovaním právnej analýzy možností vrátane znaleckého posudku Súdnoznaleckým ústavom v Žiline k námietkam zhotoviteľa na kvalitu projektovej dokumentácie,“ vysvetlila prednostka.
Podľa znaleckého posudku dokumentácia nevykazovala také nedostatky, ktoré by zásadným spôsobom bránili realizácii diela.
Mimosúdna dohoda
Zástupca advokátskej kancelárie Pavol Antoš neodporúčal samospráve uplatňovať si náhrady škody z dôvodu, že vznik škody nie je známy.
„Mesto bude pravdepodobne opätovne žiadať dotáciu. V súčasnej dobe by podávanie žaloby na súd bolo predčasné a právne nepodložené. Negatívnym faktom by boli náklady súdneho sporu, ktoré sa môžu pohybovať v rozpätí od 30– do 100-tisíc eur,“ uviedol advokát.
„Analýza odporučila mestskému zastupiteľstvu uzavrieť so zhotoviteľom mimosúdnu dohodu o urovnaní, v zmysle ktorej si zmluvné strany nebudú voči sebe uplatňovať žiadne peňažné nároky. Tým sa pre samosprávu možnosť venovať sa rozostavaným objektom odblokuje, čo by v prípade komplikovaného dlhodobého súdneho sporu nebolo možné pre zmluvné záväzky so zhotoviteľom,“ uviedla Bednárová.
Poslanci toto stanovisko jednomyseľne schválili.
Rozhodnú rokovania
Na otázku, či mesto príde o príspevok 1,58 milióna eur získaný zo štátneho rozpočtu a európskych fondov, prednostka odpovedala.
„Mesto prostriedky z eurofondov nevyčerpalo. Či bude doterajšia investícia hradená z vlastných zdrojov mesta, to bude záležať na úspešnosti rokovaní s poskytovateľom nenávratného finančného príspevku. Rozhodnutie padne po prerokovaní zmien projektu o uznaní minimálnej časti investície na ZOS.“
Mesto zatiaľ nepozná riešenie nedostavanej budovy.
„Zmena legislatívy v zákone o sociálnych službách zásadným spôsobom zmenila aj podmienky pôsobenia samosprávy. Zatiaľ hľadáme možnosti, ako vyhovieť všetkým legislatívnym povinnostiam a zároveň požiadavkám obyvateľov mesta v tejto oblasti,“ uzavrela prednostka.
O stanovisko sme požiadali aj stavebnú spoločnosť Euro-Building z Bratislavy. Do uzávierky na naše otázky neodpovedali.
Čo sa urobilo a čo nie
Projekt financovaný z eurofondov riešil v domove dôchodcov zateplenie objektu, rekonštrukciu a modernizáciu interiéru a vnútorného vybavenia, najmä inštaláciu vnútorného dorozumievacieho systému.
Úpravou malo prejsť aj okolie domova dôchodcov s vybudovaním oddychových plôch a prvkov.
V ZOS na Slovenskej ulici mala vzniknúť nová sociálna služba pre seniorov s denným stacionárom pre minimálne 15 klientov.
ZOS čakala prístavba prízemia s výťahom a rozšírením plochy denného stacionára a plochy jedálne na kapacitu 120 interných i externých klientov, dobudované izby a zimná záhrada. Zámer predpokladal bezbariérový objekt zatepliť a vymeniť okná.
Dnes ohradená budova má vybudovanú časť nadstavby.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš