KEŽMAROK. Na nádvorí Kežmarského hradu si v stredu predstavitelia miestnej samosprávy a štátnej správy uctili pamiatku obetí 2. svetovej vojny.
Stalo sa tak pri príležitosti 69. výročia jej ukončenia, pietny akt sa uskutočnil pri pamätníku obetí Slovenského národného povstania. Práve na Kežmarskom hrade totiž zastrelili 20 rukojemníkov z Kežmarku a okolia.
"Je dôležité si pripomínať, čo sa stalo pred 69 rokmi, pretože keď chceme riešiť svoju budúcnosť, musíme poznať svoju minulosť a ponaučiť sa z chýb, ktoré urobili generácie pred nami. Vojna má najväčšie dôsledky na obyčajných ľudí a vidíme to aj teraz, keď je vojenský konflikt u nášho suseda na Ukrajine," konštatoval prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák.
Zdôraznil, že je dôležité o hrozbách vojny hovoriť najmä s deťmi a mladou generáciou, aby sa už nič podobné nezopakovalo.
"V období 2. svetovej vojny zahynuli milióny ľudí, vznikali plynové komory, tábory smrti a aj u nás na Slovensku sa uplatňoval holokaust. Znepokojuje nás najmä to, že aj po 69 rokoch od skončenia tejto vojny vznikajú tu v Európe vojnové konflikty a aktivizujú sa neofašistické organizácie pripomínajúce tie spred 2. svetovej vojny," upozornil Ferenčák.
Dôležité je podľa neho, aby sa tolerancia a schopnosť pokojného spolunažívania nestali len nostalgickým odkazom do histórie našich dejín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš