KEŽMAROK. Mesto Kežmarok má prvýkrát vo svojej histórii zmapované dejiny športových spolkov. Monografia „500 rokov športu kežmarského“ mapuje históriu športových aktivít Kežmarčanov od stredoveku až po súčasnosť.
Iniciátorom vydania športovej monografie bol Vladimír Janček, ktorý sa žiaľ vydania knihy nedožil. Podklady a materiály do publikácie zbieral Vladimír Janček asi 25 rokov.
V jeho začatom diele pokračovala jeho manželka Mária Jančeková a pracovníčka popradskej pobočky Štátneho archívu v Levoči Zuzana Kollárová, ktoré dostali knihu do finálnej podoby.
„Organizovaná športová činnosť začala v Kežmarku v roku 1510 streleckým spolkom. Aj preto sme knihu nazvali 500 rokov športu kežmarského,“ uviedla spoluautorka publikácie Zuzana Kollárová.
Strelecký spolok mal oficiálny názov Bratstvo slávneho a odvážneho umenia a cvičenia v streľbe. Jeden z vedľajších bonusov knihy o kežmarskom športe je aj zreštaurovanie najstaršej zápisničnej knihy streleckého spolku z rokov 1611 až 1697.
„Čo ma najviac prekvapilo, bolo to, že strelecký spolok fungoval celé storočia a keď prišla druhá svetová vojna, Kežmarčania, starí páni strelci, odmietli prisluhovať fašistickému režimu, napriek tomu, že tu bola nemecká pospolitosť, a musím povedať, že na rozdiel od Spišskej Belej. To som bola naozaj prekvapená,“ uviedla Kollárová.
Pôvodne plánovali autorky spracovať jednotlivé športy podľa disciplín, neskôr podľa športových klubov, čo však nebolo možné.
Aj preto došlo k rozčleneniu knihy na dve základné časti, a to šport do roku 1945 a po roku 1945. Hlavne do roku 1945 športovci pôsobiaci v športových kluboch pestovali naraz aj viac športov.
Po tomto období už nastáva postupná špecializácia športovcov, takže sa dali spracovať jednotlivé druhy športov samostatne.
Máriu Jančekovú zaujalo, že zvlášť po vojne boli mnohé telocvične využívané ako sklady obilia a v novinách bola športu venovaná len malá pozornosť.
Kniha 500 rokov športu kežmarského sa venuje aj jednotlivým osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj jednotlivých športových odvetví v meste, ako i kežmarským športovcom, ktorí dosiahli významné úspechy.
Kniha je doplnená množstvom fotografického materiálu, čo bude podľa Kollárovej atraktívne pre obyvateľov mesta, ktorí si v knihe môžu nájsť mnohých svojich predkov. Kniha tiež mapuje výstavbu jednotlivých športovísk v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš