Kedysi vychýrené miesto v Tatrách, od roku 1974 veľké rekreačné a ubytovacie centrum - Eurocamp FICC s budovou recepcie, barom, bungalovmi, obchodmi, saunou, bazénom bol rajom dovolenkárov. Teraz je chátrajúci areál plný trosiek, skla.
TATRANSKÁ LOMNICA. Najprv výbuch, potom sirény. Na miesto sa za pár minút dostavili hasiči. Z budovy museli najprv evakuovať ľudí.
„Bola to simulácia výbuchu s následným požiarom, pričom vo vnútri boli aj zranené osoby, ktoré sme potrebovali vytiahnuť, vyslobodiť z tejto budovy a až následne potom došlo k haseniu požiaru,“ povedal veliteľ zásahu požiarneho cvičenia Marián Lopúch.
Toto prostredie zbúraného autokempingu bolo pre hasičov autentické. A to práve preto, že budovy samy osebe predstavujú určitý druh rizika.
„Vzhľadom na to, že tento požiar bol až následkom výbuchu, prioritné nebezpečenstvo býva v narušení nosnosti budovy, jeho narušení celistvosti, takže je to určité riziko pre hasičov vstupovať do týchto objektov a dostať ľudí odtiaľ von,“ dodal veliteľ.
Cvičenia stále dokola
Podobné požiarne cvičenia sa konajú pomerne často, i keď stále v inom prostredí. Podľa slov veliteľa ani jedno z nich nie je zbytočné.
„Je pravda, že hasičská práca je o rutine, ale táto rutina sa nadobúda iba trpezlivým a vytrvalým výcvikom, takže každé cvičenie má pre hasičov zmysel. Je to opakovanie postupov, získavanie kondície, súčinnosti, komunikácie. Každé cvičenie má význam.“
V obrazoch: Chýrny Eurocamp v Tatrách skončil v ruinách
Pozrite si fotogalériu >>
V učebniciach sa toto nájsť nedá
Cvičenie bolo súčasťou konferencie, ktorá prebiehala v Tatrách pri príležitosti medzinárodného dňa bezpečnosti práce.
„Pri profesii hasič je bezpečnosť na hrane. Chceme, aby záchranár vždy bol záchranár a nebol zachraňovaný, preto sme si vybrali aj toto prostredie. Je to vyslobodzovanie z ruín, likvidácia požiaru v takomto prostredí,“ povedal Anton Osvald, vedúci katedry požiarného inžinierstva Žilinskej univerzity.
V rámci svojich skúseností podotkol, že pri tejto práci nie je dôležité iba to, čo sa dá vyčítať z učebníc.
„Deň pred cvičením sme mali celý blok prednášok. Jeho súčasťou boli odborné aj technické prednášky firiem, ktoré poskytujú záchranárske náradie hasičom. Jedna vec je vypočuť si niečo v posluchárni a ďalšia vidieť praktické ukážky.“
Musia držať za jeden povraz
Pri tomto cvičení si svoju spoluprácu vyskúšali hasiči so záchranármi. Ľudí, ktorí ležali v troskách, najprv hasiči vyniesli z budovy, následne ich záchranári ošetrili a odviezli vrtuľníkom.
Anton Osvald tvrdí, že spolupráca týchto zložiek je nevyhnutná. „Keď ide o život, každý musí pridať svoj diel, aby človeka zachránil. Každý záchranár má len jediný cieľ - pomôcť tomu druhému. Aj v škole spolupracujeme so záchranármi v praxi, lebo z papierov sa toto naučiť nedá.“
Požiarne cvičenie skončilo, no trosky ostali ležať na svojom mieste. Už dlhý čas sa o Eurocampe hovorí ako o najškaredšom mieste v Tatrách. Jedna jeho časť je už zbúraná. Mesto Vysoké Tatry plánuje uložiť investorom pokutu za nedodržanie termínu búracích prác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš