Zvýšený pohyb návštevníkov pocítili aj záchranári, ktorí zasahovali už v štyroch prípadoch. Za volaním o pomoc je často precenenie síl turistu.
SLOVENSKÝ RAJ. Jarné dni lákajú do prírody. Zvýšený počet turistov pocítili aj v Národnom parku Slovenský raj. Členovia Horskej záchrannej služby (HZS) majú za sebou prípravné práce pred letnou turistickou sezónou.
„Letná sezóna je pre nás náročnejšia, pretože v tom čase máme najvyššiu návštevnosť. Jej dĺžka závisí od počasia, spravidla trvá od 1. mája do polovice októbra. Je to obdobie, kedy najviac zasahujeme. Po zimnej sezóne máme niekoľko týždňov na to, aby sme sa na ňu pripravili. Absolvujeme odborné školenia, preskúšavame si technickú zručnosť, pripravujeme a kontrolujeme materiál, je to aj čas našich dovoleniek “ vysvetľuje náčelník HZS Dušan Leskovjanský.
Hoci technické pomôcky v Raji patria pod obec, v katastri ktorej sa nachádzajú, členovia HZS v spolupráci s Klubom slovenských turistov v Spišských Tomášovciach opravovali chodník zelenej značky popri Bielom potoku, ktorý vedie do ústia Kyseľa.
Pod ústím Kyseľa osadili na pôvodnú stranu rebríky a doplnili reťaze, a tak je tento rok návštevníkom sprístupnená obnovená časť úseku.
Zásahy záchranárov
Prvé väčšie skupinky prišli do národného parku koncom apríla. Väčší nápor priaznivcov turistiky nastal v máji, kedy krásy Raja obdivujú najmä Poliaci. Záchranári za posledné mesiace zasahovali štyrikrát.
V prvom prípade si v marci poľský turista na chodníku z Kláštoriska na ústie Kyseľa pri zlom dostúpení poranil dolnú končatinu v oblasti členka a pre silné bolesti sám nedokázal pokračovať.
Pre ťažko prístupný terén boli privolaní aj leteckí záchranári, ktorí pacienta transportovali do popradskej nemocnice na ďalšie ošetrenie.
Začiatkom mája vo večerných hodinách požiadala o pomoc záchranárov slovenská turistka. Nachádzala sa na turistickom chodníku v oblasti vodnej nádrže na Klauzách a pre nedostatočné osvetlenie vo večerných hodinách nedokázala samostatne pokračovať v túre.
V treťom prípade išlo o tržné poranenie predkolenia českého turistu v Prielome Hornádu a v štvrtom prípade o vyčerpanie turistov na túre v rokline Kyseľ.
Nebezpečenstvo číha aj v Raji
Náčelník HZS zažil množstvo záchranných akcií, ktoré sa nie vždy skončili šťastne. Podľa jeho slov kvalitná príprava pred túrou eliminuje 90 percent možných problémov, ktoré môžu nastať.
„Veľa ľudí Slovenský raj podceňuje v porovnaní s Tatrami. Technická náročnosť niektorých túr je však možno náročnejšia, ako v Tatrách. Terén nie je taký priehľadný, mnohé trasy sa vyznačujú technickou náročnosťou. Patrí medzi ne Veľký Sokol charakteristický divokou prírodou a dlhou trasou,“ konštatuje.
Ľuďom, ktorí sa chystajú do Raja, náčelník radí, aby si pred plánovanou túrou zistili jej náročnosť a dĺžku trasy.
„Na túru je nevyhnutné vyraziť ráno. Hlavne letné obdobie je charakteristické silnými búrkami. Pri premoknutí človek stráca energiu a organizmus sa podchladzuje. Turistov môže nečakane prekvapiť tma. Netreba zabudnúť na základný výstroj, medzi ktorý patrí turistická obuv, náhradné nepremokavé oblečenie prípadne pršiplášť, dostatok tekutín a jedlo, či mobilný telefón. Veľmi dobre sa osvedčuje aj GPS aplikácia v mobile,“ odporúča D. Leskovjanský.
Platba z vlastných peňaženiek
Nie všade je však dostupnosť signálu, preto je lepšie chodiť v skupinkách. Slabé pokrytie signálu je vo Veľkom Sokole, Pieckach a na niektorých miestach v blízkosti Klauzov.
Náčelník každému odporúča poistenie na zásah HZS. „Určite je to na osobnom zvážení každého. Ale v prípade, že tak neurobia, je zásah našich členov hradený z peňaženky zachránených. Ten sa môže pohybovať v rozpätí od niekoľkých desiatok po tisíce eur,“ prízvukuje náčelník.
O aktuálnych nebezpečenstvách v lokalitách Raja informujú záchranári na svojej webovej stránke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš