Spišská Nová Ves bola jedným z trojice miest Slovenska, ktoré v utorok počtom tanečníkov čardáša dupkaného pokorili minuloročný slovenský rekord v hromadnom párovom tancovaní. Mesto na Spiši podporilo v porovnaní s Prievidzou a Zvolenom najviac tancujúcich.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mesto pri príležitosti Dňa Európy a 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do EÚ pripravilo podujatie pod názvom tancujSNV.eu.
Jeho súčasťou bol pokus o zápis do Knihy slovenských rekordov v počte tanečníkov čardáša dupkaného.
Oslavy tancom
Akcia nadväzovala na úspešné podujatia Deň Európy 2012 a Deň Európy 2013, kedy sa v Prievidzi tancovalo v rytme kalamajky a mazurky. V oboch prípadoch sa dosiahol rekord.
„Ak by sa ma niekto opýtal, či viem tancovať, odpoviem, že nie. Tanec však milujem, preto som sa dala na zorganizovanie tejto akcie. Prvotný zámer podporiť podujatie len s našou školou sa nakoniec skončil aktivitou celého mesta. Okrem všetkých základných škôl sa do tanca zapojili aj dve miestne gymnáziá a samotní obyvatelia,“ vysvetlila iniciátorka podujatia Andrea Balúchová zo ZŠ na Komenského ulici.
Obavy sa rozplynuli
Po spoločnom nácviku v utorok dopoludnia nasledoval vyše dvojminútový ľudový tanec, ktorý sa uchádzal o nový slovenský rekord.
Obavy detí, ako sa im bude tancovať v pároch, sa po prvých tónoch rozplynuli. Oblečení v žlto modrých farbách veselo krúžili po radničnom námestí.
Tretiačka Tamarka Marová priznala, že čardáš si už vyskúšali aj v škole. Jej spolužiakovi Marekovi Kleščovi sa čardáš páčil len trošku, pretože uprednostňuje moderné tance.
Ema Jezerčáková zo šiesteho ročníka ocenila aj pekné počasie. „Tento tanec som nepoznala, ale zdá sa mi celkom zaujímavý. Na diskotékach by sa ale neujal,“ usmievala sa.
Najstaršou účastníčkou bola 77-ročná Angela Sýkorová, ktorá si prišla zatancovať s ďalšími členkami z klubu dôchodcov.
„Dozvedela som sa o tejto akcii len včera. Našla som si čas, aby som si zaspomínala, ako sme my niekedy v minulosti čardáše tancovali.“
Rekord padol
Riaditeľ ZŠ Komenského v Spišskej Novej Vsi Peter Kresťanko uviedol,, že čardáš zatancovalo 2 192 Novovešťanov, čo bolo najviac účastníkov v porovnaní s ostatnými mestami.
Pre zdolanie vlaňajšie rekordu museli slovenskí tanečníci prevýšiť číslo 4 410.
„Spolu s mestami Prievidza a Zvolen rekord vydupalo 4 514 tancujúcich. Slovenský rekord padol,“ zhodnotil pred nadšenými účastníkmi.
O čardáši dupkanom
Čardáš nie je typický slovenský tanec, pochádza z horného Rakúska.
Ide o variant párového tanca čardáš, ktorý sa na prelome 19. a 20. storočia rozšíril aj na Slovensko.
V prostredí hornej Nitry sa ujal ako čardáš dupkaný.
Pomenoval ho tak jeden z najstarších členov folklórnej skupiny Hájiček z Chrenovca Jozef Paulík na základe výraznej akustickej podoby, ktorú dodával tomuto tancu v 30. rokoch 20. storočia zmodernizovaním ľudovej sláčikovej kapely o zvuk bubna.
Akustický efekt tanca vynikol aj podupkávaním.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš