Primátor Vysokých Tatier
VYSOKÉ TATRY. Štát by sa mal podľa predstaviteľov Asociácie horských sídel Slovenska konečne začať zaoberať reálnymi riešeniami problémov s premnoženými šelmami a inými divožijúcimi zvieratami.
Podľa predsedu Asociácie a primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša je jeden z hlavných dôvodov problémov s medveďmi v obývaných oblastiach Vysokých Tatier ich premnoženie.
Problémom nie sú však podľa neho len medvede, ale v niektorých oblastiach Slovenska sú to napríklad aj líšky, vlky či diviaky.
Istý diel zodpovednosti nesú za túto situáciu podľa Mokoša i ľudia žijúci v horských oblastiach a spôsob nakladania s tuhým komunálnym odpadom.
„Ďalšou príčinou je aj slabá výchovná práca v školách či médiách, ako si chrániť prírodu, ako nakladať s komunálnym odpadom alebo ako sa chovať k týmto šelmám,“ uviedol Mokoš.
Mokoš: Medveďov je priveľa
Podľa Mokoša je v prípade medveďov vo Vysokých Tatrách najväčším problémom ich vysoký počet.
Dospelý jedinec podľa Mokoša potrebuje 2,5 až 3,5 tisíca hektárov, aby sa uživil.
Ak má mesto Vysoké Tatry 40 000 hektárov a celý národný park asi 70 000 hektárov, malo by tu byť podľa neho okolo 15 až 20 jedincov v okolí mesta a asi 25 až 30 v prípade národného parku.
„Nech je ich dvojnásobok, čiže v meste 30, v národnom parku 60, ale nemôže ich byť 120, ako sa už dnes hovorí,“ uviedol Mokoš.
Zmeniť správanie by mali aj ľudia
To, čo môže samospráva Vysokých Tatier v súčasnosti urobiť, je podľa Mokoša výstavba aspoň jednej „ukážkovej“ zabezpečenej stanice na tuhý komunálny odpad.
Tá vyrastie v Dolnom Smokovci pri bytových domoch Zdravie I a II. Náklady na takúto stanicu vyčíslil primátor na 18 000 eur.
Mesto by podľa neho potrebovalo aspoň 75 takýchto staníc, čo je z rozpočtu mesta momentálne nereálne. Pokúšalo sa v minulosti získať na tento projekt peniaze z eurofondov, avšak neúspešne.
Riešením problémov s medveďmi je podľa Mokoša aj zmena správania sa ľudí pri nakladaní s komunálnym odpadom.
Tu by však bolo podľa neho potrebné, aby nielen domáci obyvatelia, ale i turisti umývali aj použité obaly od jogurtov či iných potravín a až tak ich hádzali do smetných nádob.
Od začiatku roka medvede vo Vysokých Tatrách zničili štyri kontajnery. Ročne musia v Tatrách vymeniť 12 až 15 zničených kontajnerov.
Nielen tatranský problém
Už dlhodobo má mesto Vysoké Tatry problémy s „kontajnerovými“ medveďmi v Dolnom Smokovci, v Tatranskej Kotline, Tatranskej Lomnici, vo Vyšných Hágoch.
Problém s medveďmi pritom podľa Mokoša nie je len problémom Vysokých Tatier, ale aj iných horských oblastí.
Svedčia o tom viaceré prípady útokov medveďov na človeka, ale i pohyb medveďov v lokalitách, kde sa v minulosti nevyskytovali.
„To je niečím dané, určite nie tým, že by boli zlé kontajnery,“ povedal Mokoš.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš