ŠTRBSKÉ PLESO. Prvého mája na plese otvorili sezónu člnkovania. Turisti boli však prekvapení. Kedysi pri brehu pozorovali ryby v priezračnej vode, dnes je pleso mútnej zelenej farby.
Ochranári zisťujú, či za znečistenie plesa môže človek, alebo je prirodzeným prírodným procesom.
Peter Štofko zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) potvrdil, že za všetko môžu premnožené riasy.
„Zelenú farbu jazera spôsobili jednobunkové zelené riasy s dominanciou druhu cosmarium cf. sphagnicolum, ktoré sú stále v jazere premnožené,“ uviedol.
Rast týchto zelených rias bol spôsobený nárastom množstva amoniakálneho dusíka vo vode. „Došlo až k 10-násobnému zvýšeniu jeho množstva v porovnaní s dlhodobým priemerom,“ dodal Štofko.
Hľadajú peniaze na monitorovanie
Správa TANAP-u sa v spolupráci so Štátnymi lesmi TANAP-u v súčasnosti snaží získať finančné prostriedky na ďalší monitoring plesa.
Riešenia však musia ešte preveriť. Ochranári uvažujú nad prenosom niektorých druhov pôvodného zooplanktónu z iných tatranských plies do Štrbského plesa.
„Táto metóda si však vyžaduje hlbšiu odbornú diskusiu a preverenie jej opodstatnenosti,“ povedal Štofko. Zvažujú aj ďalšie možnosti odstránenia zelených rias v Štrbskom plese.
Môže za to kanalizácia?
Na povrch však stále viac vychádzali aj špekulácie o tom, či za premnožením rias nie je prípadné presakovanie kanalizácie v blízkosti plesa.
Štofko z TANAP-u pozná riešenie.
„Pre presné zistenie pôvodcu znečistenia jazera, respektíve vylúčenie znečistenia spôsobeného ľudskou činnosťou je potrebné preskúmať kanalizačné potrubia v okolí jazera za využitia napríklad farbiacich skúšok alebo podvodných kamier inštalovaných do kanalizácie.“
Starosta Štrby Michal Sýkora (Smer) tvrdí, že špekulácie o presakovaní odpadových vôd do plesa z kanalizácie boli vždy len v podobe dohadov.
„Kanalizácia na Štrbskom Plese už bola viackrát obhliadnutá. Časť kanalizácie je v užívaní a správe subjektov, ktoré vlastnia objekty v športovom areáli a časť od objektu bývalej pošty je v správe vodárenskej spoločnosti,“ uviedol starosta.
Obec už podnikla prvé kroky. Po poruche, ktorá vznikla tesne pred Veľkou nocou na prípojke ku kanalizácii v blízkosti skokanského mostíka pri reštauračnom zariadení Stan, si obec objednala prehliadku časti kanalizácie.
Bude sa rekonštruovať
Podľa informácií, ktoré obec má, bola kanalizácia vybudovaná v súvilosti s konaním majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970.
„Nemáme informácie, či bola kanalizácia menená a v akom rozsahu. Počas doby jej užívania bola určite viackrát opravovaná,“ informoval starosta.
Tvrdí tiež, že kanalizáciu dali prezerať práve pre rekonštrukcie, ktoré obec pripravuje. „Z dôvodu finančnej nákladnosti sa bude realizovať asi na tri etapy, a preto je našou snahou sa uistiť, že miesto, kde chceme začať práce v prvej etape, je to najpotrebnejšie. Keďže je daždivé počasie, práce museli byť dočasne prerušené,“ dodal.
Turisti sa rozhorčujú
Žaneta Laurincová prišla do Tatier na výlet z Ružomberka. To, že niečo nie je so Štrbským plesom v poriadku, si všimla na prvý pohľad Vinu za farbu plesa pripisuje prírode.
„Môžu za to tie riasy. Nie je to nič príjemné, keď tak ideš na výlet a ťa zarazí tento pohľad do vody.“
Ľubomíra Stančeková sa zdržala akýchkoľvek neoverených špekulácií a dohadov.
„Už minulý rok som postrehla, že tento problém sfarbenia plesa riešila verejnosť. Mne ako laikovi, ktorý nepozná skutočnú príčinu zmeny farby vodnej plochy, je skutočne ťažko sa vyjadrovať, či je to škoda, alebo nie je. V prípade, že zelené sfarbenie vody je dôsledok akejsi bio- chemickej reakcie, premnoženia rias alebo inej biologicky podmienenej reakcie, v tom prípade by som sa k tomu stavala ako k prirodzenej zmene. Avšak, ak by išlo o znečistenie vody človekom, samozrejme, trvala by som na zamedzení ďalšieho znečisťovania,“ povedala.
Janka Jacková dodala, že to môžu mať na svedomí aj nezodpovední návštevníci.
„Myslím si, že zmenu farby majú na svedomí aj riasy a iné rastlinky na dne, ako aj odpadky od domácich a turistov. Očakávam, že sa kompetentní postavia k problému čelom a nájdu peniaze aj na záchranu národného - zákonom chráneného bohatstva.”
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš